E-Nabız Yenilendi

Konusu 'Tıp Elektroniği - Biyomedikal' forumundadır ve binbaşı tarafından 5 Mart 2018 başlatılmıştır.


 1. binbaşı

  binbaşı Onursal Üye Onursal Üye

  Katılım:
  1 Eylül 2011
  Mesajlar:
  4.755
  Beğenilen Mesajları:
  5.748
  Ödül Puanları:
  2.508
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Makina Mühendisi/Öğretmenlik
  Bulunduğu Yer:
  Kayseri
  [​IMG]

  T.C. Sağlık Bakanlığınca sunulan e-Nabız kişisel sağlık sistemi tamamen yenilendi. Tüm vatandaşların e-devlet şifresi ya da aile hekimi yardımıyla kayıt olup kullanabileceği e-Nabız uygulamasıyla kişiler kamuya bağlı sağlık kuruluşlarından ve özel hastanelerden toplanmış kendilerine ait sağlık hizmeti verilerine ulaşabilir.

  Bir kişi sağlık hizmeti almak için aile hekimine, devlet hastanesine, üniversite hastanesine ya da özel hastaneye gittiğinde yapılan tüm işlemler o sağlık kuruluşundan bakanlığın merkezî veri tabanına gönderiliyor. Böylece kişi, e-Nabız üzerinden muayene bilgileri, reçete, tahlil sonuçları, radyoloji görüntüleri gibi verilere ulaşabiliyor. Ayrıca vatandaşlar bu bilgileri istedikleri kişiyle ya da hekimlerle paylaşabiliyor. Böylece hastaneye giden kişi yeniden tahlil yaptırmak ya da röntgen çektirmek yerine eski sağlık verilerini paylaşarak hızlıca muayene olabiliyor.

  Sağlık tesislerinden merkezi sunuculara gönderilen verilerin yanı sıra mobil uygulamalardan ve şeker ve tansiyon ölçümü gibi amaçlarla kullanılan sağlık cihazlarından elde edilen veriler de e-Nabız sistemine gönderilebiliyor. Bu sayede kendinizle ilgili tansiyon, şeker, kilo gibi bilgileri tek bir merkezden görebiliyor ve ilgili kişilerle paylaşabiliyorsunuz. Ebeveyn onayına bağlı olarak çocukların da sağlık verilerine erişmek mümkün.

  Teknik alt yapısı ve tasarımı değişen e-Nabız sisteminde yeni sunulmaya başlanan özelliklerden biri de aile hekimi değiştirme. Ek bir işleme gerek kalmadan e-Nabız üzerinden istenilen aile hekimine geçilebiliyor. Ayrıca merkezî hastane randevu sistemiyle sağlanan entegrasyonla kişi kendisi ve aile bireyleri için istediği hastaneden randevu alabiliyor ve daha önce aldığı randevuları görüntüleyebiliyor. Tamamen ücretsiz olan e-Nabız hizmetini, enabiz. gov.tr adresinden veya Android ve iOS mobil uygulamaları üzerinden kullanabilirsiniz.

  Alıntıdır.Kaynak:

  Bilim ve Teknik, Aylık Popüler Bilim Dergisi, Mart 2018, Yıl 51, Sayı 604, Sayfa 42, Tekno-Yaşam, E-Nabız Yenilendi
   
  Kurt_Kurt ve sami inci bunu beğendi.
Yüklüyor...
Benzer Konular
 1. Biyomedikalci Can
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  214
 2. azat_
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  2.895
 3. lepreachun
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  3.276
 4. y.yiit
  Mesaj:
  6
  Görüntüleme:
  1.029
 5. maestroeng
  Mesaj:
  7
  Görüntüleme:
  4.723
 6. bh07
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  1.808
 7. nuhat
  Mesaj:
  4
  Görüntüleme:
  4.867
 8. daredevil_27
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.372
 9. smtbs
  Mesaj:
  7
  Görüntüleme:
  6.457

Sayfayı Paylaş