Elektrikçilerin Maaşları Neden Düşük?

Ben Rusyada, avusturyadan birlikte gelen bir mühendis, birde teknisyen ile tanışmıştım. Teknisyen biraz daha mühendise göre yaşlıydı.
Sanırım doğu almanyadan kalan rusçası ile sohpet ederken, kendi maaşının, ona görev veren mühendisinden fazla olduğunu öğrendim.
benim maaşımı ise gülmesinler diye iki ye katlayıp söyledim. Çok az dediler. Hatta bizim firmaya gel çalış dediler.
Bizde bir kendi kendimize ediyoruz. Yukarda bir arkadaş daha bahsetmişti. Belli imkanlar , imtiyazlar uğruna düşük maaaşı kabul ediyorlar. Sonra patronlarda alışıyor tabi bu maaş aralığına. Ama artık mesleki yeterlilik diye bir standart geliyor. Her mesleğin kendi alanında sınavına girip yeterlilik belgesi alınacak. Bu belgeye sahip olanlar umarım daha iyi kazanacak.

biyerde bir afiş görmüştüm

overlok,su tesisatı,ayakkabı tamiri,elektrik işleri,teyp radyo,tv, tamiri, çocuk bakılır. tabi bunların en başında itina ile yazıyordu.

şimdi iş böyle olunca insanlarda elektrik elektronik işlerine pek önem vermez oldular.

elektrikçinin maaşi neden duşuk olmasın arka cepe pense gomlek cepine fazkalemı koyan elektrikçiyim dıyor faz ıle notr +toprak nedir sorsan faz için artı uç notr ıle toprağa eksi der oylede bağlar geçer vatandaşta boyle yapanları tercih eder burada bır anket açın topraklaması olmıyan bınada ne yapmalıyız dıye goreceksınız notr ıle topraklama kablosunu birleştırın çıkacak

quote_icon.png
fotn13 Nickli Üyeden Alıntı
Dediğin doğru olsa bile bilim adamlarını hafife almamak lazım özellikle de Nikolay Tesla. Tesla nın daha bilinmeyen pek çok projesi olduğu aşikar. Ama yıldırımı depolamak için gerekli olan kaynakları sağlansa bile gücünü kontrol etmek hiç de kolay olmaz bu durumda aklıma gelen en etkili çözüm evimizdeki prizlerin sistemleridir. Bildiğiniz üzere Prizlerin iki deliği olur biri şehir elektriğini alır diğeri ise toprağa bağlıdır bu sayede fazla enerji güvenli bir şekilde toprağa geçer böylece şehir enerjisi uygun bir şekilde kullanılabilir. Bir yıldırımı depolamak için kondansatör mutlaka yer altında olmalıdır ve yıldırımı yönlendirmek veya yıldırımdan korunmak içinse çok güçlü elektro-manyetik bobinlere ihtiyaç vardır bence. Ama sorun şu ki bu kadar güçlü bir enerjiyi zaptedebilmek için bile çok fazla enerjiye ihtiyaç vardır.

yukarıdaki yazı mesela tkn.126 nın söylediğine örnek

Sayın mevlana elektrik, forumu can evinden vurmuşsunuz... :D

Ama cevapların pek çoğu çalışanlardan gelmiş. Keşke forumdaki işverenler bu konuya cevap verseler de, biz de hatamızı öğrensek...

Eski işveren, şimdi tek tabanca çalışan biri olarak söyleyeyim... Bir işi alırken, malzeme + işçilik + ekipman + devlet giderleri + kar hesaplanır. Bu iş için kadroya yeni elemanlar alınacaksa piyasanın durumu araştırılır. Diyelimki piyasada usta maaşları ortalama 1200 TL ise, buna sgk + yol + yemek vb ilaveler ile ortalama 2000 TL bulunur... Bu rakam o iş için gerekli usta sayısıyla çarpılır...
Diğer giderlerle birlikte işin maliyeti çıkarılır...
Kira, vergi, ev geçimi, mevcut elemanların giderleri vs. vs. için o işi kapmak zorunluluğu da varsa, en düşük kar oaranları ilave edilerek teklif sunulur... Teklif makul bulunursa görüşmeye çağırıp, pazarlık ederler... Fiyatı iyice düşürtüp işi verirler...

Bu da maaşların az olmasının bir başka yönü...
Ama tekrar dikkatinizi çekmek isterim ki, piyasadaki fiyatlar 1200 TL değil de, 2200 TL olsa maliyet hesapları farklı olacaktır... O işe talip olan tüm işverenler için hem de...

Bize yakın başka bir sektöre bakalım... İnşaat yapımına talip olan bir kişi, 70 TL amele, 100-120 TL usta yevmiyesini baz almak zorundadır...

Diyeceksiniz ki "piyasa fiyatlarını biz değil, işverenler belirliyor"... Haklısınız.
Ya o belirledikleri ücretlere çalışacak eleman bulamazlarsa ne olacak ?
Evli olan kaç kişinin 5-6 ay işsiz kalmaya tahammülü var ???

Bu böyle uzayıp gider... Kısır bir döngüdür işte...

Genel olarak konuyu ele aldıgımız zaman bu sadece bizim sektörümüzde değil teknik ve mesleki anlamda çalışmakta olan tüm çalışanlar için geçerli
Ülkemizde meslek arasında bir sınırlama ve kısıtlama olmayınca maalesef bu durum ortaya çıkıyor bir sıhhi tesisatçı elektrikçinin işini elekrikçi sıhhi tesisatçının işini yaptıgı sürece bu sorun böyle devam eder arkadaşlar işin özü mesleklerin meslekçilerin birbirine saygısı yok anlasada anlamasada birbirinin işini yapıyorlar yada yapmaya çalışıyorlar (belirttiğim meslekler sadece örnektir genişletilir ) meslekleri gerektiğinden çok basit gibi göstermeye çalışıyorlar doğal olarak sonucun da meslek sahiplerine gereken ücret yansımıyor.
Olayın bir başka boyutuda tecrübesiz insanların daha düşük fiyatlarla çalışıp tecrübeli insanların önüne geçmesiki bunu hiç bir işveren ayırt edemez elektrikçi diploması varmı var tamam o zaman deyip daha düşük ücret talep eden insanları işe almalarıdır. Asli olarak dikkatle baktıgımız zaman fabrika ve işletme türü yerlerde çalışan insanlara baktıgımız (% 80 hata olmasın herkes üzerine alınmasın) zaman sadece çalıştıkları yerlerdeki makinaların bakımı ve onarımından başka birşey yapamadıklarını harici konularda dısardan destek talep ettiklerinide görebiliriz.
Mesleki konuda çok ileri gitmiş kendini geliştirmiş arkadaşlarımız zaten kendi işyerlkerini açmışlardır yada meslek kıymeti bilen bir işletmede düzgün bir maaşla çalışmaktadır
Bu benim görüşüm varsa hatalarım uyarmaktan çekinmeyin..

Abiler Öğrenciyim Mezun Olacam İnş. Ama Piyasayı görünce keşke başka bölüm okusaydım diyesim geliyor, pişman değilim gene olsa gene okurum, bu ülke teknik anlamda neden gereken maaşı vermiyor bizdemi memurlar gibi protesto edip çirkinlik yapalım olurmu sizce hepimizn bilmediği noktalar vardır mesala ben ve bir sürü arkadaşım stajda ne gördüysek o şimdi biz bu bilgi ile nasıl bir noktaya gelebiliriz işverenlerin biraz vicdanlı olması lazım...!

aynen 10 sene problemsiz geçse bi tesekkür yok bi dakika elektrik kesintisi olsa nerde bu elektrikçi!...

bnce biz elektirikçileri mühendisleri teknikerleri birleştiren bir odamız olması lazım yada varsa bilmiyorum, eletrkçi arkadsların toplanarak işçi fiyatlarını kendilerin adlandırması gerekmektedir birlik olmalıyız yani boyle dusunuyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,381
Kullanıcılar
450,262
Son üye
EminFurkan

Yeni konular

Geri