Elektrik Üretimi ve Devlete Satmak

arkadaşlar öncelikle herkese selam

Son değişen yasaya göre devlet 1000kw (1mw) alım yapıyormuş

Buna ilişkin bazı sorularım olacak
1-) Bu değer acaba 30 gün üzerinden mi değerlendiriliyor?
Yani 30 gün 720 saat yapıyor
kw saat dediğine göre
1000kw / 720 saat oda =saatte 1.388 kw lık üretime denk geliyor

Yoksa saatlik olarak mı 1mw lık üretim bekliyor acaba

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bu değer anlık 1 MW.dır. Yani 1 saatte 1 MW/h enerji üretmek anlamına gelir. Günde 24 MW/h demektir. Artık haftalık, aylık, yıllık üretimi siz hesaplayın.

bu değer anlık 1 mw.dır. Yani 1 saatte 1 mw/h enerji üretmek anlamına gelir. Günde 24 mw/h demektir. Artık haftalık, aylık, yıllık üretimi siz hesaplayın.

merhaba kardeşim.
şimdi ben forumda yeniyim daha dün üye oldum ve bu elektirik işindede çok yeniyim.
şimdi güneş panelleriyle elektirik üretebiliyoruz değilmi.
Ben birşey duymuştum 100w in üzzerinrdemi yoksa kaç w üstünde lisans almak gerekiyormuş.
Ben evde yani binada kaç w elektirik üretebilirim acaba.

- - - Updated - - -

Bu değer anlık 1 MW.dır. Yani 1 saatte 1 MW/h enerji üretmek anlamına gelir. Günde 24 MW/h demektir. Artık haftalık, aylık, yıllık üretimi siz hesaplayın.

MERHABA KARDEŞİM.
ŞİMDİ BEN FORUMDA YENİYİM DAHA DÜN ÜYE OLDUM VE BU ELEKTİRİK İŞİNDEDE ÇOK YENİYİM.
ŞİMDİ GÜNEŞ PANELLERİYLE ELEKTİRİK ÜRETEBİLİYORUZ DEĞİLMİ.
BEN BİRŞEY DUYMUŞTUM 100W İN ÜZZERİNRDEMİ YOKSA KAÇ W ÜSTÜNDE LİSANS ALMAK GEREKİYORMUŞ.
BEN EVDE YANİ BİNADA KAÇ W ELEKTİRİK ÜRETEBİLİRİM ACABA.

Güneş paneli, rüzgar türbini veya deredeki su ile ürettiğin elektriği evde kullandığın süre hiçbir lisans almaya gerek yok. Gücü ne olursa olsun.
Ancak 1 MW.(megawatt) üzerinde üretim yapıp, devlete satmak isterseniz o zaman lisans almak gerekiyor.

1 MW demekte 1000 haneli bir kasabadaki evlerin tükettiği elektrik demektir.

1 MW güç alabilmek için bahsettiğiniz 100 w.lık panelden en az 10.000 tane kullanmak gerekir.

Son düzenleme:
Güneş paneli, rüzgar türbini veya deredeki su ile ürettiğin elektriği evde kullandığın süre hiçbir lisans almaya gerek yok. Gücü ne olursa olsun.
Ancak 1 MW.(megawatt) üzerinde üretim yapıp, devlete satmak isterseniz o zaman lisans almak gerekiyor.

1 MW demekte 1000 haneli bir kasabadaki evlerin tükettiği elektrik demektir.

1 MW güç alabilmek için bahsettiğiniz 100 w.lık panelden en az 10.000 tane kullanmak gerekir.

Şimdi abim ben evde heralde ayda 250W elektirrik tüketiyorum yani aylik bana gelen ücret 109TL Ben evde tam ne kadar elektirik tükettiğimi bilmiyorum ama ortada bir 250 var bu artik ya wolt tur yada başka birşey fakat ben bir evin elektiriğini üretmek için ne kadar Wolt luk Güneş paneli almam lazim ve güneş paneli almakla bitiyormu iş başka neler almam gerekiyor.
Abim eğer mümkünse imzamdaki Skype adresimi ekleyebilirmisin.
Yani seninle hem tanişmak hemde engin bilgilerinden yararlanmak isterim.
Bir göçebe kabile yani yaylalarda yaşayan göçer bir aşiret güneş paneli kullanarak her türlü işlerini görüyorlarmiş zaten ben onu duyunca bu işe merak saldim abim.
Şimdi 1 MW lik güneş paneli varmi varsa tahmini fiyat araliği ne kadar.

Sayın Tolga kardeşim.
Sizin evde tüketilen elektrik 250 w. değil, 250 Kw/h. (kilowat/saat). 4 tane 60 watlık ampül 240 w. eder.
Şimdi bir watt var, birde kilowat var. Yani 1000 w. 1 kw. eder. 1000 tane 1 kw.da 1 Mw. eder. Veya diğer deyişle 1 milyon wat, 1 MW. eder. 1 milyon watlık paneli ne yapacaksın. 2 milyon lira fiyatı var. Alabilecekmisin.

O göçebe aile güneş panelinden akşam olunca bir kaç lamba yakıyor, varsa 32 ekran televizyon izliyordur. Tabii kaç tane kaç watlık paneli var bilmiyorum.

Bu iş sadece panel almakla bitmiyor. Daha bunun aküleri var, akü şarj cihazı var, inverteri var. Siz evde kullanmak istediğiniz cihazlara göre seçenekler değişir. 600-700 w.lık panel ile aydınlatma ile televizyon izleyebilirsiniz.

Ben skype kullanmadığım için ekleyemiyorum.

Sayın [MENTION=300809]tolgakarabulut[/MENTION] bence sen bu sevdadan vazgeç. Çünkü temel kavramları bile bilmiyorsun elektrik üretmek istiyorsun. Bu çocuk oyuncağı değil kardeşim. Kusura bakma şevk kırmak istemem ama görünen köyde kılavuz istemez...

1MW küçük bir güç değil ciddi bir kurulu güçtür. Bu sınır lisanssız üretim için kurulu gücün sınırıdır yani herhangi bir zamanda üretilen toplam enerji vs. değildir. Mesela 250W lık paneller kullanılırsa 1mw güce ulaşmak için 4000 adet panel gerekir ve böyle bir sistem için 1 milyon $ civarında bir yatırım yapmak gerekir. Bu sistemlerde akü bulunmaz doğrudan şebekeye elektrik verir. Böyle bir sistem kurulumu için öncelikle projenin bölgesindeki elektrik dağıtım firmasına başvuru yapmak gerekir. Başvuru onaylanırsa ancak o zaman böyle bir yatırım için bir enerji firmasına güneş paneli santrali siparişi verilebilir.

1MW küçük bir güç değil ciddi bir kurulu güçtür. Bu sınır lisanssız üretim için kurulu gücün sınırıdır yani herhangi bir zamanda üretilen toplam enerji vs. değildir. Mesela 250W lık paneller kullanılırsa 1mw güce ulaşmak için 4000 adet panel gerekir ve böyle bir sistem için 1 milyon $ civarında bir yatırım yapmak gerekir. Bu sistemlerde akü bulunmaz doğrudan şebekeye elektrik verir. Böyle bir sistem kurulumu için öncelikle projenin bölgesindeki elektrik dağıtım firmasına başvuru yapmak gerekir. Başvuru onaylanırsa ancak o zaman böyle bir yatırım için bir enerji firmasına güneş paneli santrali siparişi verilebilir.

Değerli @eezgü kardeşim verdiğin bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Beni yeterince aydinlattin hatta fazlasiyla aydinlattin müteşekkirim sana. Yani bu güneş panelinden elektirik üretme işi hem pahali hem karmaşik tamam ne yapalim bizde yapmayiz daha doğrusu yapamayiz.

Sayın @tolgakarabulut bence sen bu sevdadan vazgeç. Çünkü temel kavramları bile bilmiyorsun elektrik üretmek istiyorsun. Bu çocuk oyuncağı değil kardeşim. Kusura bakma şevk kırmak istemem ama görünen köyde kılavuz istemez...

Değerli [MENTION=290934]Öğretmen27[/MENTION] abicim ben çocuk değilim biliyorum herşeyi aklim eriyor yani sade yalin anlatsaydin zaten anlardim seni.
Ben asla bu sevdadan vazgeçemem abicim çünkü ben hastayim yani rahatssizim Ellerimde titreme tip diliyle tremor , Gözlerde gece körlüğü tip diliyle Retinitis pigmentosa , Dilde konuşma bozukluğu Yani araba deyinceye kadar ağzim 1 saat açik kaliyor. Ayaklarimda yürüme bozukluğu denge kaybi tip diliyle Mitoakandrial miyopati.
Yani ben hep evdeyim öyle elektiriği yiyorum bilgisayar açik gün boyu ve gece 00:00 a kadar. Benim içinde zor hayat senin için hava hoş sağliklisin Devlet demiyorki bu evde bir engelli var hep bilgisayarda elektiriğine bir indirim yapalim demiyor yani.
Bu arada elektirik terimlerini bilmiyorum doğru ama öğretebilirsin sonuçta öğretmensin.

Saygıdeğer @tolgakarabulut kardeşim seni kırdıysam beni affet. Birçok hastalığın varmış. Allah sana acil şifalar versin kardeşim.
Sadece elektrikte basit terimleri bilmediğinden elektrik üretmeye kalktıgın için böyle bir tabir kullandım. Hakkını helal et Yüce Rabbim seni en kısa sürede sağlıgına kavuşturur inşallah.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri