Elektrik anahtarından priz yapma ?

Kilsback

Üye
Öncelikle iyi geceler konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın. Biraz araştırma yaptım fakat aklıma takılan bi sorun var. Lamba anahtarını priz e çevirdim nötr ve topraklama hattını buat dan aldım priz ı taktım şuan priz çalışır durumda aklima takılan sorun ise kablo çapının 1.5 olması ben bu prizde sadece modem çalıştırmak istiyorum kablo inceliği bi sorun yaratır mı? Ev elektriği beni her zaman korkutmuştur ve pek anladığım söylenemez. Bu yüzden bu soruyu sorma gereği duydum.

Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim . İyi çalışmalar.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Öncelikle iyi geceler konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın. Biraz araştırma yaptım fakat aklıma takılan bi sorun var. Lamba anahtarını priz e çevirdim nötr ve topraklama hattını buat dan aldım priz ı taktım şuan priz çalışır durumda aklima takılan sorun ise kablo çapının 1.5 olması ben bu prizde sadece modem çalıştırmak istiyorum kablo inceliği bi sorun yaratır mı? Ev elektriği beni her zaman korkutmuştur ve pek anladığım söylenemez. Bu yüzden bu soruyu sorma gereği duydum.

sadece modem çalıştıracaksanız sorun olmaz ama ısıtıcı tür cihazlar kullanmayın derim. başka türlü sorun olmaz rahat olun iyi akşamlar

2017-02-13 23.29.03.jpg

bizim ki bu 250watt psu'nun 12v kablosu yani 1,5mm yeterli 0,22mm olmasında...

1.5 'luk kablo kesitini göz önüne alıp kuvvetli güçteki ısıtıcıları veya tüketicileri hiç kullanmazsanız bir sorun olmaz,diğer üyelerin de belirttiği gibi.Yani 1.5'luk kesitten azami çekilecek elektrik gücünü aşmamanız gereklidir.Örneğin yaptığınız bu uygulama, prizleri çimentoyla kapatılan devlet yurtlarındaki bazı öğrenciler tarafından da gizlice uygulanmakta,sözü edilen bu çok büyük güçlerin çekilmesinde ise yangın tehlikesi riskini direk oluşturabilmektedir.Kolay gelsin.

eski işyerinde priz içindeki 2,5mm'lik kablo bir kısa devre sonucu kısalmıştı ona sadece küçük siyah beyaz tv takılıyordu 2,5mm kablo yoktu elimizde sadece 0,22mm kablo vardı ondan takıp kullanmıştık ta ki kaynak makinası takana kadar 6 x 0,22mm kablo koymuştum sonra satın almaya değmicek miktardı daha önce sigortaya tel atarken her bir teli 6A kabul edip hesaplardık buna ramen panomuz yanmadı...
her zaman doğru çapta iletken kullanın atan sigorta'yı küçük cam sigorta olsa bile içine tel atıp onarmayın biz öyle 63A olması gereken sigortayı 200A bile koymuştuk ne pano ne de tesisat uygundu buna...

Ayni durum otoda çakmaklık sigortası için konulan bir sigorta için de ayni şekliyle geçerlidir.Sigorta değeri aracın kullanım kitapçığında 10 veya 15 amper yazıyorsa,atıp içten yandığında mutlaka bu sigortayı sıfır (Orijinal) olarak satıcısından tedarik edip yerine takın.Aksi halde yangın riski tüm araçlarda yine geçerlidir. TV'lerde 220 vac Şebeke girişindeki bir cam sigorta için de keza aynidir.Yani sonuç olarak ac veya dc sistemlerde,bu sistem hiç farketmeden en doğru sigorta amperini takmak çok çok önemlidir.Kolay gelsin.

Siz modem çalıştırdınız diyelim ; sizden sonra çıkartıp başka birinin başka bir cihaz takıp kullanmıyacağını nasıl garanti ediyorsunuz ; herhalde priz üzerinde bir tabela olmayacak . Ya da siz bu evi terkedip başka bir eve taşındığınızda bu yaptığınız yanlış modifikasyonu düzeltip mi evi terkedeceksiniz yoksa olduğu gibi mi bırakacaksınız. Elektrik tesislerinde öyle keyfe keder modifikasyonu elektrikçiler dahi yapamazken ( legal olarak demiyorum ; illegalliğin bir sınırı yok yakalanmadıktan ya da birinin canı yanmadıktan sonra ) siz fazlaca bir cesaret içine girmişsiniz . Yapacağınız en uygun uygulama uzatma kablosu kullanmaktır.

ELEKTRİK İÇ TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ

Madde 9- KURULU TESİSLERİN DEĞİȘTİRİLMESİ VA DA BÜYÜTÜLMESİ Kurulu tesislerin değiștirilmesi yada büyütülmesi için elektrik tesisatçısı, önceden var olan projenin esasına etki eden durumlar varsa, bunların değișiklik projesi ile ișletmeye sunacak, yoksa gerekçesini açıklayarak ilk önce ișletmenin iznini alacaktır.

Madde 13- TESİSTE YAPILABİLECEK DEĞİȘİKLİKLER Tesiste yapılabilecek değișiklikler, yetki sınırları içinde kalmak koșulu ile kurulu gücün %20’sini geçmeyecektir. %20’yi geçmeyecek değișikliklerle ilgili olarak mevcut proje üzerinde proje müellifi tarafından yapılacak değișiklikler, ișletmece onaylanıp tesisatçı tarafından denetim kurulușuna bildirildikten sonra bu bölümlerin yapılmasına bașlanacaktır.

Araba tamircisi olmayan biri ; nasıl arabasının frenlerini kendi video kanallarından öğrenip tamir etme yoluna girişmiyor ; yahu ya tutmaz bir yerlere girerim diye ödü kopuyorsa elektrik konusunda insanlar daha çok korkmalı. Elektrik konusunda insanların hiç bir teorik ve pratik eğitim almadan bir şeyler yapmaya çalışma merakını anlamak mümkün değil. Burada elektrikçi olmayan insanlara da şöyle şöyle yap diyen teknik elemanları da kınıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,148
Kullanıcılar
449,888
Son üye
kalemx

Yeni konular

Geri