encoder ve sayıcı ile dc motor konrol

barajcı

Üye
arkadaşlar encoder mesafeyi ölçecek sayıcı panel algılayacak kontaklı çıkış verecek dc motoru çalıştıracak bir sonrakiadımda aynı mesafe kadar motor çalışmaya devam edecek adım sayısınıda set edebilirsem tabiki daha iyi olur tavsiyelerinizi bekliyorum motor gücü 50 wat bile işimi görür servo ve step uygulaması tarzında tavsiyeler fazla anlamadığım ve pahalı olduğu için işime gelmiyor
en basit en ucuz yöntemle halletmek istiyorum ben nette alc 77 sayıcı ve encoderle yapılabilecek gibi gördüm ama sizlerin tavsiyelerini bekliyorum

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Aynı sistemi endanın sayıcısı ile dişli sisteme bir enduktif sensör bağlayarak(encoder)sayıcının girişine uyguladım,dc 12 v ile çalışan araba silecek motorunu kullandım,kullandığım motorun dönel kısmına metal bir çıkıntı bağlayarak 1 tur attığında sensörle durmasını sağladım.

DC motor start-stop devresini yap.
Bir adet encoder sayıcı alırsın bunun kapalı kontağını dc motor kontrol devresinin stop butonuna seri bağlarsın.
Set değerinide encoder sayıcı panelinden girebilirsin.
Piyasada çeşitli sayıcı panel metreler işini görür.
Start butonuna basınca motor döner encoder sayar.
Set değerine gelince sayıcı çıkış verir motor durur.
Encoder'ı resetlemek için sayıcıyı o şekilde konfigüre edersin.
Örneğin çıkış verdikten 1 saniye sonra resetlen.
Tekrar start vermek için start butonuna basarsın.

ustam teşekkür ederim öncelikle starta tekrar basmadan bir sonraki adımıda aynen tamamlayacak örnek verecek olursam daire tepsi düşünün 360 derece dönecek her 10 derecede veya dereceye karşılık gelen mesafefe miktarınca dönecek 10 dereceyi tamamladımı örn 2 sn duracak tekrar 1o derece dönecek böylece 360 dereceyi tamalayınca durup alrm çalacak her 10 dercede durunca kontak çıkışı verecek kuru kontak böyle bir cihaz demek istemiştim tekrar teşekkürler

Başlama noktasına bir stop sivici koyarsın.
Yukarıda anlattığım sayıcıyı o şekilde devreye eklersin.
Resetleme zamanını 2sn olarak ayarlarsın.
Şimdi bir kilitlemeli start devresi koy ve start kontaktörünü çektir.
Sayıcı normalde kapalı kontağını kontaktörün boinini hemen önüne koy.
Starta bastığında kontaktör çeker.
Motor dönmeye başlar. 10 derece dönünce sayıcı çıkış verir.
Kontaktör bırakır ve motor durur.
2 saniye sonra sayıcı resetlenince motor tekrar dönmeye başlar.
Sayıcının çekmesiyle start kilitlemesini bozmadığından motor tekrar çalışır.
Taki stop sivicine gelinceye kadar.
Stop sivicine geldiğinde kiltli startıda bozarsın sistem durur.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,967
Son üye
Gokhanttu

Yeni konular

Geri