endüktif neden yükselir lütfen yardim edin

ben yeşil

Üye
arkadaşlar bir kamu dairesine ait kompanzasyon panosu var.geçen ay 250.00 ytl gibi endüktiften ceza gelmiş. ben ise bu kompanzasyon işinden çok fazla anlamiyorum. pano içinde toplam 7 adet kondansatör mevcut.uzun zamandir aldiğim ölçümlerde endüktif ortalama %48 gibi yüksek bi oranda seyrediyor.kapasitif %2 gibi gidiyor.kondansatörleri ölçtüğümde 5 kvar olan ve 1,5 kvar olan iki kondansatörün değer yitirdiğini gördüm. iki gün evvel bu iki kondansatörü değiştirdim.ama yinede istenilen oranlara düşmedi.şimdi bu endüktif oranlari neden yükselir.sorun acaba kondansatörlerin yeterli gelmemesindenmi yoksa kontaktörlerdenmi kaynaklaniyo olabilir. benim endüktifi düşürmem için arizayi nerede aramam gerekiyor ve ne gibi bi yol izlemem gerekir.lütfen bana yardimci olun şimdiden herkese teşekkür ederim not = şu anda %33 olan endüktif fark yilbaşindan sonra %20 düşmesi gerektiğinden acil bi çözüm bulmam gerekiyor ???

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bu konu," pek fazla anlamayan " insanın çözebileceği bir konu değil maalesef.Zamanınız çok daraldığı için,acilen iyi bilen birisine ihtiyacınız var.Vakit kaybetmeden,bilen birisini bulmanızda yarar var.Tarif edi-
lenleri anlabileceğinize inanıyor iseniz,tüm sisteminizi bize acilen tanıtınız.
Lüzumlu bilgiler:
1-Rölenizin tipi / markası
2-Akım trafonuz
3-Kondansatör gruplarınızın sayısı ve gücü
4-Kompanzasyon devre dışı iken Cosq değeri
5-Ölçebiliyor iseniz,tesisin gücü
6-İki ölçüm arasındaki fark değerler ( Aktif,Endüktif,Kapasitif )
7-Rölenin set değerleri ve çalışma modu
Umarım yardımcı olabiliriz.

gerekli doneleri fahri arkadaşımız belirtmiş.afaki olarak şunlar söylenebilr.yük dağlılımınz 3 faza eşit sayılabilecek oranda değil.büyük ihtimalle sayacınız dijital.dolayısıyla sisteme monofaze kondansatör entegre edebileceğin sistemi kurmanız gerekecek.zira kapasitif oranınınız da %2 lerde seyrettiğine göre ,metezori birşekilde kondansatör sisteme ilave edildiğinde, reaktifi frenlerken kapastif yüzdesini artırabilirsin.özellikle de 3 kademeli bir röle ile bu işi kotarman hayli zayıf gibi duruyor.kolaylıklar diliyorum

rölenin tipi =7 kademe inter tek fazli akım trafosu =100/5 1. kademe12.5 klvar 2. kademe 2.5 klvar 3. kademe 1.5 klvar 4.kademe 5 klvar 5. kademe 10 kvar 6.kademe 1.5 kvar 7. kademe 2.5 kvar hepside trifaze tesisin çekilen akim değeri 30 amper aktif reaktif %48 aktif kapasitif %0,02 elimdeki bilgiler bu kadar

Kademeleriniz hatalı!
Sizin mevcut kademeleriniz:
1. Kademe: 12,5 kVAr
2. Kademe: 2,5 kVAr
3. Kademe: 1,5 kVAr
4. Kademe: 5 kVAr
5. Kademe: 10 kVAr
6. Kademe: 1,5 kVAr
7. Kademe: 2,5 kVAr

Hata sebebini söyleyeyim:
Röle kondansatör ihtiyacını baştan alıp baştan bırakarak karşılamaktadır. Yani 1. kademedeki kondansatörü alır, yeterli gelmezse 2. kademeyi alır, yeterli gelmezse 3. kademeyi alır. Toplam alınan kondansatörler fazla gelirse baştan 1. kademeyi bırakır. Gene fazla gelirse 2. kademeyi bırakır...
Bunun için 1. kademe en küçük, 7. kademe en büyük olmalıdır (Mevcut rölenize göre).
1. kademeniz gereğinden büyük. Röle bunu aldığında fazla gelir(se) tekrar bırakır. Tekrar alır, tekrar bırakır... Böyle devam eder.

Kademelerinizi (mevcut kondansatörlerinize göre) şu şekilde düzenleyin:
1. Kademe: 1,5 kVAr
2. Kademe: 1,5 kVAr
3. Kademe: 2,5 kVAr
4. Kademe: 5 kVAr
5. Kademe: 7,5 kVAr
6. Kademe: 10 kVAr
7. Kademe: 12,5 kVAr

İdeal kademe dizilişleri şöyle olmalı (birbirinin katı şeklinde):

1:1:1:1:1:...:1
1:2:2:2:2:...:2
1:2:4:4:4:...:4
1:2:4:8:8:...:8
1:1:2:2:2:...:2
1:1:2:4:4:...:4
1:1:2:4:8:...:8

gençarkadaşın dediği gibi kademe sıralaması hatalı sanırım...röle çıkışlarında kontaktör bobinlerinin sıralamasını kondansatör gücüne göre küçükten büyüğü değiştirmenize ilave olarak ,herkademeyi manuel olarak devreye alıp bide kondansatörlerin akım değerlerini pens ampermetre ile ölçmenizi tavsiye ederim..

arkadaşlar bu gün birde bu dediğiniz gibi kondansatörleri deniyeyim bakalim sonucu size yazarim verdiğiniz bilgilerden dolayida çok teşekkür ederim

genç arkadaşa ilaveten röleniz monofaze olduğu için tek faza ait gücü okuyarak kompanze yapmaya çalışıyor.dolayısıyla akım trafosunun bağlı bulunduğu faz ,diğer iki faza göre daha az amper çekiyorsa reaktif in çıkması normal olur.fazlardaki amperleri dengelemen gerekecek yada entes in RG3-12C rölesini alarak monofaze kondansatör uygulamasıyla probleminizi çözeceğinizi umut ediyorum.selametle