Elektrikli Scooter a Akü Yapımı

Merhabalar benim volta vsc marka bir elektrikli motosikletim var uzun süredir kullanılmadığı için aküsü artık şarj tutmuyor. Akü fiyatlarıda çok pahalı almak istemiyorum youtube de videolar gördüm elektrikli bisikletlere lityum pillerden akü yapıyorlar bu scooter içinde böyle bir şey yapabilir miyiz acaba? Motosikletin aküsü 48 V 14A

Son düzenleme:
Lityum piller daha pahaliya gelebilir. Hesapladınız mi?

Size 12s ve en az 6p pil grubu lazim. 72 adet 18650 pil gerekiyor. Bunun balans ve bms karti, sarj aleti veya sarj devresi de olacak.

• Beğen
Tepkiler: Pey
hocam olursa laptop pilleri ile yapmayı düşünüyorum olur mu sizce

hocam olursa laptop pilleri ile yapmayı düşünüyorum olur mu sizce
eğer çıkma pilleri düşünüyorsan vazgeç, yaptığın, yapacağın emeğe masrafa zamana yazık, bir de yaşayacağın hüsran var. hani biraz daha araştır ama olmaz, oldurdun diyelim performans alamıyacaksın. beni değil sen yinede ustaları dinle.sonuçta kötü olan ben olayım

eğer çıkma pilleri düşünüyorsan vazgeç, yaptığın, yapacağın emeğe masrafa zamana yazık, bir de yaşayacağın hüsran var. hani biraz daha araştır ama olmaz, oldurdun diyelim performans alamıyacaksın. beni değil sen yinede ustaları dinle.sonuçta kötü olan ben olayım
youtube de gördüm laptop pilleri ile yapanlar var hocam o yüzden konu açtım olmuyor yani

Paskomya hocamin dediği doğru. Ben de pek verimli olacağını sanmıyorum. Pil gruplarindan birisinde sorun olsa verim iyice düşer.

Bir de zorlandığında ne kadar akim çekiyor bu motor? Laptop pilleri ortalama 5A anlık akim verebilir. Biz bunu düz hesap 4A kabul etsek, 6 paralel pil 24A anlık akim verebilir.

En kaba hesapla yapacağınız batarya 12x24=288 watt anlık akım verebilir demek oluyor. Bu kaba hesap uygulamada boyle olmayabilir. Her pilin ayni kalitede ve ayni kapasitede oldugunu varsaydik. Kaldı ki sizin piller farkli marka model ve mah olacak. Şahsi fikrim lityum pil seçeneğini elemeniz yönünde.

Belki farkli fikirler de olacaktir.

Bu arada 4 adet 12v akü seri mi bagli sizin motosiklette?

Paskomya hocamin dediği doğru. Ben de pek verimli olacağını sanmıyorum. Pil gruplarindan birisinde sorun olsa verim iyice düşer.

Bir de zorlandığında ne kadar akim çekiyor bu motor? Laptop pilleri ortalama 5A anlık akim verebilir. Biz bunu düz hesap 4A kabul etsek, 6 paralel pil 24A anlık akim verebilir.

En kaba hesapla yapacağınız batarya 12x24=288 watt anlık akım verebilir demek oluyor. Bu kaba hesap uygulamada boyle olmayabilir. Her pilin ayni kalitede ve ayni kapasitede oldugunu varsaydik. Kaldı ki sizin piller farkli marka model ve mah olacak. Şahsi fikrim lityum pil seçeneğini elemeniz yönünde.

Belki farkli fikirler de olacaktir.

Bu arada 4 adet 12v akü seri mi bagli sizin motosiklette?
paralel hocam motor gücü 250 watt

youtube de gördüm laptop pilleri ile yapanlar var hocam o yüzden konu açtım olmuyor yani
youtebede gördüğün herşeye inanma, yapılanların bir çoğu göstermelik ve amatörce. adı üzerinde çıkma pil, en az 2 yıllıktır, şarz döngüsünü ve iç direnci gitmiştir. yapılabilir ama verim alınmaz. yaparsan sadece öğrenmiş olursun.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri