Elektrik kesilince yanan led devresi

lodoskent

Üye
Arkadaşlar merhaba.
Ben bir devre yaptım. "Elektrik kesildiğinde devreye giren ışık(Led) gibi. Lakin bir sıkıntı mı var bilemedim. Bir yersen ses geliyor. Bir yardımcı olabilir misiniz ?
Yaptığım sistem : . Ekte Mevcut

Aranızda yeni olduğum için nereye ne yazacağımı bilmediğim için buraya yazıyorum.

Ekli dosyalar

• 20220421_095016.jpg
    20220421_095016.jpg
    208.9 KB · Görüntüleme: 101
  • 20220421_095142.jpg
    20220421_095142.jpg
    281.4 KB · Görüntüleme: 108
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Hocam acaba role mi kaldırmıyor. Adaptör 12v ama role üzerinde şöyle yazıyor "12 A 250 AC 24DC"

Role 2 dakika anca çalıştı sonra pert

24V röleyi 12V adaptör ile çalıştırmaya kalktığınızda çekemiyordur. Ya 12V röle edinin ya da 24V adaptör. Tabi diğer elemanları da buna göre tasarımı değiştirmek lazım.

Yani diyorsunuz ki roleye ayak uyduralım peki röle neden öttü ve 2 dakika olmadan yandı onu anlayamadım

Burada direk 220 vermiyorlar bunlar batarya şarjı felan bir sürü detaya girmişler ben direk 220v kesilince 12v led yanacak. Millet batarya kullanmış ben adaptör kullandım ama role anca 1.5 dk bile zor dayanıyor.

Yaptığınız uygulamanın devre şemasını ekleyin bakalım.

Röle çekemeyip titreşime girerek aç kapa esnasında 400 volt gibi yüksek voltajlara çıkarak bobine ya da kontaklara zarar veriyor olabilir. Bu sorunu ve bağlı devreye zarar vermesini önlemek için bobine ters yönde paralel bir diyot bağlanır.
İşin esası beslemeye uygun röle ve adaptör kullanmak.

Yaptığınız uygulamanın devre şemasını ekleyin bakalım.
Resimlerde gözüktüğü gibi aslında
Röle çekemeyip titreşime girerek aç kapa esnasında 400 volt gibi yüksek voltajlara çıkarak bobine ya da kontaklara zarar veriyor olabilir. Bu sorunu ve bağlı devreye zarar vermesini önlemek için bobine ters yönde paralel bir diyot bağlanır.
İşin esası beslemeye uygun röle ve adaptör kullanmak.
Hocam röleye düz 220 veremiyor muyuz onumu demek istedin.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri