Elektrik gelince pc'yi açan donanım.

ozgrtm

Üye
Merhaba, devamlı açık kalması gereken çok basit bir bilgisayarım var,
wake-up vs gibi ayarlar bulunmuyor, elektrik gidip gelince bilgisayarı başlatmam için power butonuna basmam gerekiyor,
ben bunun otomatik gerçekleşmesini istiyorum,

gecikmeli röle devreleri var fakat enerji gelince röleyi çekiyor, gidene kadar bırakmıyor. ben enerji gelince röleyi çekip birakan buton tarzında bir şey istiyorum, konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler.

bilgisayarının on of tuşunu, anahtarını kısa devre yap elektrik geldiğinde çalışır gittiğinde durur

Öncelikle bios ayarlarını.kontrol edin. advanced,acpi, power filan birseyin altında ac power loss filan gibi bir seçenek büyük ihtimal vardır.

Bilgisayarın ana kartında power yazan pinleri sök, onun yerine çift taraflı kısa devreli jumper tak bilgisayarın fişini çekmedğin sürece sürekli çalışır.

o kadar basit bir bios varki neredeyse hiçbir ayar yok,
power düğmesine uzun basınca bilgisayar biraz bekleyip tekrar kapanıyor diye hatırlıyorum fakat deneyeceğim kısa devre yapmayı.

Bilgisayar donanımlarını dokunmadan
555 ile basit zamanlayıcılı devre yapabilirsin veya küçük picler ilede transistörlü devre yapılabilinir.

Power düğmesine basılı tutunca bilgisayar tekrar kapanır diye düşünüyorum.Power kablosunu kısa devre yapman butonu basılı tutmakla aynıdır.Basit bir pic devresi ile bu sorun çözülebilir.

uzun basınca bilgisayar kapanıyor tahmin etiğimiz gibi, 555 ile devre tasarımını yapabilecek bir arkadaş var mı acaba? malzemeleri alıp kendim yapsam.

uzunca basıp kapatma yapıyorsan windowsun kapat seçenekleri kontrol et sanırım işletim sistemin biraz eski

zaman rölesi ile çözebilirsin

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri