Elektronik kart üzerinden IGBT nasıl değiştirebilirim.

Mrtccelikk

Üye
Gmt 3.7 kw sürücü patladı. Cihazı dağıttım ıgbt patlak gözüküyor. Kartın üzerinde mika gibi bir malzeme var ıgbt ölçemedim. Lehimle çıkarmaya çalıştım çıkaramadım. Nasıl yapabilirim ? Yardımcı olur musunuz ?
Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    239.6 KB · Görüntüleme: 63
  • image.jpg
    image.jpg
    215.1 KB · Görüntüleme: 61
  • 7E142CD2-BC0C-4C32-92A9-664C35D28D85.jpeg
    7E142CD2-BC0C-4C32-92A9-664C35D28D85.jpeg
    409.7 KB · Görüntüleme: 62
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Gmt 3.7 kw sürücü patladı. Cihazı dağıttım ıgbt patlak gözüküyor. Kartın üzerinde mika gibi bir malzeme var ıgbt ölçemedim. Lehimle çıkarmaya çalıştım çıkaramadım. Nasıl yapabilirim ? Yardımcı olur musunuz ?
Teşekkürler.
İlk önce bütün lehimlere pasta sürmelisiniz bol miktarda . Ondan sonra lehimleri yeni lehim ilave ederek gevsetmelisiniz . Daha sonra lehim sökme pompası ile bütün lehimleri çekerek temizleyin . Daha sonra bir arkadaşınız önden malzemeyi şağa sola hafif esnetirken sizde arkadan bacakları ısıtmaya devam etmelisiniz . İlkel yolu budur . Moderni sıcak hava pompası.

İlk önce bütün lehimlere pasta sürmelisiniz bol miktarda . Ondan sonra lehimleri yeni lehim ilave ederek gevsetmelisiniz . Daha sonra lehim sökme pompası ile bütün lehimleri çekerek temizleyin . Daha sonra bir arkadaşınız önden malzemeyi şağa sola hafif esnetirken sizde arkadan bacakları ısıtmaya devam etmelisiniz . İlkel yolu budur . Moderni sıcak hava pompası.
takarken göm gitsin ama sökerken kirpi misali olmalısın, yani karıncayı öpeceksin, belini incitmeyeceksin ::)
yani bir kanal kopartman yetiyor. öğrenene kadar çok hurda kart temizledim.

Ölçüm yapamadığını yazmışsın. Sürücü onarımı yapan bir ustadan duymuştum. besleme girişi ve çıkışları diyot kademesinde ölçerek modül sağlamlığı hakkında net olmasada fikir verebiliyormuş. Modül datasheet bakarsan fikir verecektir. Giriş ve çıkışları muhtemelen direk bağlıdır. Bu yöntemi hiç denemediğimi de belirteyim.
Toshiba vfnc3 1,5kw sürücü de benzer bir modül var. Modül hem sürücünün beslemedeki köprü diyotu, hemde motor çıkışlarını anahtarlayan igbtleri barındırıyor. Üstelik modülü sökmek için herhangi bir lehimi sökmeye gerek yoktu. Karta lehimli olan pinler modülün içinde lehimli değildi. Yalnızca modülün kenarlarından kastırarak çekmen gerekiyor. Tabi ki aynı sistem olmayabilir. Modül arızalıysa denenebilir.

Kullandığınız havyanın gücü nedir bu tür kartlarda 50 watt aşağısı işi zorlaştırır karta zarar verme riskini arttırır.

Sökmeden önce IPM modülün fiyatını ve sürücünün
yeni fiyatını öğrenip karşılaştırın. Çok fark varsa
IPM modülünü değiştirebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri