Elektrik Mühendisliği Hakkında

immortall

Üye
Arkadaşlar merhaba,
Elektrik Elektronik mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Kendimi Elektrik ve otomasyon alanlarında geliştirmek istiyorum.
1)Elektrik mühendisliğinde şuanda piyasadaki durum nedir?
2)Elektrik alanına yönelecek kişiler hangi konuları, dersleri ve hangi programları çok iyi bilmeliler?
3)Son olarak bu işin tekniği ve pratiği en iyi nasıl öğrenilir?

Deneyimli, piyasadaki ve tecrübeli arkadaşların yardımlarını bekliyorum. Teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
1 - Sadece elektrik mühendisliğinin değil üniversite mezunu bütün arkadaşların şu an iş edinme konusunda sıkıntısı var . Bunun da nedenlerinden bir şu ki ülkemizde şu an çok fazla üniversite var ve bunlar çok fazla mezun veriyor . Yani eğitim sistemimiz sapla samanı birbirinden ayırabilecek bir seçiciliğe sahip değil . Üniversitenin kapısından eşeği soksanız malesef mezun olarak çıkar . Kendim de çok kötü bir öğrenci olmama rağmen mezun oldum . Başkasına atar yapmıyorum kesinlikle . Ekonominin ve sanayinin de kötü durumda olması da yeni teknik eleman taleplerini düşürüyor . Yani durum iç açıcı değil .
2- Şu an bir öğrenci olarak mesleğinize ait bütün konuları detayı ile bilmeniz mümkün değil . Ama mesleğinizle ilgili bütün konularda en azından yüzeysel de olsa bir bilgi sahibi olmaya bakın . Size bir konudan bahsedilidğinde gözüne ışık tutulmuş tavşan gibi kalmayın . Bir öğrencinin okulda bence kazanması gereken disiplin çok şey öğrenmek yerine yeni gördüğü şeyleri en kısa sürede analiz edip kavrayıp çözebilme yeteneğidir . Elektrik ve elektronikte gece alim yatan sabah cahil kalkar . Bu noktada herşeyi aklınızda ve hafızanızda tutmanız mümkün değil . Araştırma ve çözümleme en önemlisi . Mesela bu foruma gelip sorunları ile ilgili soru soran bir sürü yeni mezun ya da tecrübeli arkadaş var . Sorulan ve cevap verilen konuların %90 ı daha önce sorulmuş ve cevaplanmış şeyler . Bu noktada sıfır araştırma ve çalışma ile derdine derman arayan teknik elemanlar görüyoruz . Bunların alayı mesleki tembellik ve atalet içinde malesef . Çünkü azıcık arama motoru kullansa derdine çözüm cevaplar zaten verilmiş hemen bulacak . Zaten bu tembellik ve atalet onların hayatının tamamına sinmiştir ama bu bizim şu anki konumuz değil . Dediğim gibi öğrenmek ve gelişmek ve araştırmak konusunda azimli olmalısın . En büyük ihtiyacın bu . Ayrıca yabancı dildeki literatürde araştırma yapabilmek konusunda kendini geliştirsen fena olmaz . Her mevzu ile ilgili doyurucu teknik bilgi hala türkçe olarak yok .
3- Son sorunun cevabı basit . Denize atlamadan malesef yüzme öğrenilmez .

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba,
Elektrik Elektronik mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Kendimi Elektrik ve otomasyon alanlarında geliştirmek istiyorum.
2)Elektrik alanına yönelecek kişiler hangi konuları, dersleri ve hangi programları çok iyi bilmeliler?
3)Son olarak bu işin tekniği ve pratiği en iyi nasıl öğrenilir?

Deneyimli, piyasadaki ve tecrübeli arkadaşların yardımlarını bekliyorum. Teşekkürler.
Öncelikle yalnızca imza yetkisini kullanan mühendislere asla özenme. Maddi durumları iyi olsada asla proje hazırlayamaz yada hiçbir projeyi kendi başlarına yürütemezler. İster mühendis ister tekniker ister ustası ister üstadı ol, mutlumusun hoşuna gidiyor mu bu önemli. Mutlu değilsen asla hedefe ulaşamazsın.
1) Piyasadaki durumun hiçbir önemi yok. Herkes kendine çalışıyor.
2) Hangi konular hoşuna gidiyorsa hangileri mutlu ediyorsa onlara ağırlık ver. Karnın tok olsada sevdiğin yemeği yedikçe yiyesin gelir. Öyle düşün.
3) Öyle zannettiğin gibi belli bir teknik yok. Diplomanı almadan en temel projeleri yada gündemdeki en çok ihtiyaç duyulan (indüksiyon ısıtma , frekans konverterleri, bldc veya asenkron sürücüler gibi) projeleri hayata geçirmeye çalışamanı yada incelemeni tavsiye ederim.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri