ENH hat profili gps cihazı ile çıkartmak

SaintOne

Üye
Merhaba,
Yeni mezun elektrik mühendisiyim. İlgi alanım 3 aydır enerji nakil hatları. emo nun verdiği bir kursa katıldım yakın zamanda bayağı faydası oldu harita mühendisinin verdiği hat profiline direklerimi ve sehimimi güzelcene işleyebiliyorum ancak yeni duyduğum birşey var. Harita mühendisine ihtiyaç duymadan 600-700 metrelik enh lerimizde GPS cihazıyla koordinat alarak hat profili oluşturulabiliyormuş acaba bu konuyu bilen bir meslek büyüğümüz var mı ? Yani özetle sorum şudur;
"ENH profilini GPS cihazından aldığım koordinatlarla nasıl hat profiline dönüştürebilirim netcad vs hiç kullanmadım sadece autocad im var "
not: piyasa da çok pahalı ( b proje) enh programları var onların GPS cihazı koordinatıyla bu işlemi yaptığını biliyorum ancak pahalı olduğu için erişim şansım yok.
Cevaplar için şimdiden çok teşekkürler, iyi çalışmalar..

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
benzer soru için googlede arama yaptınız mı ?
aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.
http://www.mimarlikforumu.com/showthread.php?t=5132
Cevabınız için teşekkürler ancak linkini verdiğiniz forumda ENH hat odaklı değil de arazi odaklı cevaplar var ENH ile ilgili sorulanlar hep hava da kalmış daha çok excel den veriler nasıl aktarılır şeklinde cevaplar gördüm. Elektrik Mühendisi arkadaşlardan yardımcı olabilecek kimse yok mu "GPS cihazından alınan x,y,h değerlerini kullanarak hat profili nasıl çıkartılır" ?

ARAZİDE DİREK YERLERİNİ BELİRLE
KOT - KOORDİNAT AL KAĞIDA YAZ .
ARAZİ POZİSYONUNA GÖRE BELİRLİ ARALIKLARDA KOT - KOORDİNAT AL KAĞIDA YAZ .

HAT TERTİBATINA GÖRE DİKEY - YATAY ÖLÇEKTE PROJEYİ AUTOCAD'DE KOTLARA GÖRE ELLE HAZIRLAYABİLİRSİN.

VAZİYET PLANI ÜZERİNE DE KOORDİNAT BİLGİSİNİ GİRERSEN ENH VAZİYET PLANI DA ÇIKMIŞ OLUR :))

Forum istatistikleri

Konular
128,271
Kullanıcılar
450,098
Son üye
akaremir31

Yeni konular

Geri