Eplan p8 ve Full DT ayarı

ilk soru için cevaptır:
1-sembole çift tıkla
2-açılacak olan "properties" sayfasından "full dt" kısmında yazan tüm yazıları sil
3-entera basıp onayla
4tekrar sembole çift tıkla
displayed dt yazan kısmın açılmış olduğunu göreceksin bu kısma istediğin sembol ismini yaz ve enterla
dt isminin istediğin gibi değişmiş olduğunu göreceksin

projenizi farklı bir norm a dönüşütrümek isterseniz şayet
utilities>change of standart seçeneği ile
istediğiniz standarta geçebilirsiniz.

tek dezavantajı bazı sembollerinizi kaybedebilirsiniz

Bende bir soru sormak istiyorum;
Çizmiş olduğumuz projede kablo-damar numaralandırması yapamıyoruz, numaralandırma yapmak istediğimizde ???? işareti çıkıyor kablo bağlantılarının yanında bunun çözümü nedir?

Merhabalar...
Kablo-damar numaralandırma yapar iken E-Plan oncelikle nerelere numar koyacağını ???? ile gösteriyor. Numara vurulacak yerleri onaylar iseniz numara vuruyor. Sizin yapmanız gereken ???? vurulduktan sonra Project data\Connections\Numbering\Enter designation seçeneğine tıklayarak numaralandırma işleminizi tamamlamak.

arkdaşlar eplan 8 nereden download ede bilirim lütfen yardım edin şimdiye kadar indiridiğim sayfalarda hata verdi lütfen bana yardımcı olunnn

merhaba arkadaşlar
eplan p8 2.5 i kurdum program dakkida bir 10sn donuyor?
neden olabilir.
Teşekkürler.

Bir kere DIN norm veya IEC norm proje çiziyorsan bazı kurallara riayet etmen gerek.
Bir Projeden örnek verecek olursak.
== TESİS İSMİ (==HT1)HAVALANDIRMA TESİSİ
= GRUP İSMİ (=1) Beslemeler, (=2) Ana Tahrik , (=KLM) Klemens Planı gibi
+LOKASYON .Hangi pano ise (+P1) veya +OP gibi lokasyon ismi.
-Cihaz kodu. (-G1). Yani beslemeler grubunda powersupply 1 (=2-G1) veya beslemeler grubunda anapanoda takılı olan powersupply (=2+P1-G1) vede beslemeler grubunda lokal panoda olan acilstop (=2+OP1-S1) gibi.
Bu standartı kullandığında - işaretini kaldıramazsın. Temayüllere aykırı.

Yok eğer bu uzun is ben klasik metod istiyorum dersen. O zaman projeyi oluştururken (Mevcut bir projeden kopyalamayacaksın ancak sayfa sayfa kopyalayıp yapıştırırabilirsin.)
Yepyeni bir projede IEC norm tip şablon değilde Sequential (sıralı tip) proje seç.
Yalnız bu seçimin geriye dönüşü yoktur. ayarlardan değişmez.

Birde sayfa düzeninde 1 den mesela 100 e kadar gidersin ve 10s1 diye kodlama yapabilisin.
IEC ve DIN norm da yani HLA (High Level Assignment ) da her grupta sayfa no tekrar 1 den başlar. 10 adet grubun varsa 10 adet 1. sayfan var demektir.

bu kurallar hakkında daha geniş bilgi bulabileceğim bir döküman yada kaynak önerebilir misin ?
Teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,315
Kullanıcılar
450,149
Son üye
yusuf_19034

Yeni konular

Geri