elektronik hardware software temel bilgiler

BootPin

Üye
Merhaba Arkadaslar,
yaklasik 6 aydir amoterce otomotiv elektronigi ile mesgulum, ( chiptuning/arac beyni ), bu konuya tamamen 0 dan basladim, daha oncesinde chip/eprom nedir diye sorsaydiniz bende o nedir yenilirmi icilirmi diye sorardim, o derece yani. temel bilgim olmadigi icin yaptigim isi tam anlayamiyorum ezbere oluyor,icime sinmiyor,,bir yazilimi kopyalip bir chipin/epromun icine yazmaktan daha fazlasini ogrenmek istiyorum, (einstein olmayan birinin anlayacagi basit bir dilde),
yazilim dedigimiz sey , bir chipin icine yazdigimiz sey aslinda nedir ? kalem ile kagit ornegini verecek olursak, kagida chip, yazilimada kalem diyelim,,,kagida yazilan bilginin kaynagi murekkep , peki yazilim o chipin icine ne olarak aktariliyor,,ne olarak o chipin icinde saklaniyor ? yapisi/kokeni nedir
( elektrik mi?)
basligi temel bilgiler diye attim, herturlu paylasimlarinizi bekliyorum,,,hatta eger dogru soruyla baslamadiysam duzeltip ordan baslamanizi rica ediyorum
herkese tesekkur ederim

Son düzenleme:
Varsa İngilizcen veya Türkçe altyazılısını bulabilirsen
bu işin ustalarından Richard Feynman ın çok güzel bir anlatımı var:

Anlatarak değilde kedi kasap ilişkisiyle anlaşılan bir konudur.
Yani en basitinden bir arduino alsan biraz fikir sahibi olduktan sonra
"işlemci mimarisi" konusuna geçsen taşlar yerine oturur.

En basit tabiriyle aslında mekanik hesaplayıcıların
transistörlerle gerçeklenmiş halidir,
yeniden düzenlenebilir-bağlanabilir gibi düşünürsende
programlanabilir anlamına gelir denebilir.

Halk eğitimin bilgisayar kursları var, sıfırdan başlamak için ideal. Bunu söyledim ama yanlış anlama windows öğretilmiyor sadece başlığındaki sorulara cevap bulursun burdan 2 5 satırla anlatılcak konular değil.

@karaapak, @by lent tesekkur ederim arkadaslar, herseyden once ingilizceyi ogrenmedigim icin cok pismanim,
videoyu mutlaka inceleyecegim, halk egitimin yada diger meslek egitimi veren kurumlarin pdf dosyalarini arayacagim ( maalesef kursa katilmam mumkun degil, yurtdisinda kaliyorum),,
buldugum malzemeyi de burdan paylasirim, umarim benim durumumda olan arkadaslarada yardimi olur.

ilk sorumdaki chip/eprom ve yazilim iliskisini biraz aciklamak isterseniz cok sevinirim,
ben otomotiv elektronigiyle ugrastigim icin ( hobby olarak) yazilimlar genelde .Bin ve .Hex uzantili
bu kodlarin chip/eprom un icine nasil yazildigini ,cipte ne olarak saklandigini anlamaya calisiyorum
yukarda murekkep ve kagit ornegini vermistim

Kalem kağıt örneğinden gidersek, dediğiniz gibi kağıt eeprom oluyor, kağıda yazılan bilgi, eeprom'a kaydedilen veri, kalem ise eeprom programlayıcı oluyor :)

eeprom'larda ya çalışacak programın kodu, ya kalıcı yapılandırmak bilgileri, veya ikisi birden saklanır. program kodu eeprom'da ise, işlemci öncelikle bu program kodunu RAM belleğe aktarır ve oradan program komularını icra etmeye başlar.

Timur Hocam ellerine saglik,
diger topicteki paylasiminida not defterime kayit ettim,,ustune ayrica dusucegim..orda da Karun hazinesinin ip uclarini verdin..

bende bos durmadim aradim arastirdim, turk sitelerimizin genelinde bir bilgi kopyalanmis ve aynen paylasilmis oluyor, ingilizce aradim , ingilizcem iyi olmadigi icin konuyu tam anladigima emin degilim,,
eksiklerimi tamamlayip yanlisimi duzeltirseniz sevinirim,

once verinin temelinden basladim aramaya BIT, heryerde anlatilan hemen hemen ayniydi :
bitler 0 ve 1 den olusuyor, 8 lik, 16 lik vs,vs,,,
benim aradigim 0 larin yada 1 lerin chiplere ne olarak kaydedildigi idi,, murekkeple mi yaziliyor,,yoksa lazerle 0 yada 1 mi ciziliyor ?
kalemle yazarken kagitta murekkep izleri birakiyoruz gozlerimizin beyinlerimizin ogrendigi algoritma bu izleri harf olarak aygiliyor ve yanyana gelmis hallerinden/combinasyonlarindan anlamlar ( KELIMER ) uretip okuyor,,biz yazilim yaparken cipte/epromda ne gibi izler birakiyoruz ??

sonra @ Karapak arkadasin verdigi anahtar kelimelere gittim,,,"microislemci ve transistorler"
agzim acik kaldi !!! bundan sonra microislemci derken sapkami cikarip onumu ilikleyecegim,,arkadas bu basit kelimenin arkasinda neler varmis,,,nasil bir mucize bu !! milimetrenin bilmen kaci kadar kucuk bir yere binlerce transistoru bir duzen icinde yerlestiriyorsun,,milyonlarcasini bir araya topluyorsun !!
ve micro islemci meydana geliyor..
daha sonra transistorlerin onemi gozumde daha cok buyudu, daha once basit ve onemsiz sandigim transistorlerin pesine dustum..megerse elektronik dunyasinin agir abilerinden mis,,,birden cok gorevi ve kullanim alani varmis,,devrede anahtar ( acma kapama) gorevi oldugunu bilmiyordum,,bu ozelligini ogrenmis olmam ilerde cok isime yarayacak,,,(bu ozelligi itibariyle mini bir role gibi de dusunebilirmiyiz ????) ayrica veri/hafiza kaydinin oldugu heryerde yine bu agir abiler karsiniza cikiyor,,o yuzden transistorlerin ustune ilerleyen zamanlarda ayrica gidecegim,,
kirmizi bultenle arananlar listeme ekledim,,,,haa unutmadan mosfetler ile transistorler ayni sulaleden geliyorlarmis,,kan baglari var,,,

aradigim sorunun cevabini internette ve pdf dokumanlarda tam net olarak bulamadim,,,yarim yamalak ingilizcem ile anlamak cok zordu ( sag olsun ingilizceme llisede fizik hocamiz girerdi,,ogrettigi mr.brown ile, this is a pencil cumlesi icin hayat boyu minnettarim :) )

anlayabildigim SONUC :
bir yazilim/software dedigimiz seyin murekkebi, elektriktir...kalem kagitta murekkeb lekesi birakir,,biz buna yazi deriz,,,,
bir chip /eprom programlayicisi epromda elektirik izleri birakir,buna Software/yazilim deriz
,bu yazi dilinin alfabesi 1 ve 0 dan olustuguna gore,,,,,, o cipin icine yazilanda aslinda (+ ) ve ( - ) elektrikten baska bir sey degildir. yani elektron ve proton dan olusan bir alfabe...
alfabesinin karakter sayisina gore insandan kat kat ilkel olmasina ragmen urettigi kombinasyonlarin zenginligi ile bu ilkelligini ust zeka seviyesine cikarabilen bir sistem...

dipnot:
kombinasyonlarini zenginligi ile bu ilkelligini ust zeka seviyesine cikarabilen bir sistem... demisim, duzeltme geregi duydum,,,dogru cumle :
urettigi kombinasyonlarin zenginligi ile bu ilkelligini ust zeka seviyesine cikarabilen bir sistemi taklit eden bir sistem,,,, yani gercek HAYATI taklit eden bir sistem,,
varlik-yokluk...siyah-beyaz,,,iyi-kotu,,,ying-yang,, sicak-soguk,,hayatin kodlari degil mi ?
01 , 11,10,00,1101,0010,,,,,,,,, din-bilim diye ayrim yapan birini digerinden one cikarmaya calisan, yada birini kabul edip oteki inkara calisan bilim ve dinadamlari,,,aslinda her ikinizinde yaptigi tek sey : BOZMAYA CALISMAK, biraktiginiz tek eser ise asla bozulamaz bir duzeni farkinda bile olmadan bozmaya calisan gucsuz aciz milyonlarca yorulmus ve sasirmis insan beyni olacak
bin tane kuantum fizigi yasasi bulsaniz,,1000 cilt din kitabi yazsaniz bu beyinlerin vebalini odeyemezseniz,,,

desem dogru mu olur,,
yoksa bakirkoyde bir reservasyon yaptirmamin zamani geldigi anlamina mi gelir ??? :)
ucan adam 2 yakinda,,,, :)

Son düzenleme:
Modern flaş çiplerde bitler MOSFET denen elektronik parçalar ile saklanıyor.

MOSFET'in gate denen kontrol ucu ya şarj ediliyor veya deşarj ediliyor. Sonra da o gate'in dış dünya ile bağlantısı tamamen kesiliyor. Böyle o MOSFET, gate'inin şarjlı veya şarjlı olmaması durumuna göre ya "0" verisini yada "1" verisini saklıyor.

Veriyi okumak için de flaş'a besleme voltajını veriyorsunuz ve MOSFET'in drain denen çıkış ucundaki voltaja bakıyorsunuz.

Ama tabi MOSFET'in tam olarak ne olduğunu bilmiyorsanız bu soyut anlatım pek bir işe yaramayacak. Ama neticede her bit bir MOSFET. 1 GByte lık bir flash bellekte 8 milyar tane MOSFET var, her birisinin de gate'i ya şarjlı yada şarjsız durumda ve ona göre byte'lar şekilleniyor.

Timur Hocam, degerli katkin icin bir kez daha tesekkur ederim,
insanin hayran kalmamasi mumkun degil,,,oysa ne kadar basit degil mi gunluk herkesin kullandigi kelimeler bunlar,,,"benim telefonun hafizasi 128 GB, en son cikan xxx model,,,2000 TL,,,"
o arkadas cebinde 128 milyar mofset tasidigi bilse o telefona hangi gozle bakardi acaba ??
ben 8 gb lik usb hafiza kartima saygi duymaya basladim :)

maalesefde benim de meraklanip ogrenmeye cok gec kaldigim bir konu,,sordukca ogrenilen, ogrendikce de sorularin cogalacagi bir konu...
simdi elektronik egitimi alan arkadaslari kiskaniyorum,,,

@taydin hocanın verdiği cevabın sorusunu
bende üniversitede hocama sormuştum,
kendisi mikrodenetleyici programlama üzerine kitapta yazmış biriydi,
cevabı 1 gün sonra vermişti,
belki biliyordu belki bilmiyordu,
bir gün sonra anlatılan kitabı getirip
beni başka bir dersteyken dersten çıkarıp,
koridorun sonundaki pencereden gelen güneş ışığı altında
kalorifer peteğinin yanına çömelip
dizinin üstüne kitabı koyarak
bak böyle böyle diye heyecanlı bir şekilde
anlatmıştı, sağolsun.

Yani üniversitede pek bir şey anlatıldığını zannetmeyin.

Bakırköy konusu ise gayet açık:
Entropi veya
Entropi Ludwig Boltzmann

@taydin hocanın verdiği cevabın sorusunu
bende üniversitede hocama sormuştum,
kendisi mikrodenetleyici programlama üzerine kitapta yazmış biriydi,
cevabı 1 gün sonra vermişti,
belki biliyordu belki bilmiyordu,
bir gün sonra anlatılan kitabı getirip
beni başka bir dersteyken dersten çıkarıp,
koridorun sonundaki pencereden gelen güneş ışığı altında
kalorifer peteğinin yanına çömelip
dizinin üstüne kitabı koyarak
bak böyle böyle diye heyecanlı bir şekilde
anlatmıştı, sağolsun.

Yani üniversitede pek bir şey anlatıldığını zannetmeyin.

Bakırköy konusu ise gayet açık:
Entropi veya
Entropi Ludwig Boltzmann

Karaapak Hocam, Bakirkoye yer ayirtmam gerekir mi diye sormusken senden de Enrtopi ve Ludwig Boltzman isimlerini gorunce inan beni cok korkuttun,,,ahhaaa dedim valla adam bana bir teshis koydu ve uzman bir pisikiyatristi bana tavsiye ediyor sandim :) ( hayatimda duymadigim isim ve terimler )...
simdi baktim,,,okudum ,,( ama ayak ustu okunup gecistirilecek konu degil,,)..
Ludwig ile ayni fikirdeyim,,en sevdigim tarafida sisteme aykiri olmasi,,,bu tur insanlar genelde gecimsiz huysuz zor gibi gorunurler ama farkida yine onlar ortaya koyarlar,,yeni bir pencere acarlar,,
yalniz bu adama DUZENSINSIZLIGIN DEHASI denmesini pek tam yerine oturmus bir cumle olarak gormuyorum,,,,Duzensizlikten kasit MUKEMMEL olmayan ,, yada Kusursuz kelimesinin zit anlamlisi gibi algilaniyor...( hatta henuz tam derinlere inmedim ama belkide Ludwig kendiside boyle dusunuyordu)...oysa ben asil MUKKEMMELLIGIN O DUZENSIZLIGIN kendisi olduguna inaniyorum,,,,
Din ( Islam ) yine karsima dikiliverdi , kusura bakmayin bende oyle her iki kelimede din islam diyen adamlari seven biri degilim,,,hatta bu cinslerden nefret ettigim icin bu aciklamayi yapmak mecburiyetinde oldugumu dusunuyorum,,,gunumuzde hakim olan tarikat,mezhep,siyaset Islam demokrasi ozgurluk bilim anlayisina karsiyim , cok mu super muslamansin diye sorun !! hayir degilim,(Yaradinin affina siginiyorum) ,,( kendime bile karsiyim :) ) en sevdigim siyasetci Muhsin Yazicioglu ( durustluk bakimindan ) en sevdigim din adami ebu hz. Ebu Hanife ( dini satmadigi icin, ) dersem biraz fikir vermis olurum,,
neyse ya nerden nereye geldik,, Islam dedik,, eger mukemmelikten yada bilimden anlayisimiz kesin kusursuz ve 4 matematik islemiyle ispat edilebilir bir seyse bu dunyada gercek olan tek sey sifirdir "0"
neden islam dedim,,? bu dunya hayati bos yalan dedigi icin... sifir "0" dedigi icin...bilimsel gercek oldugu icin,,,ve ortaya birden aniden '1' sayisi cikiyor ( 1 sayisinin neyi temsil ettigini tahmin edersiniz ),,,ve yokluk bosluk hayat buluyor cogaliyor..rakamsal kombinasyonlar tureyebiliyor...1 den Trilyonlar meydana geliyor..
kisisel hissiyatimdan yanli davranabilirim ve egitimimin (lise) ve bilgimin yetersizliginden yanlisim varsa LUTFEN DUZELTIN :
en inancsiz bilim adamlari bile 1 sayisinin varligina IMAN etmislerdir,,,ispat edip BILMISLERDIR demiyorum iman ediyorlar diyorum,,,cunki 1 sayisina gelmek icin bazi basamaklardan gecmek lazim,,,
0,9999999..........sonsuz gider , hatta biz henuz 0,00000...... 1 sayisina bile gelemeyiz ama ben kolaylistirip 0,999999.... dan basliyorum,,, peki nerde o zaman 1 sayisinin bilimsel ispati yada matematigin o kusursuz duzenli sistemi ???? ama biz ne yapiyoruz rakamlari yuvarliyoruz ve 1 sayisi diyoruz,,,hayir efendim yuvarlamiyoruz IMAN ediyoruz inaniyoruz,,1 sayisi vardir diyoruz,,hatta madde dunyasinin yasalarina gore ispat edemedigimize gore baska bir aleme boyuta ait bir varlik oldugu ap acik ortada,,, ,1 sayisini tabirici caizse ben bilim dunyasinin Kelime-i sehadeti olarak dusunuyorum,,Einstein dahil ne kadar bilim adami varsa ( en kral ateisti bile ) 1 sayisina inanan herkes kelimei sehadet getirmis demektir diyorum :) ( musluman olmustur anlaminda degil ).
al iste duzensizlik icinde mukemmel kusursuz bir sistem,,seni kendine iman etmeye mecbur birakan bir sistem...
aklima simdi Devlet Bahcelinin bir videosu geldi,,Insallah onun gibi olmamisimdir,,
,1900 ile 40 saysini topla,,ne etti,,1980,,2 ile carp ne etti ? 2010...simdi 50 cikar ne kaldi 1910,,,2 tane 0 cikar at onu,,ee ne kaldi 1910 iste size MHP nin kurulus tarihi bu sene kesin Iktidara gececezz,,, wuuhahahahah :D

Karaapak Hocam,
ben asil eli opulesi o Hocayla ne konustunuz onu merak ettim,,,Hocanin anlattiklarini merak ettim..
koridorun sonundaki pencereden gelen güneş ışığı altındaki kalorifer peteğinin yanina gotur bizi..
o ani bizede yasat lutfen...

Modern flaş çiplerde bitler MOSFET denen elektronik parçalar ile saklanıyor.

Hocam sana burda birsey daha sormak istiyorum,,, 'Bit' dedigimiz seyi aslinda enerji/elektrik gibi dusunursek bu enerji nasil saklaniyor,,,yani nasil anlatsam bir dolu araba akusu yada normal bir Pil bile bosaliyor ( kendiliginden uzun sure kalinca).. bir eeproma kalem pil gibi bakarsak o enerjinin / yada data nin uzun sure kaybolmadan saklandigini nasil aciklariz ?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri