Elektrik projelerinin nasıl çizildiğini öğrenmek istiyorum?

Frknbl

Üye
Merhaba sevgili arkadaşlar, Ben elektrik-elektronik mühendisliği enerji dali öğrencisiyim.Bu yaz ne yaz okulum ne de stajım olmadığı için bir şeyler ile uğraşmak ve öğrenmek istiyorum.Elektrik projelerinin nasıl ve hangi programlar kullanılarak çizildiğini öğrenmek istiyorum.Bu konuda bildiğiniz bi kaynak varmıdır? Ya da başka önerileriniz varsa bunları da belirtirseniz çok mutlu olurum. Şimdiden değerli görüşleriniz için teşekkürler ..

elektrik projeleri genel bir tabirdir.

Daha çok hangi dalda çizim yapmak istiyorsunuz ?

Tesisat prjeleri için en iyisi Autocad dir.

Pano projesi ise ( dağıtım panoları , kompanzasyon , plc , güç, kumanda vs ) EPLAN, ELCAD,COFASO çok yaygın ve iyidir.

Elekrtonik devre ise Proteus başarılıdır.

Öncelikle görüşleriniz için teşekkür ederim.Proje çizmeye yeni başlayacak bir kişi için siz ilk olarak hangisini önerirsiniz ve bununla ilgili öğretici bir site veya önerebileceğiniz bildiginiz herhangi bir kaynak var mi? Ilginiz için teşekkürler..

kardeş öncelikle hangi dalda proje çizeceğinin kararını vermen lazım.Enerji dalında uzmanlaşıyorsan ve bu dalda iş yapacağım diyorsan , sana en uygun olanı Autocad dir.

Autocad i internette kolaylıkla bulabilirsin.En yaygın ve pratik olanı 2007 ve 2008 versiyonlarıdır.Hem PC de çok fazla yer de kaplamaz.

Şu an aklıma gelen bir kaynak yok.ama youtube da onlarca video var.Ayrıca Google a Autocad dersleri gibi şeyler yaz, eğitim videosu çeken onlarca site var.Çok faydası olur.

Bende Eplan öğrenmek istiyordum bir iki arastırma yaptım ve e planın kendi sitesinden eğitim e tıklayarak 24 temmuzda gerceklesecek ücretsiz bir eğitim var katılabilirsiniz, ayrıca mail adresinizi alabilirsem bir mühendisten yakın zamanda kaynak alıcam size mail atabilirim.İyi çalısmalar

Bende Eplan öğrenmek istiyordum bir iki arastırma yaptım ve e planın kendi sitesinden eğitim e tıklayarak 24 temmuzda gerceklesecek ücretsiz bir eğitim var katılabilirsiniz, ayrıca mail adresinizi alabilirsem bir mühendisten yakın zamanda kaynak alıcam size mail atabilirim.İyi çalısmalar
Merhaba, ben yeni mezun elektrik mühendisiyim sizden rica etsem eliniz de autocad elektrik çizim kaynakları mevcutsa gönderebilir misiniz?
Mail adresim, ***@*** şimdiden teşekkür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
kardeş öncelikle hangi dalda proje çizeceğinin kararını vermen lazım.Enerji dalında uzmanlaşıyorsan ve bu dalda iş yapacağım diyorsan , sana en uygun olanı Autocad dir.

Autocad i internette kolaylıkla bulabilirsin.En yaygın ve pratik olanı 2007 ve 2008 versiyonlarıdır.Hem PC de çok fazla yer de kaplamaz.

Şu an aklıma gelen bir kaynak yok.ama youtube da onlarca video var.Ayrıca Google a Autocad dersleri gibi şeyler yaz, eğitim videosu çeken onlarca site var.Çok faydası olur.
peki bu çizimde kullanılacak elemanların tasarımlarını kendimiz mi yapıyoruz yoksa solidworks elecrical benzeri bir mantık mı var

yani semboller hazır var mı diye soruyorsun doğru mu anlıyorum ?

eğer öyleyse, hazır olarak yok ama internette sembollerin olduğu dosyalar var onları indirip kullanabilirsin.

eğer pano projesi çizeceksen cofaso yu öneririm.semboller hazır var.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri