Diyot arızası

AcemiDevre

Üye
3-4 gün önce led tv arızalandı fise taktıgımda power ısıgı yanmıyordu, etraftada tamirci buladigimdan kendim acip kontrol ettim kontrolden sonra led tv besleme kartındaki anakart bağlantı soketinde enerji dalgalanması vardı 1- 12 volt arası 2-3 saniyede bir anlık voltaj yükselip tekrar düşüyordu bende besleme kartın kontrolünden sonra "SK510C" adlı diyotun kısa devre oldugunu gördüm. internetten arastirdigimda aynı diyotu bulamadim geçici olarak "UF5408" hızlı diyotun esdeger oldugunu gördüm ama yinede biri kare digeri yuvarlak tip diyot olduu icin süphelerim var ama kartta başka aksilik çıkmasımdan korktugum icin bu konuyu sormak istiyorum "SK510C" diyotun eşdeğer olanı varmıdır dünden beridir araştırıyorum bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.

Aradığınız diyot Schottky diyot.İnternette 5A 100V Schottky diyot olarak aratıp bulabilirsiniz.Yerine kullanmak istediğiniz UF5408 ise hızlı diyot.SK510C yerine UF5408'i kullanmayın, akım taşıma kapasitesi daha düşük ve yapısal olarak farklı bir diyot.Kullanırsanız devre çalışabilir ancak kısa sürede diyot yeniden bozulacaktır.

Hocam UF5408 i tatigimda besleme kartinin anakartı soketinin +12 volt yazan pinlerindeki voltajı ölçtüğümde 3pinden de "8.65" volt aliyordum bunu diyottan yaptigini sandigim icin degistirmek istedim bugun "SS510" siparisim geldi onu besleme kartına taktim yine ayni degeri aldim. Tv de herhangi bir sorun da gözükmüyor ama 12 volt yerine 8.65 volt veriyor onu çözemedim

DC 12V olması gereken noktada 8,65V ölçüyorsanız çökmenin nedeni besleme devresindeki elektrolitik kapasitörler olabilir.Bir de bunları kontrol edip değiştirmeyi deneyin.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,928
Son üye
welat karzan

Yeni konular

Geri