lf-2017

Üye
Makina mühendisliği bölümünde okumaktayım.
Elektromıknatıs yapmaya çalışıyorum. Demir nüveli bobini kendim sardım. Bobin çok katlı. Bobinin toplam direnci 1,56ohm. Ben bu bobini 30v DC adaptörle beslemeyi denediğimde; adaptörün uçlarını direk olarak bobinin uçlarına bağlıyorum, adaptör kısa devre oluyor.
Ne yapmam gerekir? Bobin üzerinden sürekli 30v ve 7amper akımın geçmesi için. Adaptörün çıkışı maksimum 30volt'ta 7amper.

Adaptör kısa devre olmadan bobin üzerinden sürekli 7amperi nasıl geçiririm yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bobinin direnci 1.56 ohm ve akıtmak istediğiniz akım 7 Amper olduğuna göre kaynağınız 1.56 x 7 = 10.92 volt olmalıdır.

Güç kaynağının gücü ise en azından P = U x I = 10.92 x 7 = 76.44 watt olmalıdır.

Bobininize 12V uygularsanız akım 12/1.56=7.69A akar.

Piyasada 12v 8A Çin malı switch mode güç kaynakları satılıyor.
(30TL civarında)

Çözümün birini Bülent hoca söylemiş.
İmkanın varsa şu da olabilir.
1-Bobini daha çok sararsın.30/7=4,3 ohm olacak kadar.
2-Daha küçük kesitle sararsın aynı yere.
Bu durumda önceki ve sonraki tel kesit bilgilerin ön plana çıkar.
Kesit 7 A geçirebilecek kadar olmalı.
Telden fazla akım akıtmak ısınmaya sebep olur.Süre kısa ise göz ardı edilebilir.

Demekki kullanım maksadı , kullanılan malzemelerin tam nitelikleri ( geometrik şekiller, nüve bilgileri , tel kesitleri) gibi şeyler mühendislikde dikkat edilmesi gereken şeyler.

Öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim.
Ben bobini emaye kaplamalı bakır tel ile sardım ve tel çapı 2mm. Sonra adaptörü fişe takıp adaptörün uclarını bobinin uçlarına direk bagladım. ataç olsun küçük çivi olsun hiçbir şeyi çekmedi, kaldırmadı. Adaptör kısa devre oluyor. Mantıken de oyle iki ucu birbirine değmiş oluyor. Switch mode adaptör alırsam işimi görürmü? veya bobinin çıkışına 4-5 adet kondasatör felan mı koysam acaba?
Teşekkürler. (bulzaf+musallim)

dc gerilim verdiğiniz için,endüktif direnç söz konusu değil.O yüzden,dc gerilimde bobinin çekeceği akım,sadece omik dirençle kalacaktır.
şu anda 30/1,56=19,5 amper çekmek istiyor.Ama adaptörünüz o kadar akım veremiyor.
AC gerilim verirseniz,endüktif direnç te söz konusu olacaktır.Ama bu sefer de mıknatısınızın manyetik alanı,50 hz frekansa değişlen kutuplu olacaktır.Yani şu eski tokmaklı zillerdeki gibi çekip çekip bırakacaktır.
en iyisi daha düşük bir gerilim vermek.ya da daha fazla bobin sarmak.

Bobinler alternatif akıma diranç gösterirler. Dc akımda ise hemen hemen kısa devre olurlar.
dc kullanacaksan bobini su an sardıgından ince bir telle çok fazla sarman gerekir.
Sardıgım bobini degiştirmek istemessen ona 24 vac bir trafo uygula.

yardımlarınız için teşekkürler. hallettim.
adaptörün çıkış amperi çok düşükmüş uygun bir köprü doğrultucuyla (D5SB 6A) hallettim.
elektromıknatısım da şu an çalışıyor.

merhaba arkadaşlar bende U şeklinde bir nüve kullanarak elektromıknatıs yapmak istiyom ve mu mıknatıs ile yaklaşaık 200 gramlık bir tabakayı kaldırmam gerekiyor(levitation). Tam olarak bobin sarım hesabı nasıl yapılır nüve alanı güç oranındn mı yola çıkmam gerekiyor yada 200 gr için 2 Newton kuvvet gerekiyor F=Nİ hesabı bunun kadar basit olamamalı diye tahmin ediyorum. Bilgisi olan arakadaşların yardımını talep ediyorum şimdiden ilgilerinize teşekkürler..

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri