en ucuz cnc pcb kazıma makinesi yapalım

hlyahkan

Paylaşımcı üye
arkadaşlar püskürtmeli yazıcılar bildiğiniz 2 dc motorla kontrol ediliyor ve konumunu bulmak için basit fototransistör ve ır led ile çizgili bir kılavuzu takip ediyor. ufacık bir kontrol kartları var. biz bu yazıcıya z ekseni için 1 motor daha ekleyelim pcb kazıcı tasarlayalım olmayacak iş değil bakıyorum bütün cnclerde step motor kullanıyorlar adım hesabı yaptığı için ama step motorlar çok pahalı kontrol kartlarıda öyle peki bu yazıcılarda hassas iş yapıyor ama normal dc motor var hassaslaştırmak için kılavuzu var bizde bu yazıcılardan ilham alarak piclerden yardım alarak kazıcı tasarlayabiliriz yardımlarınızı bekliyorum......

düşündünüzmü birşeyler illa benmi düşüneyim yani :D

Yazında cümlelerin birbirine girmiş, ne yapmak istediğin tam anlaşılmıyor. Yazından anladığım kadar CNC makineleri hakkında pek bilginiz yok. İmzanızdan mühendis olduğunuzu anlıyorum, mühendisseniz PIC dersinde dc ve step motor sürmüş olmanız gerekir (eğer okulunuz iyi bir okulsa).
PC yazılımını hazırmı kullanıcaksınız yoksa sizmi yazacaksınız?
DC motorla olabilir ancak yeterli olup olmayacağını sizin bizden daha iyi bilmeniz gerekir.

Bu işler için çok gençsiniz, sizin bu işleri daha çok düşünmeniz gerekir.

mühendisliğe henüz girmiş değilim yaşım çok genç haklısınız :) afyon kocatepe üniversitesinde okuyorum

söylemek istediğim inkjet yani püskürtmeli yazıcıyı modifiye ederek plaket kazıcı yapmak

kazıcıyı inkjet yazıcı nasıl çalışıyorsa o şekilde çalıştırmak istiyorum ama daha yavaş bir şekilde

mürekkep püskürtmek yerine torna ucu aşağı gelip kazıyacak ne bileyim benim düşüncem bu olur veya olmaz olmaz deyip kestirip atamıyorum olmayacak iş değil

tek kafa böyle bi ürünü geliştirmeye yetmez onun için yardım istiyorum ben düşünüp yapsam sizlere sunarım zaten

teşekkür ederim

redüktörlü encoderli dc motorlar var 10-15 tl ye satılıyor. bu motorları kullanabilirsin. motorun 5 çıkışı var
tam olarak şunlardan:DME34BE50G DC MOTOR ENCODERLİ at sahibinden.com - 77761908
2 giriş(kırmızı-siyah) motoru sürmek için.l298 ile dc motoru sağa veya sola sürersin.
3 giriş encoder için.(ikisi besleme biri pulse veriyor). tahminen motorun 1 tur dönmesine karşılık 200 pulse veriyordur. oldukça hassas.

CNC çalışması için elektronik bilgi tekbaşına yetersiz kalır. Elektromekanik bölümler böylesi sistemlerde öne çıkar. Bir motorun enerjisini kestiğinizde o motor hemen durmaz birmiktar daha kendi hızıyla ilerlemeye devam eder. Motorlar yüklerindeki miktarlar hadar elektrik harcarlar ve büyüklükleride orantılı olarak değişir.
Bu cihazı yapabilmeniz için dc ve step motorların çalışmasını öğrenmeniz gerekir. Herşeyi hazır almak istiyorsanız böyle çalışan sistemler hazır varmı öğrenmeniz gerekir.

bi ara cnc lere merak salmıştım motorlar hakkında biraz bilgim var... enerji kesildiğinde hemen durmaz demişsiniz fakat yazıcı gibi

çalışacak diyorum yazıcıda motorun hemen durmaması önemli değil çünkü kılavuz şeridi var ve motor nerde olduğunu biliyor yazılım

sayesinde... böyle birşeyi hazır almak marifet değil.. bu projeyi yaparken DC motor olsun Step motor olsun yazılımlar olsun araştıra

araştıra yapılabilir bir anda yapılacak diye birşey yok ..

yaparken birşeyler öğreneceğiz

yazıcıyla 3. motor birbirine baglı olarak nasıl calısacak pic ile mi ? :) bende düşünmüştüm bi aralar ama elektronik bilgim olmadıgından yapmaya kalkısamadım :D

yazıcının devresini kullanmayı aklımdan geçirmedim z eksenini buna uyarlamak çok zor.. pic veya atmega tarzı bir işlemciyle kontrol edilebilir yeni bir yazılım yazılabilir forumda bu işi çözebilecek mekanikçiler bilgisayar, elektronik mühendisleri veya bu işi iyi bilenler bu işin ustaları vardır... bir fikir verebilir... yapılabilir... bir mühendis bu işi yapacak bir yazılım yazamazmı yani yazıcı gibi çalışan bir kazıma makinesi için yazılım yazamazmı...

teşekkürler...

incelemeye başlıyorum ...resim formatında yazdırılacak PCB kazıcıyacak... yapacam arkadaş :)

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri