Enjeksiyon makinesi plastik kaçırma önleme

s.guler

Üye
merhaba arkadaşlar doğru yerde mi konuyu açtım bilemiyorum. kusura bakmayın yanlış ise. benim bir sorum olacaktı. enjeksiyon makinelerinde mal kaçırma yani sıcak olan plastik ürün makinenin dışına taşmakta ve rezistanslara, termokupllara zarar vermekte hemde üretimi olumsuz etkilemekte. bunun önüne geçebilmek için bir yol gördüm internette. meme rezistansının oraya iğne bigi küçük yerden hava üfleniyor sürekli olarak. bu iğneye mal geldiğinde hava gidemiyor ve kontrol cihazı bunu algılayıp makineyi alarma geçiriyor ve durduruyor. maliyeti yüksek olarak satılan bu ürünün yerine daha basit bir sistem geliştirmek mümkün mü?

mesela valfler vasıtasıyla gibi.

bu konuda fikir veya projelerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.

teşekkürler.

merhaba arkadaşlar doğru yerde mi konuyu açtım bilemiyorum. kusura bakmayın yanlış ise. benim bir sorum olacaktı. enjeksiyon makinelerinde mal kaçırma yani sıcak olan plastik ürün makinenin dışına taşmakta ve rezistanslara, termokupllara zarar vermekte hemde üretimi olumsuz etkilemekte. bunun önüne geçebilmek için bir yol gördüm internette. meme rezistansının oraya iğne bigi küçük yerden hava üfleniyor sürekli olarak. bu iğneye mal geldiğinde hava gidemiyor ve kontrol cihazı bunu algılayıp makineyi alarma geçiriyor ve durduruyor. maliyeti yüksek olarak satılan bu ürünün yerine daha basit bir sistem geliştirmek mümkün mü?

mesela valfler vasıtasıyla gibi.

bu konuda fikir veya projelerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.

teşekkürler.
Bahsettiğiniz sistemin aırtech marka ürününü youtube'den inceledim.Sistem karmaşık değil. Bir adet kullanılacak basınca uygun hava basınç regulatoru,bir adet kontak çıkışlı basınç prosestadı, bir adet sesli ikaz sistemine ihtiyaç var.Hava akışı belli süre üzerinde devam ettiğinde makineyi stop etmesi için bir zaman rolesi kullanılabilir.

Bahsettiğiniz sistemin aırtech marka ürününü youtube'den inceledim.Sistem karmaşık değil. Bir adet kullanılacak basınca uygun hava basınç regulatoru,bir adet kontak çıkışlı basınç prosestadı, bir adet sesli ikaz sistemine ihtiyaç var.Hava akışı belli süre üzerinde devam ettiğinde makineyi stop etmesi için bir zaman rolesi kullanılabilir.
linki paylaşır mısınız

yazdığınız ürünleri inceledim. denemesini yapacağım gayet kullanışlı olacak gibi. verdiğiniz değerli bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

böyle bir ürün buldum. bu işimi görür diye düşünüyorum.

https://bnotomasyon.com/urun/kafa-tipi-4-20ma-ve-2-kontak-cikisli-gosterge-basinc-seviye-sicaklik/

Moderatör tarafında düzenlendi:
Çok yüksek hassasiyette basıç sensoru kullanmanız gerekir.videoda gördügüm kadarı ile cihazın içerisinde bir tane havabasıncı üreten hava pompası var ve sürekli olarak hava basıyor,aynı boruya baglı bir basınc sensoru bu hava basıncındaki degişimi algılayıp alarm çıkışı veriyor.Buna benzer sistem araçların emme manifoldunda kullanılıyor.Yüksek yere gittiginizde hava basıncını algılayarak ateşleme vs ayarlarını ona göre çalıştırıyor.Daha önceleri bu araç hava basınc sensorunu benzer şekilde vakum algılamakta kullanmıstım.Bir memenin ucundaki basıncı sürekli olarak ölçüp meme ucu tıkandıgında algılama işlemi yaptırmıstım.sizin yapacagınızda buna benzer hatta aynısı.sensor 5v ile çalışıp analog olarak hava basıncını veriyor.
bu makinada meme ucundaki basınc sürekli olarak kontrol ediliyor ve basınc düştügünde(emme yapılıyor) algıladı olarak işlem yapılıp meme ucundaki taş kumaşa işleniyor.Kullanılan sensoru kartın üzerindeki hortumun baglı oldugu yerde görebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri