DIN rayı sonlandırma ve boşlukları kapakla kapatma

mkaand

Üye
Merhaba,

Müstakil evim için trifaze sayaç panosu yaptım. Projesini filan Elektrik Mühendisi çizdi. Ayrı bir dağıtım panomuz daha olacak. Benim sormak istediğim şu DIN rayındaki otomatlar sağa sola gezmesin diye raya takılan parça nedir? Birde iki otomatlık boşluk oluştu. O boşlukları kapatabilecek DIN’e takılan kapak satılıyor mu? Link paylaşırsanız sevinirim. Pano plastik ama iç kısmında sac yerler var. Topraklama barası ekleyeceğim. Hayatımda ilk kez pano yaptım. Eksiklerim olabilir.
IMG_2763.jpeg
IMG_2762.jpeg
IMG_2761.jpeg

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
"vidalı tip ray klemens durdurucu" kullanabilirsiniz
boşuklları kapatmak için ayrıca bir parça satılmıyor parçalı olanlarda pano ile birlikte gelir çok rahatsız edici ise 3d yazıcıdan ölçüye göre varsa tanıdığınız beyaz filament yaptırabilirsiniz.

BLBHBMCXBW5312016123653_495049-1.jpg

"vidalı tip ray klemens durdurucu" kullanabilirsiniz
boşuklları kapatmak için ayrıca bir parça satılmıyor parçalı olanlarda pano ile birlikte gelir çok rahatsız edici ise 3d yazıcıdan ölçüye göre varsa tanıdığınız beyaz filament yaptırabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 98219
Çok teşekkür ederim. Şöyle bir şey buldum. Aynı işi görür değil mi?
IMG_2764.png

Merhaba,

Müstakil evim için trifaze sayaç panosu yaptım. Projesini filan Elektrik Mühendisi çizdi. Ayrı bir dağıtım panomuz daha olacak. Benim sormak istediğim şu DIN rayındaki otomatlar sağa sola gezmesin diye raya takılan parça nedir? Birde iki otomatlık boşluk oluştu. O boşlukları kapatabilecek DIN’e takılan kapak satılıyor mu? Link paylaşırsanız sevinirim. Pano plastik ama iç kısmında sac yerler var. Topraklama barası ekleyeceğim. Hayatımda ilk kez pano yaptım. Eksiklerim olabilir.
Ekli dosyayı görüntüle 98215Ekli dosyayı görüntüle 98216Ekli dosyayı görüntüle 98217

Kendi villanız diyorsunuz . ( Hayırlısı olsun )
Büyük ihtimalle dış duvarda sayaç panosu olacak ( nem - ısı değişikliği vs gibi )

Bu alt link ürünleri veya benzeri firma ürünleri kullanırsanız daha iyi olacaktır .

https://www.se.com/tr/tr/product/A9R35440/iid-kaçak-akım-koruma-rölesi-kaçak-akım-koruma-rölesi-rccb-4p-40a-300ma-si-tip

Toprak kaçağı koruma zaman gecikmesi : Seçimli
Toprak kaçağı koruma sınıfı : Type A-SI ( Super immunised ) Süper bağışık

Kullanmanızda yarar vardır .

Diğer : Daire ( villla ) siğorta kutusuda

https://www.se.com/tr/tr/product/A9R61440/iid-kaçak-akım-koruma-rölesi-kaçak-akım-koruma-rölesi-rccb-4p-40a-30ma-si-tip/?range=7559-acti9-iid

Toprak kaçağı koruma zaman gecikmesi : Anlık
Toprak kaçağı koruma sınıfı : Type A-SI ( Super immunised )

Yerinizi biraz dağlık gördüm :
Burada enerji kesikliği çok olabilir .
Sizin villaya gelen hat havayi olabilir ?
Kablolar patlar , oksitlenlenme , nötr kopması yaşanması daha fazla olur .
Trafoya yakınlık , uzaklık voltaj ölçümleri yaptırmanız ?
Faz Nötr arası ( tüm fazlardan )
Faz faz ( tüm fazlardan )
Nötr - Toprak arası
Topraklama testi .
Kaçak akım röleleri testi .
Siğortaların testleri .

Güvenli siğorta kutusu yaptırmanız .
3 Fazlı sistemler risk büyük yıldırım , nötr kopması ve voltaj düşüklüğü veya yüksekliği vs gibi .

Kolay Gelsin sağlıcakla ...

https://www.phoenixcontact.com/tr-tr/urunler/uc-blogu-euk-1201442
https://www.elektrix.com/phoenix-contact-durdurucu-e-uk-4017918017323

phoenix-contact-durdurucu-e-uk-4017918017323-klemens-phoenix-contact-5481-75-B.jpg

Yazıya ek : üst foto konu yazısı pano hakkında ..
Açık kalıyor ( bir yolu ) yağmur , nem vs gibi etkenler .
300mA kaçak akım rölesi - siğorta - sayaç yanıyor .
Dairede cihazlarda sorun ?

Özel panolar yapılması .
Her yönü ile düşünmek gerek .
Su girmemesi için bence en iyi çözüm giyotin sistemi tipi pano
Bu durumdada açık kalması zorlaşıyor .
Pano plastik kalitesi ,

Son düzenleme:
Panom IP65 TEM pano contalı. Çok sıkıntı olacağını sanmıyorum. Bu sayaç panosundan elektriği alıp yeraltı ek odalarından geçirip 20m parsel içindeki başka bir dağıtım panosunda fazları ayıracağım. Sayaç giriş kapımın yanındaki bu pimaşın çıktığı yere girecek.ortada kablo gözükmeyecek.
IMG_1865.jpeg
IMG_1989.jpeg

Panom IP65 TEM pano contalı. Çok sıkıntı olacağını sanmıyorum. Bu sayaç panosundan elektriği alıp yeraltı ek odalarından geçirip 20m parsel içindeki başka bir dağıtım panosunda fazları ayıracağım. Sayaç giriş kapımın yanındaki bu pimaşın çıktığı yere girecek.ortada kablo gözükmeyecek.Ekli dosyayı görüntüle 98241Ekli dosyayı görüntüle 98242

Hayırlısı .

Panom IP65 TEM pano contalı.
Normal şartlardan bahsetmiyorum .
Sayaç okuyucu kapağı açık bıraktı diyelim ve rüzgar kopardı . ( Yağmur su girişi )
% ? risk

Fazları ayırmak kısmını anlayamadım ( proje bilinmiyor ? )
30mA Kaçak akım rölesi monofaze trifaze ? bir kaç adet kullanımı ?
Her faz için siğorta kutusu yapacaksınız .
Faz dengesi hesabı yapılmalı .
Projeye uyğunluğu ? ( onay ve mühürlenmesi durumu )

İleriye dönük durumlar ?
Güneş paneli vs gibi .
Kuyu suyu ? Şebeke suyu varmı ? Yoksa ayrı sayaç
Doğalgaz varmı ? Yoksa katı yakıt kalorifer .

Kolay Gelsin . Sağlıcakla kalın .

Son düzenleme:
kötü bir yorum olabilir, bu kadar mükemmeliyitçiliğin karşılığı nedir? kabloların gönünmemesi mi? yoksa aradaki boşluğun görünmemesi mi? peki kime ne faydası olacak? sağlıklı güvenilir olması daha garanti değil mi? hani bunlar benim deli düşüncelerim. hizmet verdiğim insanlar"hiç bir kablo görünmesin" diyeni çok gördüm. ama görmediğim hiç bir şeyin güvenilir olmadığını insanlara nasıl anlatabilirim? burada ben gıcık olan kişi oluyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri