entes rg 12t

badboy81

Üye
slm arkadaşlar.. bilgi almak istediğim konu şu..

1000 kvlık 2 trafo var.
sayaç 1 tane..
2 trafonun da kompanzasyonu yapılmış durumda.
trafolar arası mesafe yaklasık 1 km. ( tatıl koyu içinde) yeraltı og hattı var arada.
sayaç ilk trafonun panosunda.
onceden kael marka röle ile 6 kademelı monofaze bı kompanze yapılmış, ama uzun bı sure gecmıskı yapılalı butun kondansatörler özelliğini yitirmiş durumdaydı.

ben bugun entes rg 12t (monofaze) kullandım, butun kondansatörleri yeniledim, yalaşık 170 kvar civarındaydı soktuklarım aynı gücü kullandım.

11 tane kontaktor oldugu ıcın 11 kademeye gore ayarladım.
kademeler = 5 - 7,5 - 10 - 15 - 15 - 15 - 20 - 20 - 20 - 20 - 25

sabit kondansatör 5 kvar vardı , o da bıtıktı onuda yeniledim 5 kvarla..

akımtrafosu 1500/5

rg3-12cs veya herhangı baska bı trıfaze röle kullanma sansım yok çünkü baralarda akım trafosu koymaya yer yok.. mecut 1 tane 1500/5 trafoyu kullanabılıcez.

------------------------------

diğer trafonunda özellikleri durumu aynı. pazartesi günü aynı uygulamayı onada yapmayı düşünüyorum..

eksiğim , fazlam yanlışım varsa yardımcı olurmusunuz...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kardeş benzer bir durum üzerine kısa süre önce bir araştırma yaptım. Sana tavsiyem Her iki trafoyada ayrı ayrı kompanzasyon yapmak yerine OG kısmından Referans alarak Tek noktadan kompanzasyon yapmandır. Bu şekilde hem kontrolün kolay olur, Hem maliyetin düşer, hemde sabit grupla falan uğraşmak zorunda kalmazsın.
Bu iş için Siemens ve ABB nin 100 volt ile çalışan RGKR leri var.

Yükleriniz dengeli değil ise ( öyle olma ihtimali fazla ) RG 12t ile etkili kompanzasyon şansınız yok.Kendinizi fazla zorlamadan ve kandırmadan,3 faz kontrollu röleye acilen dön-
me zorunluluğunuz var.1 KM kablo için reaktör kullanmanız gerekebilirr.RG 12 T için,dizili-
miniz zaten uygun değil.2 akım trafosu daha ilave etmek zorundasınız.Korkunun ecele
faydası yok.Gereğini yapmanız gerekiyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,356
Kullanıcılar
450,216
Son üye
omerfaruk58

Yeni konular

Geri