Enda Operatör Paneli Yardım

Arkadaşlar Elimde Fatek FBS-32MA PLC ve ENDA EOP40-043AT operatör paneli var.Şirkette Bir proje üzerinde çalışıyoruz.plc program tamam herşey düzgün çalışıyor fakat 1 tane operatör paneli eklemek istiyorum.sorum şu ben plc içindeki zaman rölelerinin ayarlamalarını ekrandan yapabilirmiyim? eğer öyle birşey varsa bana yardımcı olurmusunuz? hangi komut ve hangi bağlantıları yapmalıyım.yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.iyi çalışmalar.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
tabiki ekran üzerinden plc'nin bütün yazılabilir alanlarına istediğin gibi hükmedebilirsin. plc'de zaman rölesi değerini plc'nin kalıcı hafızasına ekran aracılığı ile yazarsın elektrikler kesilse bile zaman rölesi değeri silinmez. endanın sitesinde plc ve ekran bağlantı kablosu şemaları var. komut olarak da ekran üzerine nümerik input butonu koyarsın ve bu butona her bastığında ekranda karşına klavye gelir buradan istediğin değeri girebilirsiniz. bu buton üzerinden aynı zamanda zaman rölesi değerini sürekli görebilirsin okuma ve yazma alanlarını plc'nin aynı adresi yazarsan.

ENDA ? Termostat, PLC, HMI, SSR, Servo Motor ve Kontrol

tabiki ekran üzerinden plc'nin bütün yazılabilir alanlarına istediğin gibi hükmedebilirsin. plc'de zaman rölesi değerini plc'nin kalıcı hafızasına ekran aracılığı ile yazarsın elektrikler kesilse bile zaman rölesi değeri silinmez. endanın sitesinde plc ve ekran bağlantı kablosu şemaları var. komut olarak da ekran üzerine nümerik input butonu koyarsın ve bu butona her bastığında ekranda karşına klavye gelir buradan istediğin değeri girebilirsiniz. bu buton üzerinden aynı zamanda zaman rölesi değerini sürekli görebilirsin okuma ve yazma alanlarını plc'nin aynı adresi yazarsan.

ENDA ? Termostat, PLC, HMI, SSR, Servo Motor ve Kontrol

cevabın için çok teşekkür ederim mustafa bey.ben bağlantıları eksiksiz olarak yapıyorum haberleşmede sorun yok hatta çoğu şeyi yapıyorum çalıştır durdur filan.fakat dediğiniz nümerik inputla yaptım fakat şöyle bir durum oldu.haberleşmeyi direk zaman rölesinden aldım..yani ZO olarak yaptım.ama bana sadece zaman rölesinin saydığı rakamları gösteriyor.klavyeyi açtığımda istediğim zamanı giriyorum ama gene programda ne varsa onu saymaya devam ediyor.yazdığım değeri girmiyor.programdaki zamanı değiştiremiyorum.yardımcı olabilirmisiniz.sizin bilgilerinize çok ihtiyacım var.çünkü enda nın herhangi bir videolu veya Pdf dosyalı eğitimleri yok.şu zamana kadar hep deneme yanılma yöntemiyle bazı şeyleri yapıyorum.ama kısıtlı bir şekilde.cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

ben delta kullanıyorum enda ekranları bilmiyorum.fatek plcde zaman rölesine örneğin t kısmına t9 alt kısımdada pv kısmına r 110 diyorum.ekranda da element , gir, kısmında sayısal değer gir seçiyorum yazma ve okuma adresinede pv kısmında yazmış olduğumuz r110 deyip haberleştirmeyi sağlıyorum umarım faydalı olmuştur. selamlar

plc de zaman rölesine atıyacağınız değeri word tipinde bir değişken olarak tanımlayın örneğin zaman_1 gibi bir değişken tanımlayın.bu değişkene plc nin kalıcı hafızalarından bir tanesine atayın. daha sonra enda op. panelde birtane number input fonk. yerleştirin ve bunun adres kısmına plc'de atamış oldugunuz kalıcı data alanının adresini yazarsanız olur.

SV PV EV gibi terimleri birbirine karıştırmamaya dikkat ediniz.
SV ye her markada yazabilirsiniz.
PV ve EV ye bazı markalarda yazabilirsiniz.
SV= Ayar değeri
PV= Şu andaki değeri
EV= Kalan değeri

Kolay gelsin...

Sayın Mevlut ensaroglu PLC Programında Zaman Röleyi Tanımlarken Örneğin T0 PV Kısmına da D0 yazdınız.
Operatör Paneli Tasarlanken T 0 ın Zamanlama değeri olan D0 registerini panelinize koyup buradan T0 zamanını ayarlayabilirsiniz

Panelde numerik input yazıp onu timer a kalıcı bir data adresinden SV değerine bağlarsanız amacınıza ulaşacaksınız.
linux kullandığım için örnek program yazamam..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri