Doğalgaz topraklaması hakkında.

Anılbaba

Üye
Selamlar. Yaklaşık 5 yıldır elektrik işiyle uğraşıyorum. Babamın yanında öğrendim iyi kötü. Dün çok eski en az 35 yıllık bir binaya tadilata gittim. Evde topraklama yok. Topraklama kazığı çakabileceğim bir yerde yok. 2 klima, buzdolabı, çam. makinesi ve şofben için yeni hat çektim panodan. Binada doğalgaz tesisatı var, dış kapının girişindeki doğalgaz borusunun topraklamasından 2,5 luk nya kablo ile topraklama aldım ancak içime sinmedi hiç. İlerde başımı ağrıtır mı bu durum sizce?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Su borusu metal ise, iyice sıkı sıkı baglayarakda kullanabilirsiniz. Ama, gaz borusu asla kullanılmamalı.

bu işi böyle avrupada yaparsan meslekten men ve hapse girebilirsin ...

Selamlar. Yaklaşık 5 yıldır elektrik işiyle uğraşıyorum. Babamın yanında öğrendim iyi kötü. Dün çok eski en az 35 yıllık bir binaya tadilata gittim. Evde topraklama yok. Topraklama kazığı çakabileceğim bir yerde yok. 2 klima, buzdolabı, çam. makinesi ve şofben için yeni hat çektim panodan. Binada doğalgaz tesisatı var, dış kapının girişindeki doğalgaz borusunun topraklamasından 2,5 luk nya kablo ile topraklama aldım ancak içime sinmedi hiç. İlerde başımı ağrıtır mı bu durum sizce?

Türkiye'de problem çıkıncaya kadar kimsenin ruhu duymaz..Gün gelir sen bile yaptığını unutursun.Lakin Soma örneğinde olduğu gibi (Sorumluların denetlemeyi yapmayıp masa başında imza atmaları gibi) birinin canı yanarsa ölümlü bir kaza ortaya çıkarsa 10 yıl sonra bile olsa seni bulurlar ve paçayı kurtaramazsın.Bir sabah uyandığında tüm hayatını söndürürler yani.

Riske girme.Abilerimiz yazmış zaten yukarıda nasıl yapılacağını.İşini kitabına göre düzgünce yap kayıt altına al hem kafan rahat olsun hemde emeğini hak etmiş ol.

Gaz borusundan almadım. Topraklama kazığından gelen kabloya bağladım. Boru ile teması yok.

Topraklama Yönetmeliğine göre bina içindeki bütün iletkenler potansiyel dengeleme barasına bağlanmalıdır. Yani metal borular topraklama sistemi ile irtibatlandırılır.

2) Potansiyel dengeleme:
i) Ana potansiyel dengeleme: Her binada, aşağıdaki iletken bölümler potansiyel dengeleme hattına bağlanmalıdır.
- Ana koruma iletkeni,
- Ana topraklama iletkeni ve ana topraklama bağlantı ucu,

- Gaz, su gibi bina içindeki besleme sistemlerine ilişkin metal borular,
- Yapısal metal bölümler, uygulanabiliyorsa merkezi ısıtma ve iklimlendirme sistemleri.

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,856
Son üye
teslasarmali

Yeni konular

Geri