Elektronik devre sorusu

AcemiDevre

Üye
Öncelikle merhaba ben baştan söylemeliyim benim elektronik devreler konusunda hiç bir altyapım yok ama günlerdir arastiripta bulamadığım bir konu var ve bu konu hakkında sizlerin bilgisinden faydalanmak istiyorum konuya geçecek olursak
Malzemeler:
1adet motor 220volt 0.30 amp
1 adet lamba 220 volt 30 watt
Ve 1 adet ısıtıcı rezistan 1800watt

Sorum: bu elemanlararın Şebeke hattındaki dalgalanmalarda yanmamaları için ev yapımı bir devre yapmak istiyorum ama internet ortaminda hic bir yerde bilgi bulamiyorum örneğin bu devreye kondansatör kapasite vs vs hangi tip direnç hangisini kullanmaliyim 1k 10k 100k 1m 10m bir ton direnç var ama bunların hesabını yapacağım hiç bir bilgi yok. rica ediyorum sizden yardımlarınızı bekliyorum

Şebeke ile çalışan cihazlar neden yansın ki söz ettiğiniz parazitten ve elektronik devrenin koruyacağını nerden çıkardiniz kimden duydunuz?

Şebeke ile çalışan cihazlar neden yansın ki söz ettiğiniz parazitten ve elektronik devrenin koruyacağını nerden çıkardiniz kimden duydunuz?
Hocam yukaridada belirttigim gibi elektronikten fazla anlamam ama anladigim şeylerde var örneğin şebekeden gelen 220 volt 60 amper asagi yukari bir degerdedir ve ben 220 volt 0.3 amperlik motoru hatta direk bağlarsam biraz saçma olur gibime geliyor ayrica elemanlarin arasinda elektronik gösterge aletleri de olacak

Evdeki UFO ile saç kurutma cihazını aynı anda çalıştırırken de biraz saçma olur diye düşünüyor musunuz?

Sorunuz eksik olursa cevaplar da eksik olur.

herhalde bunu mu ? demek istediniz .
ürünün çalışma voltaj aralığı ? ve amper ?

Şebekenin gerilimi 220 Volttur ve akımı sonsuz değildir ama ihtiyacınızdan fazlasını verebileceği için şebeke akımını sonsuz gibi düşünebilirsin. Şebekeye bağladığınız cihazlar ihtiyaç duyduğu kadar akım çeker. Şebe verdiğiniz örnekte 60 amper demişsiniz. şebeke 60 amper olduğu için cihazınız 60 amper akım çekmez. Fakat zaman zaman şebeke gerilimi (voltajı) dalgalanabilir. Muhtemel voltaj dalgalanmarında cihazınız gereğinden fazla akım çekebilir. Voltaj dalgalarında cihazın bozulmasını önlemek için varistör ve sigorta ikilisi kullanabilirsin.

Evet bir yandan haklisiniz ısıtma rezistans tarzı elemanlarda hic devre karti gormedim simdiye kadar ama saç kurutma cihazı blender süpürge fırın vs vs bir çok cihazda elektronik devresi var tamir esnasinda açıp inceliyordum amacım elektronik gösterge devresi, motor vs yüksek veya düşük akımdan koruması.
Şebekenin gerilimi 220 Volttur ve akımı sonsuz değildir ama ihtiyacınızdan fazlasını verebileceği için şebeke akımını sonsuz gibi düşünebilirsin. Şebekeye bağladığınız cihazlar ihtiyaç duyduğu kadar akım çeker. Şebe verdiğiniz örnekte 60 amper demişsiniz. şebeke 60 amper olduğu için cihazınız 60 amper akım çekmez. Fakat zaman zaman şebeke gerilimi (voltajı) dalgalanabilir. Muhtemel voltaj dalgalanmarında cihazınız gereğinden fazla akım çekebilir. Voltaj dalgalarında cihazın bozulmasını önlemek için varistör ve sigorta ikilisi kullanabilirsin.
Aradıgım cevap buydu sagolun ama nasıl yapacagımı bilmiyorum orası ayrı problem ☺

Motoru düşük ve yüksek akımdan korumak için zaten kontaktörlerin üzerinde akım sınırlayıcılar var.Örneğin 3A fazla çekerse kontaktör kesiyor.Motorun fazla akım çekmesinin sebebleri voltaj düşmesi olabilir , fazla yük binmesi,hatta rulman bozulması tek bir sebebi yoktur.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri