Eksenlere farklı motor kullanımı

İnternetten alış veriş için aşağıdaki satıcıda forumca meşhurdur :

http://sahinrulman.com/site/index.php/tr/step-motor-surucu/step-motor.html

----
Step motor sürücülerde microstep denilen bir olay var.
Tam adım denilen imalattan sabit 1.8 derecelik adım bir çok micro adıma bölünebilir.
2-4-8-16-32.. 100..1000 gibi.
Mikro adım sayısı arttıkça hem konum hassasiyeti artar hem de ses azalır.
Yani daha hassas yapacağım diye kayış kasnak redüktör ... gibi şeyler kullanılmaz !
Kremayer doğru sistem tasarımıyla kullanılırsa hassasiyet kaybı olmaz ! ancak toz gibi dış etkenlere açıktır koruması zordur sertleştirilmiş olanı bulması zordur ..onun için tercih edilmez.
Motor dönüşünün en kısa yoldan sisteme aktarılması gerekir.
Araya giren her şey hata payını arttırır.
Boşluksuz redüktör olmaz , tek bir sistem haricinde o da çok pahalı ve zor bulunur olduğu için bizim gibi ayağını yorganına göre uzatanların harcı değil.
Bu yüzden mecbur kalınmadıkça , redüktör kullanılmaz , kayış kasnak kullanılmaz !

kazım hocam uzun süredir foruma girememiştim cevabınızı yeni gördüm.Çok tesekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.motorları dün calıstırdım.ilk denemede sorunsuz calısmasına hem şaşırdım hem sevindim.şimdi nasıl bir gövdeye ihtiyacım var onu arastırıyorum.

tekrar merhabalar.

zaman bulamadıgım için her ne kadar foto paylasamıyor olsamda cnc yapımında sona geldim.sormak istediğim bir soru mevcut yardımcı olursanız sevinirim.

x eksenine (ya da y ekseni diyenlerde var.) 2 adet motor baglamaya karar verdim.bu motorların birbirinin ters calısması işini nasıl yapmalıyım? usb cnc mk1 kart kullanıyorum.bazı yerlerde 4. eksenin slave yapılmasından bahsetmişler.henüz ona bakacak vakit bulamadım benim kartta öyle bir özellik varmı diye.eğer yoksa kartın x ekseni çıkışından 2 ayrı kablo cekerek 2 ayrı sürücüye birini düz birini ters mi baglamalıyım yoksa x ekseni çıkışından 2 ayrı kablonun ikisinide düz baglayarak step motora giden kabolarımı ters baglamalıyım?

Şimdiden tesekkür ederim.

Çıkışları yer değiştiremezsin !
Step stepe direction direction a.
Motor kablolarını değiştirirsen ters döner.
Dikkatli ol renklere dikkat et fazları karıştırma.

A+ a- b+ b- var.a+ yerine b+ yi a- yerine b- yi mi baglamaliyim diyorsunuz?

Karıştırma !
A ve B kendi arasında değişir asla bir uç A dan diğeri B den olmaz.
Hele ki TBxx gibiler de hiç olmaz.
+A ile -A değişebilir...yön değiştirmeye yeterlidir..

abaeeb767b99dfa141402885d39255a4.jpg

Normal baglanti resimdeki gibi.terse donmesi icin sagdan sola;
(a+)sari-siyah
(a-)mavi-kirmizi
(b+)yesil-turuncu
(b-)kahverengi-beyaz
Seklinde diyorsunuz degil mi? Yanlis yapip motorlara zarar vermemek adina emin olmak istiyorum.tesekkur ederim ilginize.

Sadece a lari ters baglayip b leri oldugu gibi mi birakiyorum yada

Forum istatistikleri

Konular
128,610
Kullanıcılar
450,611
Son üye
batbat

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.
Geri