Elektrikli Şofben

Arif1990

Üye
Selam arkadaşlar evde ani su ısıtıcılı şofben kullanmaktayım tesisat çok eski topraklama hattıda yok nötr ile toprak kablosu köprü yapılmış sigorta panosundan ve 32 amper şalter bağlı şofbeni açtığım zaman hat kablosu çok ısınıyor ve yanık kokusu geliyor sizce sorun nedir arkadaşlar
Sent from my GT-I9500 using KontrolKalemi Forumu mobile app

Moderatör tarafında düzenlendi:
O zaman Ana sigortanın çıkışından itibaren şofbeni besleyen kabloyu 4 lük falan yapmalısın. Şu haliyle kablon belli bir noktadan sonra dayanamayacak belkide yangın bile çıkmasına sebep olabilecektir.
Not : Bu şofbeni topraklama olmadan ne olursa olsun kullanmayınız. Gerekirse soğuk suda yıkan öldürmez ama bu aletin şakası olmaz ki suyun içinde düşünmek bile istemiyorum.

haklısın hocam farkındayım hocam ben bu tesisata topraklama ve kaçak akım rölesi taktırmak istedim fakat bulunduğum bölgedeki elektrikçileri çağırmama rahmen bu işi yapmadılar bazıları böyle kalsın bişey olmaz dediler

Sent from my GT-I9500 using KontrolKalemi Forumu mobile app

termosifon kullanderim ani su ısıtıcılarının şakası olmaz oyle tesisatları cok iyi yakmayı bilirler hele evde topraklama yoksa allaha emanet yaşıyorsunuz demektir

Böyle kalsın birşey olmaz diyen kişinin elektrik ustası olduğundan şüphe ediyorum. Bu gibi insanlar üç beş kuruş para bulup dükkan açıyorlar, ondan sonra milletin canıyla oynuyorlar. Bu şofben yüzünden size birşey olsa kimse gidip o birşey olmaz diyen elektrikçiye hesap sormıcağı için o elektrikçi görünümlü sahtekara güvenipte o aletin çalıştığı duşa girmeyiniz. Altı üstü adamın yapacağı bir toprak hattı çekecek kablolar eski ve güçsüzse kabloları değiştirecek ama bunu yapmaktan kaçınıp birşey olmaz diyebiliyorsa bu adamın elektrikçi dükkanında işi neyyyyyy.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri