Elektriğini Güneşten Üretmek İsteyenlere Müjde

ben yaparsam gediz aş'ye güle güle derdim artanı vermezdim...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
2013 yılında çıkan hali dahil eski yönetmelikleri ve yönlendirdiği tebliğleri EPDK linklerinden taradım.

Eski yada yeni yönetmelik, tebliğ vb hiçbirinde 8500 TL gibi bir rakamdan bahsedilmemiş.

Daha çok tebliğin ve yapılacak anlaşmanın maddeleri uygulanır ifadeleri var.

Devlet memuru kafasına göre bir bedel talep edemeyeceğine göre bu rakamın dayanağı bir yerlerde yazıyor olmalı.

Bilginiz var mı, nerede yazıyor olabilir?

Mevzuata kısaca bir göz attım. Anladığım kadarıyla (hatam olabilir):
  • Mevzuat, sayaç ile aynı noktaya bağlantı yapan üretim tesisleri hakkında. İç üretiminiz veya şebekeye bağlantınızın daha farklı bir noktada olması durumunda kapsam dışısınız.
  • Bağlantı anlaşmasına göre, bağlantı gücünü aşamıyorsunuz. Anlaşmanız yüksek olsa bile 10kW (dahil) üretim tesisi üst sınır.
  • Üretici veya tüketici olarak birleştirme yapamıyorsunuz, herkes bağımsız. Mesela 10kW tesis kurdunuz, 5kW bağlantılı iki daire için işlem yaptıramıyorsunuz.
Kurulacak tesisin fizibilitesinin ciddi yapılması ve yatırımın kişiye dönüş yanında ülke ekonomisine katkısının net olarak ortaya konması gerekiyor.
Burada güzel bir fırsat ortaya çıkmış durumda ve sanırım yine yola ilk çıkanlar para kazanacaklar, diğerleri arkadan el sallayacak.

• Beğen
Tepkiler: huh
Aylık 150-200TL ödemeli banka kredisi
ile kurulum masrafını kredi edecek
bir sistem geliştirirler.

Aslında bir problemde
halen yerleşik hayata geçebilmiş değiliz,
aynı yerde 30 sene ikamet eden yok sanki.
Bu masrafı yapsan, evi satarken söküp taşıyacak mısın,
bırakırsan nasıl olacak.
Birde müstakil ev lazım.

nereye nasıl mürecat ede biliriz bilgi vere bilirmisiniz ben mersinde yaşıyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:
HAYIRLI CUMALAR .

her durumlar güzel , her fikrinize hak veriyorum ,
ama gerçekler
para tüm genel masraflar , ( güneş bedavaları çok severiz ) arz talep meselesi , kurulum ortamı ve diğer durumlar , hazıra uyum ( nasıl olsa birileri işimizi görüyor ) , elektrik şirketlerinin durumu ( rakipsiniz ) , devlettin tutumu ( ? ) , en önemlisi sonradan vergi alacak mı ? ( herkese bedava gibi geliyor şimdilik sonrası ) vs gibi . ileride bir kanun değişikliği .

boş değil ama boş işler kısmen . ( kaç kişi yapar )

doğal yaşayalım diyoruz : mamayı , yoğurt vs gibi hazır ürün marketten al !!!
inanın süt bedava olsun , kaç kişi yapacak yapacak bu yoğurdu .
alıştık rahata ... kendimiz niye yapmıyoruz .

bu seferde
elektrikli araba diyoruz ( bedava yakıt sayılır ) ama vergiden ( yakıt bedava olsa dahi bir yerden alınacak ) aynı hesap , daha fazla arabaya bedel ödemesi satın almak vs gibi . en önemlisi yapsan ne olacak kim alacak ,
% 80 yerli malzeme kullanım olunca % 100 yerli diyoruz .
soruyorum alırmısınız ? bu araba dünyasında ,
yapalım ama rekabet edebilecek araba yapalım .
kendimiz bile almadıktan sonra ( isterseniz anket yapalım gerçekte kaç kişi alır )

( büyük söz ) yapacak bir şey yok .
varda yok . ( bu da benim sözüm )

Diyeceksiniz her destek vermemek için elinden geleni yapıyorsunuz ne iş böyle diyeceksiniz !!!

benim demek istediğim her konuda bir şeyler yapalım ilerleyelim ama fabrikalarınız kapatmamak için çalışalım ( rekabet vs gibi ) sonra kar edemedik ziyan ettik ( tartışılır ) , o zaman kapatalım o da yok
başkasına verelim mantığı olduktan sonra yapsan ne olacak boşuna .

Bende şaşırdım , boş boş konuştum ( beleş ) konu nereden nereye gitti .
parası olan konuşur ( gerçekte ) !!!

0.jpg

yapacaklara hayırlı olsun demek düşer , sağllıcakla kalın .

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,951
Son üye
N4POLYOON

Yeni konular

Geri