elektrik çarpması

Abi öncelikle geçmiş olsun..

Bende senin olayın benzerini yaşamamak için okulda diğer arkadaslarımdan biraz uzak duruyorum.. çünkü çok tehlikeli iş yapiyorlar..

24 Volt da bile ne olur ne olmaz die her zmn tedbirimi almışımdır..

İyi forumlar.

herkese teşekkürler bunu yazmamdaki amaç ne kadar bilirsek bilelim tedbiri elden bırakmıyalım demek ve canımızdan ve sağlığımızdan daha önemli bi şeyin olmadığını hatırlatmak içindi ..........sağolun..

Öncelikle geçmiş olsun.

Bence patlama olması çarpılmanızdan daha önemli. Tecrübe alışkanlık edindiriyor. Enerji kesikse de, ben kesmiş olsam da, ölçmüş olsam da, kabloları mutlaka şaseye değdiririm. Şase bulamassam birbirine değdiririm. Ölçü aletinin azizliğine uğradıktan sonra bunu alışkanlık edindim.

Geçmiş olsun ustam büyük kaza atlatmışsınız.
Bende nacizane tecrübemi aktarayım. Eğer kablolu bir cihazı tamir ediyorsanız, imkânınız varsa cihazın 220V fişini emniyete alın. Ben cebime koyuyorum. Birileri yanlışlıkla prize takmasın diye.

arkadaşlar bir hafta önce basit bir park aydınlatma panosu bağlantısı yaparken yanımdaki arkadaş enerjiyi kesmedii için 3 faz elimin içinde patladı ve çarpılmadım sanırım temas etmedim ama kolum 1.derece yandı bu işi 20 senedir yapıorum ilk kez böle bir şey oldu lütfen daha dikkatli olun bazen tecrübe insana ukalalık yaptırır ben ucuz atlattım.....nasıl çarpılmadım sanırım tmş hemen devreyi kesti.....ya kesmeseydi....

vaden bitmiş olsa idi su içerken bile gidersin aslanım işini yaparken acele edersen veya kendine çok aşırı güvenirsen kendini hiç sevmiyorsan işini çok iyi bilmen sana faydası var ama en önmelisi çok emniyet çok dikkat fazla bir şeye gerek yok buna inan ve güven allah yardımcın olsun kolay gelsin

çok geçmiş olsun arkadas. bu meslekte sunu anladım ki: dalgın olmayacaksın bi de babana bile guvenmeyeceksin. dedigin gibi fazla tecrube insana ukalalıgı getiriyo. bende bir iş yaparken enerji kesme konusunda biraz sıkıntılıyım.ne kadar dikkatli olsakta enerji altında calısmamak lazım. tekrar gecmiş olsun kazasız belasız gunler diliyorum herkese

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri