Elektrik hırsızlığı!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

elek

Profesyonel Üye
Bu konuda biliyorsunuz ceza kanununda bir madde var.İnternette bu konuya rastladım.
Yani birçok insanın bu konuda suçsuz yere mağdur olduğu söyleniyor.Hukuk forumlarında
hem mağdurlar hem hukuk insanları, bu konudaki mağduriyetlerin büyüdüğünden bahsediyor.
Yine internette dolaşırken bazı kişilerin bilerek sayaçlar ile oynadıkları ve hedef seçtikleri
(genelde yaşlı ve kendini savunamayan)kişileri ceza ile tehdit ederek para sızdırdıkları
ile ilgili bir yazı vardı.Eski bir haberdi.
Özellikle eski binalardaki sayaç dolaplarının durumları malumunuz.
Kişi kiracı olarak bir eve gidiyor,hiçbirşeyden habersiz,bir iki ay sonra bir tebligat ve kendini
hakim karşısında buluyor.
Bir hukuk sitesinde bir hukukçu bu yasanın anayasaya aykırı olabileceğini söylemiş.
Çoğu uygulamada görevlinin tuttuğu basit bir tutanaktan yola çıkılıyormuş.
Ben şahsen böyle bir şeyin hapisle cezalandırılmasını doğru bulmuyorum.
Zaten bir usülsüzlük varsa elektrik kesiliyor veya para cezası veriliyor.birde hapis olayı yanlış bence.
Bu yasa ülkedeki kayıp kaçak oranı düşürülemediği için çıkan bir tepkisel durum diye düşünüyorum.

yazdıklarınıza aynen katılıyorum ben bir akşam eve geldigimde posta kutumda bir tutanak gördüm baktım ki kaçak elek. kullanmışım diye tutanak var oysaki aslı olmayan bişey sabah hemen tedaş a gittim tanıdıklar vardı dedim bu tunanak neye göre nasıl tutuluyor izah etmenizi bekliyorum dedi kaçak kullanmışsın yok dedim böyle birşey gelin bakın neyse cazam razıyım o yıllarda tedaş taşronlarla böyle işleri yürütüyordu adamın biri prim alacakya tutmuş kafasına göre tutanagı bende kuzu kuzu o parayı ödedim ne varki tutanagı tutanı bana gizlilik diye ismini vermediler verselerdi bende ne yapacagımı bilirdim ... ama olan yine vatandaşa oluyor kuzu kuzu parayı yatırıyoruz

arkadaşlar ben kız arkadaşım urfaya atanınca evini taşımaya gittim urfanın tamamı kaçak elektrik kullanıyor. tahminimce güneydoğuda DTP yanlısı tüm halk devlete zarar vermek adına bu tip şeyler yapıyor yemin ediyorum okuluna varana kadar kaçak elektrik kullanılıyor. ayrıca kaçak olanların küçük bir listesi

elektrik
su
Taksiler kaçak çalışıyor
insanların nüfus kayıtları yarımyamalak
çay
kahve
sigara
alkol

yani devletin para kazanabileceği ne varsa alayı kaçak kullanılıyor sadece elektrik değil
Gaziantep'in nizip ilçesindeki Carrefour'da bandrolsüz kaçak suriye kahvesi gördüm orada sabancı bile kaçakçılık yapıyor. Bilgilerinize...

sayın hubup arkadaşım ben de urfalıyım ve sapına kadar da milliyetçiyim burada bu şekilde dtp vs. gibi bizleri veya güneydoğuyu karalamaya ve suçlamaya hakkınız yok pkk yandaşları her tarafta var ama ben ülkemi,şerefimi, ve manusumu gücüm ve ömrüm yetinceye kadar muhafaza ederim ediyorumda sizi bu yazdıklarınızdan dolayı kınıyorum altını çizerek söylüyorum TÜM HALK diye kastetmeyin

peki arkadaşım ben buna dikkat ederim ama ben tüm halk demedim dikkatli okuduysan. "DTP YANLISI TÜM HALK" dedim. okuduğunu biraz daha dikkatli irdelemeye çalışmanı rica ediyorum. Senin görüşlerinle aynı doğrultuda düşünen bir sürü urfalı tanıdığım var ve benim amacım urfayı karalamak değil. orada öğretmenlerin elektrikleri de kaçak ve buna ön ayak olanlar, kaçak kullanıma teşvik edenler yine DTP'li kesim. kimse burada DTP'nin Türkiye'nin selameti için çalıştığını söyleyemez.bu vatandaki herkes kardeş ama bu vatanın bütünlüğü için çalıştığı sürece. bu kadar vatanımı düşünüyorsam urfa'yı da vatanım olarak görüyorum. biraz daha dikkat lütfen...

doğu ve güneydoğunun büyük çoğunluğu kaçak elektrik kullandığı zaten bilien bişey.hatta o bölgelerde elektrik faturası ödeyenlere enayi gözüyle bakıldığını da duymuştum.memleketin kanayan yaralarından biri de bu zaten : pahalı elektrik ve arkasından doğal olarak kaçak elektrik.

Merhaba arkadaşlar,

Malumunuz 5237 sayılı ceza yasası uygulanmaya başladığından beri elektirk hırsızlığı ile ilgili dosya sayısında bir patlama yaşandı

verilen cezalar ise bana göre çok ağır.142/1 f maddesi elektrik hırsızlığı suçunu 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırıyor. ve sayacın mühürlü olup olmaması ile ilgili bir ayrıntıya değinilmemiş.

kanunun eski uygulamasında bu suçun ilk kez işlenmesi ve sayacın mühürlü olmaması halinde hırsızlık suçunun basit hali üzerinden 6 aydan 3 yıla kadar ceza veriliyordu. kanuni indirim halleri de uygulandığında verilen ceza ertelenebiliyordu.

şimdi ise alt sınır 2 yıl. tutanak bedeli ödendi ise pişmanlıktan yararlanılıyor.diğer kanuni indirimler de uygulandıktan sonra sonuç ceza 6 ay 20 gün = 4000 ytl adli para cezası.

burada bence vatandaş lehine çok ağır bir düzenleme getirilmiş. evet belki devlet aleyhine işlenen bir suç ve cezaların caydırıcılığı açısından uygun olarak düşünülebilir.

ancak şöyle bir durum var ki, adli para cezaları ertelenemiyor. ancak 6 ay 20 gün hapis cezası sanık lehine olmadığından paraya çevriliyor. hapis cezası olarak verilse ertelenebilecek. üstelik vatandaş taksitlendirilen cezayı ödeyemezse kalan cezası hapis olarak infaz edilecek. öyle ise sanık lehine uygulama bunun neresinde.

daha önce sabıkası olmayan, belki cahilliğinden belki ekonomik sebeplerden, belki de işlemediği bir suçtan dolayı sadece masumiyetini kanıtlayamaması sebebiyle ceza verilen sanığa bir şans daha verilmiyor...

üstelik verilen kararlarda 145. maddenin uygulanmaması da ayrı bir sorun. hakimler bunu talep ettiğimizde 145 uygulanırsa 143 de uygulanmalı diye yorum yapıyorlar.

Bir de ek olarak ben şu sözleri içeren dokümanı buldum sizlerle de paylaşmak istedim..

10. CEZA DAİRESİ
E. 2005/2546
K. 2006/317
T. 24.1.2006

• ELEKTRİK HIRSIZLIĞI ( Kurulu Güç İtibariyle Suç Tarihi Öncesi ve Sonrası Tüketim Miktarlarının Karşılaştırılması Suretiyle Tüketimde Düşme Olup Olmadığının Saptanması Gereği )
• SAYACIN KULLANILMA ZAMANI ( Sanığın Hangi Tarihten Beri Suça Konu Sayacın Bulunduğu Evde Oturduğu Zabıta Araştırması Yaptırılarak İlgili Kurumlardan Sorulmak Suretiyle Tespit Edilmesi Gereği - Elektrik Hırsızlığı )
• BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ ( Elektrik Hırsızlığına İlişkin Davda Kurulu Güç İtibariyle Suç Tarihi Öncesi ve Sonrası Tüketim Miktarlarının Karşılaştırılması Suretiyle Tüketimde Düşme Olup Olmadığı Saptanması Gereği )

5237/m. 142
5271/m. 63
ÖZET : Elektrik hırsızlığına ilişkin davada kurulu güç itibariyle suç tarihi öncesi ve sonrası tüketim miktarlarının karşılaştırılması suretiyle tüketimde düşme olup olmadığı saptanarak ve ayrıca; sanığın hangi tarihten beri suça konu sayacın bulunduğu evde oturduğu zabıta araştırması yaptırmak ve ilgili kurumlardan ( telefon ve su idaresi, muhtarlık gibi ) sorulmak suretiyle tespit edilerek sonucuna göre hukuki durumunun tayin ve takdiri gerekir.
DAVA : Hırsızlık suçundan sanık Hayrettin A. hakkında MERSİN 4.Asliye Ceza Mahkemesi'nce yapılan yargılama sonunda 19.12.2003 tarih ve 2003/711 esas 2003/1410 karar sayı ile beraat kararı verildiği; hükmün katılan vekili tarafından süresi içinde temyiz edildiği, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca bozma isteğiyle dava dosyasının tebliğname ekinde 27.01.2005 tarihinde Dairemize gönderildiği anlaşıldı. Dosya incelendi, gereği görüşüldü:
KARAR : Katılan kurum tarafından 10 yılını doldurmuş sayaçların kontrolü amacıyla sanığın evinden sökülen suça konu sayaçta yapılan inceleme sonucu düzenlenen 20.05.2003 tarihli sayaç kontrol raporu ile sayacın TC mühürlerinin bulunmadığı, sayaç içersinde röntgen film talaşı mevcut olup, numaratöre müdahale edildiğinin belirlenmesi üzerine sanık hakkında kaçak elektrik kullanım tespit tutanağının düzenlenmesi karşısında; söz konusu sayaç kontrol raporu dosya içersine getirtilip, uzman elektrikçi bilirkişi aracılığıyla keşif yapılarak, sanığın evindeki lamba ve elektrikle aletler itibariyle tüketeceği elektrik miktarı tespit edilip,kurulu güç itibariyle suç tarihi öncesi ve sonrası tüketim miktarlarının karşılaştırılması suretiyle tüketimde düşme olup olmadığı saptanarak ve ayrıca; sanığın hangi tarihten beri suça konu sayacın bulunduğu evde oturduğu zabıta araştırması yaptırmak ve ilgili kurumlardan ( telefon ve su idaresi, muhtarlık gibi ) sorulmak suretiyle tespit edilerek sonucuna göre hukuki durumunun tayin ve takdiri gerekirken, eksik soruşturma ile yazılı şekilde beraat hükmü tesisi,
SONUÇ : Bozmayı gerektirmiş, katılan vekilinin temyiz itirazları bu nedenle yerinde görülmüş olduğundan istem gibi hükmün BOZULMASINA 24.01.2006 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

Sevgi ve saygılarımla!

bende sire katiliyorum ama bir cok yontem va ana en uygunu sayaca gelmeden once bir yerden almak

Arkadaşlar bende bir zamanlar elektrik kurumunda denetlemeci olarak çalıştım. Kaçağı tespit eden taşeron firmanın okuma elemanları önce rüşvet istiyor, anlaşamayınca kuruma ihbar ediyor. Kurumda çalışan bazı şerefsizlerde aboneyi sıkıştırıyor ve yaklaşık 1.000 ytl üstünde ceza geleceğini ama bunun üçte birine anlaşacaklarını söylüyorlar. Abone ile anlaşıyorlar ve paralar cebe. Bu elektrik kaçağı bir şekilde çözülür. Birincisi tüm elektrik kurumları özelleşirse ve tüm elektrik direkleri yer altına alınırsa. Dürüst çalışanlara lafım yok. Ama bu arkadaşlar da fazla barınamıyorlar. İşten ayrılıyorlar. Yılanın başı elektrik kurumudur. Ne zaman özelleşirse kaçak kullanımın önü kesilecektir.

hubup ' Alıntı:
arkadaşlar ben kız arkadaşım urfaya atanınca evini taşımaya gittim urfanın tamamı kaçak elektrik kullanıyor. tahminimce güneydoğuda DTP yanlısı tüm halk devlete zarar vermek adına bu tip şeyler yapıyor yemin ediyorum okuluna varana kadar kaçak elektrik kullanılıyor. ayrıca kaçak olanların küçük bir listesi

elektrik
su
Taksiler kaçak çalışıyor
insanların nüfus kayıtları yarımyamalak
çay
kahve
sigara
alkol

yani devletin para kazanabileceği ne varsa alayı kaçak kullanılıyor sadece elektrik değil
Gaziantep'in nizip ilçesindeki Carrefour'da bandrolsüz kaçak suriye kahvesi gördüm orada sabancı bile kaçakçılık yapıyor. Bilgilerinize...

bir konuda fikir yürüterek ilgili konuya katkı sağlayamayanlar lütfen fikir yürütmesin insanların aç gözlülüğü ve daha fazla kazanma hırsını görmezden gelip at gözlüğü mantığı ile farklı fikir savunuyor diye karalamayı doğru bulmuyorum

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,260
Kullanıcılar
450,082
Son üye
feritkvl14

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri