Elektrik motorunda topraklama

osmanbuke

Üye
Arkadaşlar hayırlı günler. Ufak bir sorunum var. Alttaki resimde görüneceği üzere ufak bir su motorum vardı. Ben santrafişini söktüm. İçini temizledim çalışır vaziyete getirdim. Bunu bilegleme makinesi yapacagim. Ancak
1-motorun düğmesi 4 girişli ve kablodan gelen + ve - giriş yeri, kondansatörden gelen düğmeye bağlanan ve buradan motora giren kablo ayrıca direk motordan gelen iki kablonun bağlandığı yere bağlı ayrıca bir bağlantı aparatı kondansatör ile motor kablolarını birleştiriyor.
Kabloda topraklama var ama bağlayacak yer bulamadığım için korelttim.
Motor çalışınca dışına elektrik veriyor ve çarpıyor.
Topraklamayi nereye bağlamam lazım. Yardımcı olursanız sevinirim.
IMG_20200404_202545.jpg
IMG_20200406_002956.jpg
IMG_20200404_202534.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Topraklama ,klemens kutusunun ıcınde, madenı cıvata vardır, oraya ırtıbatlayın.

Görünen siyah kutunun içinde motora doğru dikine doğru giden boşta bir cıvata var ona mi saracağız. Ancak paslanmış çıkmıyor. Başka bir yolu yokmu?

Motor sağlam mı elk çarpıyor demişsiniz, öncelikle tespit edip bunu gidermeye çalışın, kapakta iç tarafta şema yok mu? Klemens kutusunu sabitleyen cıvataların birini biraz açarak topraklama kablosunu uygun kablo yüksüğü (çatal veya halka) ve sağlam şekilde sabitleyin.

Motoru çalıştırdım çalışıyor. Eski bir motor. Hatta ön ve arka kapak vidaların işi bitti için dıştan tel ile birbirine monte ettim. Dediğiniz vidalarlrin olduğu yere yapabilirim zannedersem.

Ne klemens kutusunu tutan vidaları nede motoradaki topraklama vodadını sokebildim epeyce paslanmış. Ne pas sökücü nede baska bir sey fayda etmedi.
Alttaki resimdeki gibi kırmızı ok yonunden maviye dogru delsem yani motorun dışına doğru
IMG_20200412_230414.jpg
ve oraya vidalasam olurmu

iyi akşamlar
motoru sabitlemek için 4 adet vida kullanacaksın gövdeden buraya bir pabuç ile bagla yeterli olacakdır.
motorun dügmesi 4 girişli demişsiniz faz ve nötrü kesiyor cünkü 2 kontaklı oldugu için o şekildedir
bu butonların kontakları akımları motor çalıştırmak için saglıklı degildir bilginiz olsun
Baglantı buvatını bence kötü durumda temizlenmeli

iyi akşamlar
motoru sabitlemek için 4 adet vida kullanacaksın gövdeden buraya bir pabuç ile bagla yeterli olacakdır.
motorun dügmesi 4 girişli demişsiniz faz ve nötrü kesiyor cünkü 2 kontaklı oldugu için o şekildedir
bu butonların kontakları akımları motor çalıştırmak için saglıklı degildir bilginiz olsun
Baglantı buvatını bence kötü durumda temizlenmeli
Buatı temizlerim sıkıntı yok ama Ne tür bir buton kullanmamı önerirsiniz. Kusura bakmayın birde dediğiniz gövdeden buraya bir pabuç ile ile demekle orasını anlayamadım. Elektik kablosunda gelen topraklama ucunu mu motoru sabitleyecegim vidalaraa baglayacağım. Çok uzun olmaz mı ben mi yanlış anladım

iyi günler
buton ile bir röle yada kontaktör cektirerek motoru çalıştırmanız gereklidir yada pako şalteri ile motorun akımına göre bir üst akım sınırına uygun ürün secilir.
buton ile calıştırırsanız ama bir gün kontagı yapışıp kaldıgında siz butona basarsınız dursun diye motor durmaz bu da motorun kullanım yerine göre ciddi iş kazası getirebilir
motoru sabitlemek için motorun gövdesine 4 adet vida ile sabitleyeceksiniz topraklama kablosunu oraya baglaya bilirsiniz
motorun kw ?
kontrolkalemi.png
kontrolkalemi.png

Son düzenleme:
motoru sabitlemek için motorun gövdesine 4 adet vida ile sabitleyeceksiniz topraklama kablosunu oraya baglaya bilirsiniz
Bu noktalar ıslanmaya ve rutubete açık olduğu için korozyon , paslanma kaçınılmazdır . Bunlarda kötü ve dirençli temas noktası oluşturur . Topraklamanın bağlantı kutusu içinde yapılması makbuldür .

iyi günler

su teması varsa dogru problem olur bu tip motorun ömrüde kısa olur su temaslarında zaten
arkadaş (Bunu bilegleme makinesi yapacagim. ) yazmış büyük ihtimal demir masaya tuturacak
buvatda yapacaksa delik delmeli yada diş cekmeli ama fazla kacarsa motorun içinden cıkmasın tehlikeli :)

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri