Elektrik Panosu ve Elektirl Tablosu aynı şeymidir ?

Ilker dvc

Üye
merhabalar,
şimdi yönetmelikleri inceliyordum. Öğrenciyim. Her ne kadar teorik ve elektriksel bilgimiz okulda yüksek seviyede verilse de bazen piyasanın dilini öğrenmek gerek. Soru çok gereksiz olabilir ama merak ettim.

abilerim, bazen elektrik tablosu bazen elektrik panosu ismini duyuyoruz.
Benim tablo diyince aklıma gelen şu;

Ana tablo= kolon hattından(elektrik şirketinin besleme notkasından) yapının hemen enerji giriş kutusudur kısaca. Ve eğer yapı büyük bir yapıysa, ana tablodan dağıtım tablosuna elektrik, hatlar ile dağılır ve alıcılara ulaşır. Ana tabloda her bir dağıtım tablosuna giden hat için sigorta bulunur mu ?

Dağıtım tablosunda da sigorta bulunur mu ?

elektrik panosu ve elektirk tablosu kelimeleri aynı anlamlı mıdır ? yoksa farklı şeyleri mi ifade eder.

sigorta kutusu ne ?

Müstakil linye ne oluyor ? linyeyi anladımda.
birde ek olarak, şimdi sigorta seçiminde 16 amperlik sigorta diyoruz. Burada problem yok.
ama bide sigortanın kısa devre akımı diye bir kavram var bu ne demek ?
yönetmelikte mesela demişki,
''kolon hatları için seçilecek akım koruma aygıtlarının anma akımları iletken kesitine göre seçilecek. Kolon hatları kısa devre kesme kapasitesi yeterli ev tipi kesiciler varsa, bunlarla korunacaktır. Bu kesicilerin kısa devre akımları en az 10kA olacaktır.(10 k a nedir ya onu anlamadım. hani 16 amperlik sigortayı anlarım. 16 ampere gelince devreyi açar. Ama bu kilo amper nedir?)''
bunu da bi tercüme etseniz abilerim

Ya elektik hattı diyince ne gelir akla en kabaca hat olur, hatta sigorta olur veya kaçak akım koruma rolesi olur. Gerilim düşümü hesaplarına göre doğru iletken seçilir ve hat alıcılara ulaşır
nötr ve faz arasında dolanır. Tamam ama işte yukarıda bahsettiğim gibi kavramlar karıştı biraz.

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
kimse yokmu bilen bunları :(

sigorta kutusu, sizin anlayacağınız şekilde daire içindeki daire girişinde bulunan otomatların kakr lerinin bulunduğu plastik kutudur daire dediysek yani her yapıda olabiir işyerinde filan kısaca otomatların korunması izolasyonu için plastik kutu. elektrik panosu ise ,anlayacağınız şekilde bina girişlerindeki sayaçların kompakt şalterin bulunduğu metal yada sac dolap diyelim görevide sayaçların takılması ve bağlantı kablolarının muhafazası içindir. tabi bunların farklı tip ve çeşitleri mevcuttur tablo veya pano aynı şeydir

Son düzenleme:
sigorta kutusu, sizin anlayacağınız şekilde daire içindeki daire girişinde bulunan otomatların kakr lerinin bulunduğu plastik kutudur daire dediysek yani her yapıda olabiir işyerinde filan kısaca otomatların korunması izolasyonu için plastik kutu. elektrik panosu ise ,anlayacağınız şekilde bina girişlerindeki sayaçların kompakt şalterin bulunduğu metal yada sac dolap diyelim görevide sayaçların takılması ve bağlantı kablolarının muhafazası içindir. tabi bunların farklı tip ve çeşitleri mevcuttur tablo veya pano aynı şeydir
öncelikle cevabınız ve ilginize çok teşekkür ederim. Faydalı bilgisi ile ekmeğini paylaşmayan insan arasında hiçbir fark göremiyorum.. teşekkür ederim. Evin içinde kak ve sigorta da oluyor ama. siz sadece kak demişsiniz. ana pano bina girişindeki dediğiniz gibi kompakt şalter vs bulunan yapı. peki kat dağıtım panosu var birde ?

öncelikle cevabınız ve ilginize çok teşekkür ederim. Faydalı bilgisi ile ekmeğini paylaşmayan insan arasında hiçbir fark göremiyorum.. teşekkür ederim. Evin içinde kak ve sigorta da oluyor ama. siz sadece kak demişsiniz. ana pano bina girişindeki dediğiniz gibi kompakt şalter vs bulunan yapı. peki kat dağıtım panosu var birde ?
sigorta kutusu için kakr ve otomat demişim aslında sigorta otomat tır halk arasında sigorta denir dağıtım panosuda var demişsiniz zaten yazımda belirtmiştim panoların farklı tip ve ebatları vardır diye kusura bakma burada sayfalarca bilgi yazamıyoruz daha iyi öğrenmeniz için link
http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/kursprogramlari/elektrik/moduller/dagitimtablolari.pdf

Kısa devre kesme kapasitesi şudur, bir priz linyesine 2 farklı prizden toplamda 20 Amperlik akım çekildiğini düşün. Bu hattaki sigorta 16 Amperlik olsun. Bu durumda sigortan termik donanımı ile hattı açacaktır. Bu senaryoda kısa devre kesme kapasitesinin bir önemi olmaz. Ancak sigorta hattı manyetik olarak açıyorsa kısa devre kesme kapasitesinin ( şu kiloAmper olan değer) önemi büyüktür. 3 kA kesme kapasiteli 16 Amperlik bir sigortadan, kısa devre sonucu 100 Amperlik akım geçerse sigorta hattı problemsiz kesecektir. Ancak 5000 Amperlik bir kısa devre olursa hattı açsa bile oluşan ısı sigorta gövdesini tutuşturabilir veya kontaklara ciddi zarar verebilir. Kısa devre kesme kapasitesinin önemi budur.

Saygılar....

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri