En uzun süre kullandığımız el aletini paylaşalım

SoruSorma

Üye
Selamun Aleyküm Arkadaşlar;

Meslek hayatımız boyunca en uzun süre kullandığımız el aletleri hakkında paylaşımda bulunalım istiyorum
uzun süre kullanmanızın sebepleri sizce kalitemi özenli kullanımmı??
ben 15 yıldır kullandığım izeltaş kontrolkalemi mi paylaşıyorum şimdi üretilenler nasıl bilmiyorum ama eskileri kaybetmediğiniz sürece ömür boyu kullanırsınız

j6OgNL.jpg

Burada 2 adet el aleti görülmektedir.
IMG_1342.JPG

Kırmızı olan orijinal KNIPEX marka bir yankeskidir.
1988 lerde çalıştığım yıllarda işyerimce yüklü bir ikramiye verilmişti.
O yıllarda Ankara POSTA caddesindeki dükkanları gezerken bu ürünlere rastlamıştım.
Yan keski son derece pahalı idi. Önce tereddüt etsem de para çok olduğu için aldım.
Pazarlık icabı bir de yankesikiyi sorup her ikisine birden pazarlık etmiştim.
Satıcı firma yankeski için pazarlık edemeyeceğini, ama kargaburun için iyi bir indirim yapabileceğini söylemişti.
Yanlış hatırlamıyorsam o yıllarda yan keski için 100 küsür dolar ve kargaburun için 20 dolar civarı bir ücretle satın almıştım.
Bu yankeski ile günümüzde, isteyen bir arkadaşımızı hiç bir tüyünü çekmeden traş edebilir veya tüylerini derisinden çekmeden kesebilirim :D
Diyeceksiniz ki telleri kes neden tüylerimizi kesiyorsun?
Tüy kesme olayı bir testtir ne denli incelikte bir teli kesebileceğimizin ölçütüdür. Yan keski ağzında herhangi bir deformasyon olursa tüyleri tam anlamıyla kavrayamaz ve deriden çekerek, kesemediğini sadece tuttuğunu ifade eder.
O yıldan bu yıla (Yaklaşık 30 yıldır) bu yankeskiyi her türlü işimde kullanmış bulunmaktayım. Çoğunluğu bakır olsa da, 0.45mm2 çapındaki çelik telleri de kestiğim olmuştur. Buna rağmen geçen 30 yıl zarfnda hiçbir deformasyon olmamıştır.

Günümüzde bu gibi kaliteli aletleri bulabilmek neredeyse hayal.

100 dolar bugünkü parayla 650 tl, hadi diyelim dolar yükselmeden önceki hali olsa 385 tl.

Gerçekten paraya iyi kıymışsınız.

100 dolar bugünkü parayla 650 tl, hadi diyelim dolar yükselmeden önceki hali olsa 385 tl.

Gerçekten paraya iyi kıymışsınız.
1988 yılındaki dolar kurunu hatırlamıyorum.
O yıllarda döviz alışverişi yeni yeni yaygınlaşıyordu. Ancak TL bazında asgari ücret 150-200 bin TL civarı idi.Benim aylık gelirim ise 600.000 TL idi.
Çift maaş tutarında ikramiye almış idik :D Yani 1.200.000 TL Haliyle maaşım da var eder 1.800.000 TL
Cebimde bu kadar çok para varken yan keski ve kargaburun için verdiğim 100 küsür bin TL çok ta önemli değildi. Çünkü kalan para ile aldığım döviz 2 bin küsür dolar gibi idi.
.
Bir de kalite açısından değerlendirelim.
30 yıl boyunca gönlümce kullanıp, hala kullanabiliyorsam, yıllık kullanım başına bir hesaplama yapabiliriz.
Günümüz çoğu ürünlerin en fazla 1-3 yıl sonra deforme olduğunu kabul edersek, bence çok ta pahalı sayılmaz.

Alet işler el övünür.

Kaliteli iş üretmek için kaliteli alet gerekli elbet.

En çok şikayetçi olduğum konu ; orta kalitede satılan elektrikli havyalarının zamanından çok önce ve 2 yıl bile kullanılmadan rezistanslarının bozulması ve atıl duruma gelebilmesidir. Bu havyalar o kadar hassas ki örneğin ucundaki havya ucunu 60 watt.lık olanını çıkarıp 30 watt.lık proskit havyasıyla değiştirseniz rezistanslarının ömrü fazla olmuyor, havya ucunu çıkarmadan törpüleseniz, eğeleseniz bu küçük iç titreşimler veya küçük mekanik şoklar bile ömrünü çok kısaltabiliyor. orta kalitede alıp sürekli kısa zamanda bozulmalarından inanın gına geldi, bu konuda çok ama çok şikayetçiyim.

Küçük çapta ve amatör olarak lehim işleriyle ara sıra uğraştığımdan büyük ve profesyonel sistemleri (sıcak hava üflemeli ve sıcaklık kontrollü lehim istasyonları gibi) tercih etmeyip orta kalitedeki havyaları tercih edip hep hüsrana uğruyorum, ama bu sıkıntı üretim kalitesi kaynakldırı ve satış politikası kaynaklı olarak belirli bir kalitede üretimin yapılmış olmasıdır, yani orta ve düşük kalitedeki havyaların kısa sürede bozulması bizim suçumuz veya kendi kaderimiz değildir, bu da ayrı bir gerçektir.

Kbf3yC.jpg

Yukarıdaki elektrik pensesini (5000 V) aşağı yukarı 35 yıldır evdeki amatör işlerimde kullanıyorum, örneğin. Babam bunu seksenli yıllarda elektrik işleri için ev kullanımı amaçlı satın almştı, markası üzerinde yazmıyor veya üzerinden silinmiş olmalı, V harfinin tam altında 5000 rakamı vardır, ancak çok iyi bir marka olmasaydı bu kadar senede dağılıp atıl hale çoktan gelmişti, hiç şüphesiz. Kolay gelsin.

enuzun sure kullandığım el aletı sanırım knipexs pense ve yankeskı yankeskı daha biyik duzeltecek kadar keskın

Bende yazayım dedim okudum yazmaktan vazgeçtim. Bundan bir 20 - 30 sene sonra böyle bir konu olursa ancak yazabilirim.

Saygılar. :):)

Eski seri kırmızı renkte yankeski,izeltaş kontrolkalemi,yeni seri knipex pense ve kargaburnu,dewalt sarjlı matkap,hitachi elektrikli darbeli matkap,izeltaş tornavida seti,bosch avuçiçi taş motoru,bosch hilti bu ürünlerin yaklaşık 15 yıl kullanıldığına şahit oldum.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri