Elektrİk kesİntİsİ ve bİlgİsayar

Sn.hatunozdemir amacınız sadece genel kapsamda bilgi edinmekse, bu konuda yukarda bazı açıklamalar var tabi tam bir sonuca varabilmek için detay lazım.

Arabam gitmiyor nedendir? demek gibi olmasın, sonra bir sürü şeyde yazsan bunu açıklamak için genede yeterli gelmez. tam tam bir sonuç ortaya çıkmaz. pc nin en azından Labtop mu masa üstümü olduğu dahi belirtilirse sonuç %50 netleşir.

Böyle bir durum yaşamış iseniz ve elinizde gerçekten arızalı bir pc söz konusu ise daha detaylı bilgi ve olayın oluş şekli hakkında kısa bir anlatım yapmanız daha sağlıklı olur.

iyi paylaşımlar

laptop oldugunu belırttım zaten.bılgısayar calısır durumda iken elektrık yoluyla bır laptopa zarar verılebılır mı.ogrenmek istedıgım sadece bu.

O zaman bu şöyle değerlendirelim (Yukarda benzer açıklamalar da var ama) bu labtop normal standartlarda bir labtop ise şebekeye bağlı iken pilleri üzerinde takılı durumda ise, sanırım bu cihaz Şebeke dalgalanmalarından, enerji kesilmelerinden neredeyse hiç etkilenmez demek yanlış olmaz. Kaldı ki bu durumun oluşabilmesi için sadece adaptörün kalitesi önemlidir. Bu adaptörlerde SMPS güç kaynaklarıdır ve oldukça stabil ve çıkışları girişlerinden yalıtılmış şekilde çalışırlar.

Böyle bir sorun oluşması için öncelikle bu adaptörün çıkışına nominal değerinden daha yüksek bir gerilim göndermesi gerekir. bu da ihtimaller dahilinde de olsa (standartlara uygunsa) çok düşük bir ihtimaldir.

Yani bir masa üstü pc ye göre bir labtop un gerilim dalgalanması ya da elektrik kesilmesi gibi sebeblerden arızalanması çok daha küçük bir olasılıktır.

Saygılar

acıklamalarınız ıcın sagolun

en güzeli harddiskin yanmasından sa tek bir bilgisayar için güç kaynagı var 50 60 ytl civarı bişey onu al bilgisayarını o konuda koru

mesajına bayıldım dıcem ama ayıp olucakkardes laptopda nasıl notr-faz denk gelecek ben onu anlamadım_?soruna istinaden de su cevabı vereyım laptoplara çok özel durumlar harıcınde elektrık gelıp gıtmesınden zarar gelmez
saygılarımla
hatunozdemir ' Alıntı:
verdiginiz bilgiler için sagolun.laptop un herhangıbırseyden dolayı bozuldugunu dusunelım.sadece neden bozulabılır sorusuna cevap arıyorum.en kotu ıhtımalle yanlıslıkla notr ve faz birleşti desem,böyle bir durumda laptop un sadece adapterindeki sigortanın yanıp laptop a bir sey olmaması gerekmezmi.ama laptop da bır sorun olusuyorsa bunun nedenı ne olabilir
hatunozdemir ' Alıntı:
verdiginiz bilgiler için sagolun.laptop un herhangıbırseyden dolayı bozuldugunu dusunelım.sadece neden bozulabılır sorusuna cevap arıyorum.en kotu ıhtımalle yanlıslıkla notr ve faz birleşti desem,böyle bir durumda laptop un sadece adapterindeki sigortanın yanıp laptop a bir sey olmaması gerekmezmi.ama laptop da bır sorun olusuyorsa bunun nedenı ne olabilir

Forum istatistikleri

Konular
128,384
Kullanıcılar
450,270
Son üye
beratasd

Yeni konular

Geri