Elektronik komponent Tavsiyesi

bekdil

Üye
Merhaba, yavaş yavaş kendi atolyemi oluşturmaya başlayacağım STM32-ESP32-ATmel gibi mikrodenetleyiciler ile kendi projelerimi yapmaya çalışçam. Bunun içinde ufaktan Elektronik devre elemanları alıp çeşitli malzemeler elimde bulunsun istiyorum bana önerebileceğiniz elektronik kompanet setleri varmı ? örnek veriyorum şu diyot setini al atolyende bulundur diyebileceğiniz

Bu mikrodenetleyicileri kit halinde mi alacaksınız, yoksa PCB tasarımını da kendiniz mi yapacaksınız?

Kit halinde alacaksanız komponentten ziyade modül alabilirsiniz.

Bu mikrodenetleyicileri kit halinde mi alacaksınız, yoksa PCB tasarımını da kendiniz mi yapacaksınız?

Kit halinde alacaksanız komponentten ziyade modül alabilirsiniz.
PCB tasarımı yapmayı planlıyorum. Kit Halinde bir kaç adet var. Örnek veriyorum butonu izolasyonunu yapacağım direk elimin altında kondansatörüm ,dirençim olsun .

PCB tasarımı yapmayı planlıyorum. Kit Halinde bir kaç adet var. Örnek veriyorum butonu izolasyonunu yapacağım direk elimin altında kondansatörüm ,dirençim olsun .
Düşündüğünüz projelerle ilgili taslak oluşturup malzemeleri ona göre alabilirsiniz. Benim düşündüğüm en temel şeyler şunlar:

• Direnç seti. Bunun için direnç kitabı önerebilirim. Epey bir süre sizi götürür. Örnek olarak aşağıdaki linke bakabilirsiniz. Buradan satın alın demiyorum ama, satıcı hakkında bilgim yok.
Direnç Kitabı Linki

• Aynı şekilde kondansatör kitabı da alabilirsiniz.
  • NPN ve PNP genel kullanıma uygun (BC850-BC857) transistör alabilirsiniz 1000'er adet.
  • Header alabilirsiniz. 2x ve 1x ve 2mm ile 2.54mm şeklinde alıp bağlantı olarak kullanabilirsiniz. Dişi ve erkek olarak farklı tiplerde olsun.
1648105976294.png

1648105987107.png

• Diyot ve zener diyot alınabilir.
  • Haberleşme için Modbus entegresi (ST3485EBDR vb.) alınabilir.
  • Seven segment display ve led alınabilir.
  • Röle alınabilir. 3 veya daha fazla sayıda röle sürülecekse ULN2003 tarzı Driver Array'ler alınabilir.
  • Yüksek gerilim için giriş çıkış klemensleri alınabilir.
1648106178093.png

Yani en temel yapılabilecek şeyler bunlar. Sonrası artık neye ihtiyacınız varsa ona göre şekillenir.

Düşündüğünüz projelerle ilgili taslak oluşturup malzemeleri ona göre alabilirsiniz. Benim düşündüğüm en temel şeyler şunlar:

• Direnç seti. Bunun için direnç kitabı önerebilirim. Epey bir süre sizi götürür. Örnek olarak aşağıdaki linke bakabilirsiniz. Buradan satın alın demiyorum ama, satıcı hakkında bilgim yok.
Direnç Kitabı Linki

• Aynı şekilde kondansatör kitabı da alabilirsiniz.
  • NPN ve PNP genel kullanıma uygun (BC850-BC857) transistör alabilirsiniz 1000'er adet.
  • Header alabilirsiniz. 2x ve 1x ve 2mm ile 2.54mm şeklinde alıp bağlantı olarak kullanabilirsiniz. Dişi ve erkek olarak farklı tiplerde olsun.
Ekli dosyayı görüntüle 86072

Ekli dosyayı görüntüle 86073

• Diyot ve zener diyot alınabilir.
  • Haberleşme için Modbus entegresi (ST3485EBDR vb.) alınabilir.
  • Seven segment display ve led alınabilir.
  • Röle alınabilir. 3 veya daha fazla sayıda röle sürülecekse ULN2003 tarzı Driver Array'ler alınabilir.
  • Yüksek gerilim için giriş çıkış klemensleri alınabilir.
Ekli dosyayı görüntüle 86074

Yani en temel yapılabilecek şeyler bunlar. Sonrası artık neye ihtiyacınız varsa ona göre şekillenir.
Çok teşekkür ederim istediğim cevapta tam buydu. Hayalim var kendi atolyemi kurmak gibi ve elektronik alanda kendimi geliştirmek.bunlar şu aşamada benim için baya iyi oldu. Direnç Kitabını duymamıştım sizden öğrendim çok sağolun

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri