Direnç ve diyot seçimi ?

remusmania

Üye
arkadaşlar aracıma amerikan park yapıcam fakat ne kadarlık direnç kullanmam gerekli bilmiyorum özellikle kaç watt'lık olmalı ısınma yaparmı aküden gelen voltaj ile sinyal lambasının ışığını biraz kısıcam sadece birde diyot olarak 1n4001 kullanabilirmiyim ısınma yaparmı bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz?

arkadaşlar aracıma amerikan park yapıcam fakat ne kadarlık direnç kullanmam gerekli bilmiyorum özellikle kaç watt'lık olmalı ısınma yaparmı aküden gelen voltaj ile sinyal lambasının ışığını biraz kısıcam sadece birde diyot olarak 1n4001 kullanabilirmiyim ısınma yaparmı bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz?

sorudan bişey anlaşılmıyor

sorudan bişey anlaşılmıyor

Nasıl anlatıcam bende bilmiyorum devre şeması kafamda tamam ama kullanacağım mahzemelerin değerlerini bilmiyorum. Şöyle anlatayım araçta parkları açtığım zaman farların yanındaki sinyal lambalarıda onlarla beraber yanıcak fakat biraz daha kısık bir şekilde bunun için direnç kullancağım fakat kaç ohm kullanmalıyım bilmiyorum ve çekeceği akımıda bilmiyorum o yuzden hangi tip direnç kullanmalıyım?

2.si ise parklarlan beraber sinyaller yanarker sinyal verdiğim zaman sorun çıkmasın diye birde diyot koyacağım bu sayede sinyallerin ışık şiddeti artmış olucak diyottan farlara elektirik gitmediği için onları etkilemiyecek fakat nasıl diyot kullanmalıyım ısınması çekiceği amper falan bunlarda yardımcı olurmusunuz?

inş. anlatabilmişimdir, yapmaya çalıştığım görüntü bu olucak..

orionv2e36.sized.jpg

sn remusmania,
sinyal lambalarının üzerinde kaç wat lık oldukları yazılıdır ( 10w...25w) . Otomobilinde kullanılan ampulun gücünü kontrol et gerisi temel elektrik formulleri ile halledilir.....

sn remusmania,
ampulun sönük yanması için kullanacagın direnler ısınacak ve ısı yayacaktır, bu durumu göz önünde buludurarak gerekli tedbirleri olman gerekir. 2...4 ohm arası degerdeki 10W lık taş direçleri deneyebilirsin, kullanacagın diyotlar 1n5408 eşdegeri (3 amper ve üzeri akına dayanıklı olmalı).....

peki bir regülatör devresi falan kullansak ne tavsiye edersin daha güvenli olmazmı ?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,349
Kullanıcılar
450,194
Son üye
akocatas

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri