Elektrik ve Elektronik mühendisliği hakkında ödev

Hasan0678

Üye
Arkadaşlar iyi günler iyi günler. Elektrik mühendisliği ve elektronik mühendisliğinde çalışma voltaj aralıkları nedir?

Bunu soran hocaya, bu bilginin ne faydası var diye sormak lazım ... Asıl elektrik veya elektronik öğreteceğine mesleği voltaja göre kategorize etmeye çalışıyor. Bu konuda herkesten farklı bir cevap alırsın, ve sabaha kadar da tartışırsın. "Elektronik mühendisliği 15 KV da biter abicim". "yok abi, olur mu? 10 KV dan ötesi elektrik mühendisinin işidir". "yok ya? bak bilmem ne ünlü elektronikçi ne demiş, ondan iyi mi bileceğiz?" falan filan.

Al sana benim kategorilerim, ister beğen ister beğenme :D Tartışmayacağım da ...

Elektronik: 20 KV a kadar
Elektrik: 1 MV a kadar

Son düzenleme:
2,4 MV seviyelerinde test yapan cihazlar var ki şahsen 1,6 MV ile test yaptım.

Elektrik elektronik mühendisiyim.

Başka artıran da çıkacaktır muhtemelen, ve bu üst limit de zamanla değişecektir. Şimdi böyle limitler belirleyip her birisini bir kategoriye atmanın ne faydası var? Onun yerine senin hoca, bu voltajlarda nasıl ölçüm yapılıyor, ne tür tedbirler alınıyor vs öğretse ne güzel olurdu.

Yusuf bey, o ölçmeyi yaptığınız uygulama neydi acaba? Biraz bilgi verebilir misniz?

Ekte bulunan darbe generatörü ile yapıyorduk. 100 kV 24 adet kondansatör var ve şarj edip test prosedürüne göre deşarj olmasını sağlıyorduk.
135_0.jpg
135_0.jpg

benim için fark etmez bana kalsa ikisini de +∞V yaparım.

ama bana kalmıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri