Diyotu hangi kabloya bağlamalıyım ?

ŞEF

Onursal Üye
Onursal Üye
Sayın arkadaşlarım !
Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bir d.c. motoru üreteç olarak kullanıp, akü doldurmak istiyoruz. Akü elektriğini kullanıp, motor gibi enerji harcamaması için diyot kullanmak gerekiyor. Burada diyot ( veya diyotları ) hangi kablo üzerine bağlamalıyız. Artı mı yoksa eksi çıkışamı bağlamalıyız. Ya da her ikisinede bağlamak gerekirmi.

Burada dengesiz voltajı regüle etmek ve akü şarj cihazını gözardı ediyoruz. Bunların olması gerektiğini biliyorum. Lütfen tekrar bunları söz konusu etmezsek sevinirim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum. Hoşçakalın.

Not : Resimde kablolara + ve - uçları yazmayı unutmuşum. Kablonun biri + diğeri -

Ekli dosyalar

• SD533614.jpg
    SD533614.jpg
    16.4 KB · Görüntüleme: 102
Son düzenleme:
tek diyot kullanarak, diyotun artı ucunu akünün eksi ucuna bağlarsanız aküden motora akacak akım'ı kesmiş olursunuz bu şekilde bağlamanız aküyü şarj etmenize engel olmayacaktır.

sayın şefim ellerinize sağlık
dinamodan + çıkıp akünün + ucuna gidiyor. Akünün boşalmaması için sadece dinamonun çıkış uçlarından birine mesela + uca diyot koymak yeterlidir diyebilirim.
Dinamonun + ucundan diyotun + (anot) ucuna
diyodun _ (katot) ucundan da akünün + ucuna bağlamanız yeterli

Yani sadece eksi uca bir adet diyot bağlamak yeterli diyorsunuz.

sayın şefim haltın hocamın dediğine göre (-) uca değil (+) uca bağlamak gerek

Dinamonun + ucundan diyotun + (anot) ucuna
diyodun _ (katot) ucundan da akünün + ucuna

sayın şefim
osmosis arkadaş diyodu dinamonun _ uca bağlanmış alarak açıklamış
bende diyodu dinamonun + ucuna bağlayacağımızı düşünerek cevap verdim

ikiside olabilir önemli olan diyodun devrede bir nevi anahtar vazifesi görmesi osmosis anahtarı - ye bağlamış ben ise + ya bağladım

Tamam arkadaşlar çok iyi anladım. Diyotu bir nevi cekvalf olarak düşünürsek akımı bir tarafa iletirken diğer taraftan iletmez, bunu biliyorum. Sadece hangi kutuba bağlayacağım konusunda tereddüt içindeydim. Demekki farketmiyor. Tekrar çok teşekkür ediyorum.

şef bana kalırsa sen köprü diyot kullanmalısın dc motorlar dönüş yönlerine göre (+) (-) polermalar degişkendir

çok saçma geldi bana kopru diyod tam talga doğrutma yapar bu adam voltajı regülemi edecekte koprudiyod kullansın alfa romeo

1n 4007 serisi 1 tane diyod kullan işini görür..

şef bana kalırsa sen köprü diyot kullanmalısın dc motorlar dönüş yönlerine göre (+) (-) polermalar degişkendir
arkadaşa katılıyorum eğerki + polermayı doğru olarak tespit ettiğinizde ve DC motor dönüş yönünü o yönde sabitlediğinizde köprü diyot ihtiyacı duymazsınız anot motor tarafına katot akü tarafına gelecek şekilde 6 Amper bir diyot işinizi görecektir 4007 serisi diyot o arada yanabilir...

Ekli dosyalar

• SD533614.jpg
    SD533614.jpg
    20.7 KB · Görüntüleme: 15

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.