Encoder Motor Çıkışları Hakkında Bilgisi Olan Var Mı?

Bu motoru kullanabilir miyim? Yoksa pahalı encoderli motor mu almam gerek?

• Kullanılır.

Oy: 0 0.0%
  • Kullanamazsın.

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    0

opia

Üye
Arkadaşlar öncelikle merhaba bir sorum olacaktı bu resimlerde görünen motor var elimde. 6 adet kablo çıkıyor şimdi ben bunu bir potansiyometre misali kullanmak istiyorum. Oyun için simülasyon seti yapıyorum. Döndüğü kadar oyunda da direksiyon dönecek şimdi benim bunun çıkışlarını nasıl bağlayacağım hakkında bir fikrim yok. Yardımcı olabilir misiniz ?
3qaRl9.jpg

3qaRl9.jpg

3qaRl9.jpg

Bu videodan esinlendim lütfen yardımcı olur musunuz? Oluru var mı bu işin :)

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşlar öncelikle merhaba bir sorum olacaktı bu resimlerde görünen motor var elimde. 6 adet kablo çıkıyor şimdi ben bunu bir potansiyometre misali kullanmak istiyorum. Oyun için simülasyon seti yapıyorum. Döndüğü kadar oyunda da direksiyon dönecek şimdi benim bunun çıkışlarını nasıl bağlayacağım hakkında bir fikrim yok. Yardımcı olabilir misiniz
Elinizde motor ve tahminen motor hız sensörü var.Ekte mavi ve siyah noktalar bu sensörün besleme voltajı uçları olmalı.siyah +5v mavi 0 volt.Sarı ve kırmızı noktalar ise çıkış sinyali. kırmızı (-) sarı (+) olabilir.

Ekli dosyalar

• BAĞLANTI.docx
    556.3 KB · Görüntüleme: 25
Videoyu izleyemedim, normal maus tekeri işlev görmüyor mu? Motor gereksiz geldi bana.

Elinizde motor ve tahminen motor hız sensörü var.Ekte mavi ve siyah noktalar bu sensörün besleme voltajı uçları olmalı.siyah +5v mavi 0 volt.Sarı ve kırmızı noktalar ise çıkış sinyali. kırmızı (-) sarı (+) olabilir.

Gerçekten teşekkür ederim deneyeceğim.
Videoyu izleyemedim, normal maus tekeri işlev görmüyor mu? Motor gereksiz geldi bana.

Mause ile olmuyor maalesef. Aslında oyunda normal mausunun lazer kısmıda işe yarıyor fakat bu seferde h vites kullanmmamıza imkan tanımıyor. arduino ve çok turlu pot ile bir sistem yaptım fakat onda ise pot dan kaynaklanan direksiyonda bir titreme oluyor titreye titreye dönüyor.
Aslında Size bir sorum daha olacak o yapılan sisteme bir adam şöyle bir çözüm bulmuş ama videodan birşey anlamadım şu resime göre potansiyometrelerin ayaklarına bağladığı şeyler sayesinde pot daha kararlı hareket ediyor sizce bu işe yarar mı yada bunun mantığı ne? eğer bu olursa işim çok daha kolay olacak.

dG2677.jpg

Video ise şu:

Aslında Size bir sorum daha olacak o yapılan sisteme bir adam şöyle bir çözüm bulmuş ama videodan birşey anlamadım şu resime göre potansiyometrelerin ayaklarına bağladığı şeyler sayesinde pot daha kararlı hareket ediyor sizce bu işe yarar mı yada bunun mantığı ne? eğer bu olursa işim çok daha kolay olacak.

dG2677.jpg

Video ise şu:
Bağladıkları şey tahminim 100 nf değerinde kondansatör.Buradaki etkisi ise su; bacaklar arasında değişen direnç değerine göre kondansatörce depolanan enerji doğru orantılı olarak boşalır.depolanan enerji çok küçük miktarda olduğundan bu deşarj süresini çok kısa ve fark edemezsiniz.ama potun ayar esnasındaki tepki süresini etkiler ve daha hassas sizin tabirinizle kararlı bir tepki hissi yaratır.
Özetle bunu pc lerdeki mouse hassasiyet ayarındaki mantık gibi düşünebilirsiniz.

Bağladıkları şey tahminim 100 nf değerinde kondansatör.Buradaki etkisi ise su; bacaklar arasında değişen direnç değerine göre kondansatörce depolanan enerji doğru orantılı olarak boşalır.depolanan enerji çok küçük miktarda olduğundan bu deşarj süresini çok kısa ve fark edemezsiniz.ama potun ayar esnasındaki tepki süresini etkiler ve daha hassas sizin tabirinizle kararlı bir tepki hissi yaratır.
Özetle bunu pc lerdeki mouse hassasiyet ayarındaki mantık gibi düşünebilirsiniz.

Teşekkürler bunu deneyeceğim inş güzel bir sonuç alırım. Elektronikte şu an çok yeni olduğum için yanlış tabirlerim olduysa kusura bakmayın :)

Rotary encoder (maus tekerindeki zımbırtı) aynı mantıkta aynı işi yapmakta ama vidyodaki motorda redüktör yer alıp 1 turu değişik devirlere çıkardığından işe yarıyorsa bilemem.
rotary[1].png

s-l225.jpg