Elektrolux EDI 97170 Çamaşır Kurutma Makinesi

SeKabo

Üye
Merhaba, ben bu siteye yeni üye oldum. Nereye yazacağımı bilemediğim için yeni bir başlık açmak durumunda kaldım.
Yaklaşık 7-8 yıldır sorunsuz kullandığım Elektrolux EDI 97170 model Çamaşır Kurutma Makinem bir anda durdu. Panoda hiç görüntü yok. Makieneye elektrik giriyor (yani şebekede sorun yok) ama hiç bir hareket yok. acaba sigorta filan mı attı diye bakındım ama öyle bir şey de göremedim. Acaba ne olmuş olabilir. Bu arada TR'den Dubai'ye taşınalı 2 ay oldu. Servis desen bilmem o yüzden yardımınıza ihtiyacım var. Teşekkür ederim.

Açma-kapama anahtarını ölçüp hiç kontrol ederek baktınız mı? Evin sigortası atmamışsa ve prizde elektrik varsa (faz-nötr) kabloda iç kırılma ve topraklı fişde de sıkıntı yoksa makinenin klemensinden hemen sonra bu anahtarı hemen ölçmeniz gerekirdi.

Çünkü bu anahtar bozuksa gösterge hiç yanmaz, makinede bir hareket de olamaz, bu makineye elektrik hiç gelmemiş gibi olur. 4 uçlu anahtarı elinizdeki avometreyle omaj ölçümü yaparak açık devre/kapalı devre şeklinde ölçüm yapıp onu kontrol edeceksiniz. O yoksa seri 100 watt.'lık ampülle de, bu anahtarı ikişerli ikişerli bağlayıp 2 etapta kontrol edersiniz, yine sağlam olup olmadığı (Anahtar devrede açıkken bu seri lamba yanmıyorsa veya tersi durumda yanıyorsa sağlamdır, her iki durumda da yanmıyorsa bozuktur, ama Dubai'de bunun yedek parçasını nasıl bulursunuz onu hiç bilemem.) anlaşılabilir. Kolay gelsin.

Çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi duvardan makineye girişte problem yok ve elimde bir multimetre var (çok detaylı kullanmasını bilmesem de bublunsun diye almışlığım var) ve sanırım yotubedan Bakım bahsettiğiniz yolları takip edebilirim. Bu arada bu ölçüm işlemini makineye elektrik girili iken mi yapacağım yoksa elektriği kapatacak mıyım? Bilgiler için sonsuz teşekkürler.

Son düzenleme:
b
Çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi duvardan makineye girişte problem yok ve elimde bir multimetre var (çok detaylı kullanmasını bilmesem de bublunsun diye almışlığım var) ve sanırım yotubedan bakım bahsettiğiniz yolları takip edebilirim. Bu arada bu ölçüm işlemini makineye elektrik girili iken mi yapacağım yoksa elektriği kapatacak mıyım? Bilgiler için sonsuz teşekkürler.
wappsattan 0536 462 18 59 nolu numaradan görüntülü arayın tarif edeyim.

b

wappsattan 0536 462 18 59 nolu numaradan görüntülü arayın tarif edeyim.

Arkadaş burda sadece skype çalışıyor, maalesef whatsapp ve messenger çalışmıyor.
Diğer konu burası eğer bir bilgi paylaşım ağı ise elbette ki benim erişkin olabileceğim konularda da paylaşımda bulunmaktan imtina etmem söz konusu olamaz. Saygılsr

Moderatör tarafında düzenlendi:
güzel kardeşim makinaya ait bir resim elektronik karta ait resim yok kalkmış bilgi paylaşımından bahsediyorsun biz medyum değiliz.

Çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi duvardan makineye girişte problem yok ve elimde bir multimetre var (çok detaylı kullanmasını bilmesem de bublunsun diye almışlığım var) ve sanırım yotubedan bakım bahsettiğiniz yolları takip edebilirim. Bu arada bu ölçüm işlemini makineye elektrik girili iken mi yapacağım yoksa elektriği kapatacak mıyım? Bilgiler için sonsuz teşekkürler.

Elbetteki makinenin topraklı fişi prizden tam çekiliyken anahtar kontrolünü, anahtarı o anda açıp kapayarak 2 geçiş yolu için (4 uçlu anahtarlarda) omajını ayrı ayrı ölçerek durumuna bakmalısınız. Fişe takılı iken tüm bu ölçümler tehlikeli olur, (Avometre omaj kademesinde ise ayrıca bozulabilir) bu omaj ölçümlerini avometrenin omaj kademesinde ve sadece fişe takılı değilken yapın. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri