Elektrik elektronik mühendisi hangi programları bilmeli?

elifxxx

Üye
merhabalar ben elektrik elektronik mühendisi 2.sınıf öğrencisiyim lakin cvme yazacak bir tevrübem bile yok sizce hangi programları öğrenerek başlamalıyım bilgisayar programlamaya malesef ilgim ve yeteneğim yok elektrik seçmeyi düşünüyorum

elektrik ve elektronik o kadar geniş bir yelpaze ki, programlama bilmene gerek yok (ha mecbur kalırsan öğrenirsin, kendine ben yeteneksizim deme) devre çizeceksen devre çizim programlarını öğrenmen yeter. işin mühendislik tasarım kısmında aklıma ilk gelen autocad elektrik öğrenmende büyük fayda var. gitmek istediğin yöne doğru işini yapabileceğin onlarca programlar var. en az bir tanesini çok iyi kullanıyor olmalı ve diğerlerine de hakim olmalısın. yani okuru yazarı olmasın. operatörü değil.
şanslı nesillersiniz biraz çaba lütfen. şimdi her program, her bilgi erişilebilir durumda. bundan çok değil bunda 30 yıl filan önce bir mühendis kağıda çizim yapıyordu, yanında cilt cilt bileşen kitapları vardı. benim ustalarımdan biri almanyada bilgisayar eğitimini anlatmıştı. üç gün disket disket veri girdik sabah 9 da grafiği yazdırma konutu verdik, akşam eve giderken hala yazıyordu. demişti. şimdi bir grafik oluşturmak kaç saat- dakika sürüyor?

elektrik ve elektronik o kadar geniş bir yelpaze ki, programlama bilmene gerek yok (ha mecbur kalırsan öğrenirsin, kendine ben yeteneksizim deme) devre çizeceksen devre çizim programlarını öğrenmen yeter. işin mühendislik tasarım kısmında aklıma ilk gelen autocad elektrik öğrenmende büyük fayda var. gitmek istediğin yöne doğru işini yapabileceğin onlarca programlar var. en az bir tanesini çok iyi kullanıyor olmalı ve diğerlerine de hakim olmalısın. yani okuru yazarı olmasın. operatörü değil.
şanslı nesillersiniz biraz çaba lütfen. şimdi her program, her bilgi erişilebilir durumda. bundan çok değil bunda 30 yıl filan önce bir mühendis kağıda çizim yapıyordu, yanında cilt cilt bileşen kitapları vardı. benim ustalarımdan biri almanyada bilgisayar eğitimini anlatmıştı. üç gün disket disket veri girdik sabah 9 da grafiği yazdırma konutu verdik, akşam eve giderken hala yazıyordu. demişti. şimdi bir grafik oluşturmak kaç saat- dakika sürüyor?
Ustam selamlar. Çok önemli bir sorunumuz var. Çok mağdur durumdayız. Foruma yeni üye oldum. Konuyu Nereye yazacağımı bile bulamadım. Kusura bakmayın.
7 gündür başımızda bir bela var. Elektrik sayacının olduğu yerdeki şartel sürekli atıyor. Elektrikçi çağırdım yeni şartel taktı. Ama problem yine devam ediyor. Gecenin bir yarısı bakıyoruz elektrik gitmiş. Evin içindeki şarteller, kaçak akım rolleri falan atmıyor.(kaçak akım rolleri de yenisi takıldı) 6 kat aşağıdaki sayacın şarteli atıyor. Sabaha karşı 2-3 defa atıyor. (Gece 11,3, 4 gibi)
En az 5-6 Elektrikçi çözemedi. İlk kez böyle bir şey görüyoruz diyorlar. 18 dairelik sitede yalnızca bende bu sorun var.

merhabalar ben elektrik elektronik mühendisi 2.sınıf öğrencisiyim lakin cvme yazacak bir tevrübem bile yok sizce hangi programları öğrenerek başlamalıyım bilgisayar programlamaya malesef ilgim ve yeteneğim yok elektrik seçmeyi düşünüyorum
Elektrik elektronik okuyup elektriğe yönelmek istiyorsunuz benim gibi. Başlıca bilinmesi gereken programlardan ziyada tabi onlarda var fakat mezun olduktan sonra mühendisler odasının düzenlediği sertifikaları alın. Topraklama, işletme sorumluluğu vs. Bence bir elektrik mühendisinin bilmesi gereken programlar arasından mutlak suretle autocad, microsoft office programları yatmakta. Bir saha mühendisi olursunuz bir şantiyeye gidersiniz telefondan açıp proje okumayı bilmeniz gerekmekte. İsmail Kaşıkçı hocanın kitaplarını edinip okuyun, çok değerli bilgiler barındırır içinde. Mutlak suretle iç tesisler yönetmeliği, iç tesisler kuvvetli akım yönetmeliği, iç tesisler topraklama yönetmeliklerini mutlak suretle her detayını okuyup anlamaya çalışın.
Diğer konu ise mutlaka okuyun, araştırın. Ben bu zamana kadar böyle yaptım ve böyle öğrendim bilgileri. Bizi okuldan bilerek mezun etmediler. Öncedenmiş mühendislik okulları hep mühendis abi/amcalarım söyler kaliteliydi zamanında mühendislik şimdi ise bomboş yetişiyorsunuz diye, haklı. Gerçekten ne araştırmayı seviyoruz ne okumayı ne de öğrenmeyi. Toplumda bir başarı elde etmek istiyor iseniz mutlaka okuyun, araştırın, sormaktan da çekinmeyin. İyi günler dilerim.

Son düzenleme:
Ustam selamlar. Çok önemli bir sorunumuz var. Çok mağdur durumdayız. Foruma yeni üye oldum. Konuyu Nereye yazacağımı bile bulamadım. Kusura bakmayın.
7 gündür başımızda bir bela var. Elektrik sayacının olduğu yerdeki şartel sürekli atıyor. Elektrikçi çağırdım yeni şartel taktı. Ama problem yine devam ediyor. Gecenin bir yarısı bakıyoruz elektrik gitmiş. Evin içindeki şarteller, kaçak akım rolleri falan atmıyor.(kaçak akım rolleri de yenisi takıldı) 6 kat aşağıdaki sayacın şarteli atıyor. Sabaha karşı 2-3 defa atıyor. (Gece 11,3, 4 gibi)
En az 5-6 Elektrikçi çözemedi. İlk kez böyle bir şey görüyoruz diyorlar. 18 dairelik sitede yalnızca bende bu sorun var.
eyvallah sağol. esenlikler sizinle olsun. evet konuyu yanlış yere açtınız. ama bilen arkadaşlar okuduklarında mutlaka yardımcı olacaktır tabii ki. ama benim bilgi ve ilgi alanıma girmemekle beraber evinizde kısa devreye yol açan bir cihaz, priz veya benzer bir hata, arıza var. sigorta otomatını değiştirmek bazen çözümdür eğer işlevini yitirdi ise. ama sürekli atmasının sebebi bir yerlerde kısa devre sorunu akla getiriyor. işi gerçekten bilen bir usta lazım prizlerdeki cihazları söküp tek tek kontrol edilmeli. ilk önce şohben gibi elektrikli su ısıtıcısından başlayarak yüksek tüketim yapan elektrikli cihazlar kontrol edilmeli. fırın, çamaşır, bulaşık makinesi fişlerini söküp kontrole başlanmalı. Şebeke elektriği benim bildiğim anladığım bir konu değil. sadece temel konuları biliyorum ama tavsiye vermek için yeterli değilim.

O saatlerde kullanılan cihaz var mı? Komplike bir arıza olsa mutlaka her zaman açma yapması gerekir.
Bir de atan w otomat mı şalter mi kaçak akım mı hangisi? Buna uygun fotoğraflar ve detaylar vermeniz gerekmekte.

Elektrik tarafına yönelecekseniz otomatik kumanda projeleri için EPLAN veya yerli karşılığı COFASO ile başlayabilirsiniz.
Aydınlatma işleri için DIALUX veya RELUX.
Otomasyon işleri için Siemens TIA PORTAL veya başka markaların karşılık gelen yazılımları olabilir.

Birde AutoCAD. Bu zaten yemeğin tuzu gibi artık...

eyvallah sağol. esenlikler sizinle olsun. evet konuyu yanlış yere açtınız. ama bilen arkadaşlar okuduklarında mutlaka yardımcı olacaktır tabii ki. ama benim bilgi ve ilgi alanıma girmemekle beraber evinizde kısa devreye yol açan bir cihaz, priz veya benzer bir hata, arıza var. sigorta otomatını değiştirmek bazen çözümdür eğer işlevini yitirdi ise. ama sürekli atmasının sebebi bir yerlerde kısa devre sorunu akla getiriyor. işi gerçekten bilen bir usta lazım prizlerdeki cihazları söküp tek tek kontrol edilmeli. ilk önce şohben gibi elektrikli su ısıtıcısından başlayarak yüksek tüketim yapan elektrikli cihazlar kontrol edilmeli. fırın, çamaşır, bulaşık makinesi fişlerini söküp kontrole başlanmalı. şebeke elektriği benim bildiğim anladığım bir konu değil. sadece temel konuları biliyorum ama tavsiye vermek için yeterli değilim.
Cevap verdiğiniz için Teşekkürler ederim ustam. Tek tek prizler kontrol edildi.Evin içindeki kaçak akım rolleri çalışıyor. Şu an evdeki ana şarteli kapattığım halde sayacın şarteli yine atmakta. Kablolar ve bağlantılarla ilgili sorun yok dediler. 7-8 tane elektrikçi geldi. Aklımız almıyor diyorlar. Birisi mi yapyor diye düşündüm (odayı kilitledim, yine aynısı oldu)
O saatlerde kullanılan cihaz var mı? Komplike bir arıza olsa mutlaka her zaman açma yapması gerekir.
Bir de atan w otomat mı şalter mi kaçak akım mı hangisi? Buna uygun fotoğraflar ve detaylar vermeniz gerekmekte.
Cevap verdiğiniz için Teşekkürler ederim ustam. Ev 6 katlı. Sayacın altında yer alan tek olan B40 şartel atıyor. (Sonrasında B50, C her marka viko, siemens, makel sigortalar da taktılar.) Tek tek prizler kontrol edildi.Evin içindeki kaçak akım rolleri çalışıyor. Bugün ilk kez evdeki ana şarteli kapattığım halde sayacın şarteli yine atmakta. Kablolar ve bağlantılarla ilgili sorun yok dediler. 7-8 tane elektrikçi geldi. Aklımız almıyor diyorlar. Birisi mi yapıyor diye düşündüm (elektrik odasını kilitledim, yine aynısı oldu) ilk başta ekteki şartelden vardı

Ekli dosyalar

• IMG-20221206-WA0001.jpeg
    IMG-20221206-WA0001.jpeg
    137.4 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:
Cevap verdiğiniz için Teşekkürler ederim ustam. Tek tek prizler kontrol edildi.Evin içindeki kaçak akım rolleri çalışıyor. Şu an evdeki ana şarteli kapattığım halde sayacın şarteli yine atmakta. Kablolar ve bağlantılarla ilgili sorun yok dediler. 7-8 tane elektrikçi geldi. Aklımız almıyor diyorlar. Birisi mi yapyor diye düşündüm (odayı kilitledim, yine aynısı oldu)

Cevap verdiğiniz için Teşekkürler ederim ustam. Ev 6 katlı. Sayacın altında yer alan tek olan B40 şartel atıyor. (Sonrasında B50, C her marka viko, siemens, makel sigortalar da taktılar.) Tek tek prizler kontrol edildi.Evin içindeki kaçak akım rolleri çalışıyor. Bugün ilk kez evdeki ana şarteli kapattığım halde sayacın şarteli yine atmakta. Kablolar ve bağlantılarla ilgili sorun yok dediler. 7-8 tane elektrikçi geldi. Aklımız almıyor diyorlar. Birisi mi yapıyor diye düşündüm (elektrik odasını kilitledim, yine aynısı oldu) ilk başta ekteki şartelden vardı
Sayaç sigortanız kablo akıö taşıma kapasitesine ve evde kullanacağınız yük miktarına uygun seçilmeli. Yüksek akm çeken bir cihaz kullanıyor iseniz yükten kaynaklı açma yapacaktır. Önce o saatler aralığında kullandığınız bir şey var ise bir kere onu kullanmadan gözlem yapın sigorta atacak mı diye. Diğer husus ise tesis monofaze ise 2 kutuplu c tipi yüke uygun 10kA kısa devre kesme kapasiteli sigorta koyun. Trifaze ise sayaç sigortanız 4 kutup evdeki akıma (tabiki de kablo kesitinin akım taşıma kapaditesini ihmal etmeden onu da dahil ederek) 4 kutup c tipi 10kA sayaç sigortası kullanmalosonız.
Ayrıca sizin oraya B40 monofaze sigorta koyabilimeniz için en az 3x6 mm2 NYM kablo çekmeniz lazım o tesisata. Ayrıca 1 x B40A 3kA sigorta demek 8kW monofaze yük demek. Siz 8kW'lık ne yükü kullanıyorsunuz?
Tevzi Pano için 6kA,
Sayaç panosu için 10kA,
Priz ve aydınlatma devreleri için ise 3kA sigorta kullanmanız gerekmekte.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri