Elektronik terazide load cell ile ADC arasına wireless....

sumate

Üye
Merhaba arkadaşlar.
Benim konu biraz zor sanırım. En azından bana zor. Wireless bilmediğim bir konu.

Şöyleki; elektronik teraziler üç ayrı bölümden oluşuyor. Load cell( yük hücresi) , işlemcinin bulunduğu anakart ve adc kart.

Elektronik terazinin çalışma mantığı su şekilde; load cell e uygunan yük adc ye iletir, adc aldığı anolog sinyali digitale çevirip işlemciye gönderir, işlemci display surucusune iletir.

Benim load cell den aldığım anolog sinyali 100-200 metre kablosuz olarak adc ye iletmek gerekiyor.

Load cell dört kablodan oluşuyor.
1-)+5v
2-)gnd-şase
3-)load cell +signal
4-)load cell -signal

Simdi 1 ve 2 yi hallederim. Yani bulurum +5v. Ancak wireless ile 3 ve 4 numarada belirttiğim + ve - sinyali belirttiğim mesafeye taşımam lazım.
Maliyet yaklasik 50usd lar seviyelerinde olmalı.

Son düzenleme:
5 v nasıl bulacaksın merak ettim LOadcell bir çeşit Westonn köprüsü gibi çalıştığını düşün .Bence adc den sonrasını taşımayı dene.

5 v nasıl bulacaksın merak ettim LOadcell bir çeşit Westonn köprüsü gibi çalıştığını düşün .Bence adc den sonrasını taşımayı dene.
Cihazın yapısı +signal ve -signal i taşımak için daha uygun. regülatorlü ( örneğin 7805) bir devre koyup load cell in +5 voltunu buradan elde edeceğim.
Ben wireless ile hiç uğraşmadım. Bu signaller taşınırmı, taşınırsa ne kullanmam gerektiğini öğrenmeye çalışıyorum.

Ek e iki resim koydum. Bunlardan birisi loadcell in mekanik olarak nasıl çalıştığını ifade ediyor. Diğeri yine web den bulduğum devre şeması. Burada JC8 bağlantısında 3 ve 4 numaralı bağlantıları taşıdığımı düşünün.

Ekli dosyalar

• images (1).jpg
    images (1).jpg
    9.9 KB · Görüntüleme: 25
  • Hx711 Connection.jpg
    Hx711 Connection.jpg
    47.2 KB · Görüntüleme: 32
Direkt olarak loadcell veya HX711 çıkışlarını RF ile aktarmak zor.
Loadcell çıkışında olsun olsun 3-5mV var. Bu mutlaka HX711 gibi bir adc ile okunmalı.

HX711 de yanlış hatırlamıyorsam I2C gibi bir protokol ile haberleşiyordu.
I2C yi araya RF modüller takarak kablosuz hale dönüştürmek zor.
Araya HX711 den okuyup RF modüle veri basacak ufak bir mcu gibi akıllı birşeyler gerekir.

RF modül olarak ESP8266 veya NRF24L01 vs. bir şey kullanılabilir.
mcu maliyeti sorun olacak ise, ESP8266 nın AT komut seti destekli standart firmware i yerine LUA ile programlayıp mcu olmadan ADC okutmak ve veri göndermek mümkün.

Aynı şekilde NRF24E serileri 8051 uyumlu bir mcu içeriyor. sadece RF modül ile ADC modülden I2C ile okuyup, veriyi gönderebilirsiniz.
Programlanan RF modüller dışındaki çözümlerde bir de mcu kullanılmalı.

Direkt olarak loadcell veya HX711 çıkışlarını RF ile aktarmak zor.
Loadcell çıkışında olsun olsun 3-5mV var. Bu mutlaka HX711 gibi bir adc ile okunmalı.

HX711 de yanlış hatırlamıyorsam I2C gibi bir protokol ile haberleşiyordu.
I2C yi araya RF modüller takarak kablosuz hale dönüştürmek zor.
Araya HX711 den okuyup RF modüle veri basacak ufak bir mcu gibi akıllı birşeyler gerekir.

RF modül olarak ESP8266 veya NRF24L01 vs. bir şey kullanılabilir.
mcu maliyeti sorun olacak ise, ESP8266 nın AT komut seti destekli standart firmware i yerine LUA ile programlayıp mcu olmadan ADC okutmak ve veri göndermek mümkün.

Aynı şekilde NRF24E serileri 8051 uyumlu bir mcu içeriyor. sadece RF modül ile ADC modülden I2C ile okuyup, veriyi gönderebilirsiniz.
Programlanan RF modüller dışındaki çözümlerde bir de mcu kullanılmalı.
Yanıt için teşekkürler.

Ancak sistem bana ait değil. Yani hardware ya da software de her hangi bir değişiklik yapamam. Zaten bu konuda bilgimde yok.
Ayrıca bu uygulamayı yapacağım tartı sistemleri değişken olacak. Yani a firmanın ürünü b firmasının ürünü vs vs.

Benim yapacağım en iyi şey araya rf yerleştirmek olabilirdi. Yazdıklarınızdan bunun imkansız olduğunu anlıyorum.
Aslında bazı terazi firmalarında load cell girişine ve adc girişine ayrı ayrı takılacak receiver ve transmitter var. Ancak bunların fiyatlarıda dudak uçuklatacak cinsten. Ben bu işi bana maliyeti 50usd ı geçmeyecek şekilde ancak yapabilirim.

Hardware bir değişiklik yapamayacaksanız araya RF modülleri nasıl ekleyeceksiniz.?

Bu işin imkansız olan kısmı direkt loadcell çıkışını RF modüle bağlamak.
ESP8266 da veya Zigbee modüllerde ADC girişi var ve mcu olmaksızın ADC ile okuma yapılabilir.
Ama bahsettiğimiz loadcell okumak ise, instrumentation amplifier içeren en az 18 bitl bir ADC ile okunmalı.
İşin bu kısmında HX711 vs. gibi chipler veya modüller kullanılıyor. 10-12 bit ADC yeter deseniz bile 3-5mV luk loadcell çıkışı yükseltilmeli. Bu iş için inst. Amp. opamlar kullanılabilir.
Veya işe uygun özel chipler de var. Genelde "sensör signal conditioner" diye geçer.

I2C kısmının RF olabilmesi için RF modüllerin çok hızlı tepki verebilmesi gerek. 1 bytelık gönderiden sonra karşıdan gelecek Ack-Nack sinyalleri anında iletilmeli. Bu durumda da digital RF modüller değil, girişindeki sinyali direkt karşıya gönderen RF modüller kullanılmalı. En basiti ATX34 vs.

Uzatmayayım.
İşin mantıklısı ADC den I2C, SPI vs. ile okuyup RF modüle bilgi gönderecek bit mcu kullanmak.
Farklı marka tartı vs. de kullansanız, en fazla ADC kısmını software'de yeniden yazmanız yeter.
Tr. deki perekandeci sitelerden modülleri, ve uygun bir mcu alsanız (mesela cortex-m0 çekirdekli ARM, STM8 vs. ) 50 usd tutmaz.
Aliexpress den almanız durumunda 50usd ye bir kaç tane çıkarabilirsiniz.

3. mesajdaki 2. resimde sıp4 zaten dijitale dönüştürülmüş halde ordan sonrasına rf ekle.

Hardware bir değişiklik yapamayacaksanız araya RF modülleri nasıl ekleyeceksiniz.?

Bu işin imkansız olan kısmı direkt loadcell çıkışını RF modüle bağlamak.
ESP8266 da veya Zigbee modüllerde ADC girişi var ve mcu olmaksızın ADC ile okuma yapılabilir.
Ama bahsettiğimiz loadcell okumak ise, instrumentation amplifier içeren en az 18 bitl bir ADC ile okunmalı.
İşin bu kısmında HX711 vs. gibi chipler veya modüller kullanılıyor. 10-12 bit ADC yeter deseniz bile 3-5mV luk loadcell çıkışı yükseltilmeli. Bu iş için inst. Amp. opamlar kullanılabilir.
Veya işe uygun özel chipler de var. Genelde "sensör signal conditioner" diye geçer.

I2C kısmının RF olabilmesi için RF modüllerin çok hızlı tepki verebilmesi gerek. 1 bytelık gönderiden sonra karşıdan gelecek Ack-Nack sinyalleri anında iletilmeli. Bu durumda da digital RF modüller değil, girişindeki sinyali direkt karşıya gönderen RF modüller kullanılmalı. En basiti ATX34 vs.

Uzatmayayım.
İşin mantıklısı ADC den I2C, SPI vs. ile okuyup RF modüle bilgi gönderecek bit mcu kullanmak.
Farklı marka tartı vs. de kullansanız, en fazla ADC kısmını software'de yeniden yazmanız yeter.
Tr. deki perekandeci sitelerden modülleri, ve uygun bir mcu alsanız (mesela cortex-m0 çekirdekli ARM, STM8 vs. ) 50 usd tutmaz.
Aliexpress den almanız durumunda 50usd ye bir kaç tane çıkarabilirsiniz.
yanıt için teşekkürler.

hımm...durum fena.
loadcell çıkışına direkt rf bağlayabilirim diye düşündüm. zira bu iş her defasında software ile uğraşmak için fazla bir ekonomik getirisi yok. zaten software oluşturacak bilgimde yok. software birisine yazdırdım desem astarı yüzünü geçer. Bu işin uğraşılabilir tek tarafı pratik olarak loadcell çıkışına rf ekleyip yola devam etmekti.

Diğer bir seçenekte şu olabilir mi?
http://www.sunrom.com/p/load-cell-amplifier-for-weighing-scale-serial-output

Loadcell çıkışına bu modülü taksam seri çıkışı rf eklemek için kullanabilir miyim?

Sorularım çok acemice farkındayım ama ne yapalım ki durumum bu.

3. mesajdaki 2. resimde sıp4 zaten dijitale dönüştürülmüş halde ordan sonrasına rf ekle.
Oradaki şema sizi yanıltmasın. O sadece web de bulduğum örnek bir şema.
Benim yapacağım uygulama sadece loadcell çıkışı ile anakart ( ya da ADC diyelim) arasına rf yerleştirmek olabilir.

https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/konu/arduino/egitim/arduino-201/bluetooth-ile-iletisim
http://www.muhendisbeyinler.net/bluetooth-moduller-hc-05-ve-hc-06/

Merhaba.Bakın,RF'i 2.4 gHZ. aralığında kullanarak son geliştirilen bluetooth modüllerinin etkilili mesafesi (Arada engel bulunmadan) 20 mt.den 100 mt.'ye kadar çıkarılmıştır.Uygun bir bluetooth modülü kullanarak loadcell'in adc çıkışını bluetooth ile adc/dac dönüşümleri şeklinde alıcıya bu yolla belki iletilebilir diye düşünüyorum,ama fiyatları konusunda pek de bilgili değilim.Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri