Dimmer Devresi Hesaplamaları

BrkSRl

Üye
Arkadaşlar verdiğim lamba dimmer devresindeki elemanların neden seçildiği ve değerlerinin neye göre belirlendiğinin matematiksel hesaplarına ihtiyacım var. Lütfen yardım edin arkadaşlar elektronikte çok kötüyüm :(
lamp-dimmer.jpg

Devrenin çalışmasını anlatayım. malzemeleri sen seç.
1. durum.
line + alternans , neutral - durumu
Bu durumda alternansın başından itibaren R1 direnci üzerinden akan akımla c1 şarz olmaya başlar. Vc1 gerilimi Vd1+ 1 volta ulaşınca tiyak ateşlenir. kalan alternans süresi boyunca load üzerinden (yükten triyağa) triyak akımı akar.
2. durum.
Line - , neutral + alternans durumu.
Bu durumda r1 üzerinden ters yönde akan akımla C1 ters yönde şarz olur. yine -(Vd1+1v ) gerilime ulaşınca triyak ters yönde iletime geçer ve load üzerinden ters yönde akım akar.

Hocam malzemeler ve değerleri seçili eklediğim görseldekiyle birebir sadece bu değerleri nasıl hesapladık, matematiksel hesabına ihtiyacım var.

IR1=308sin(2pi50t)/R1
VC1=VDB2+1=21 volt olduğunu varsayalım.
Q=Ixt=CxV
Vc1=IR1xt/C1
Vc1=(308sin(2pi50t)) x t /R1xC1=21
Hangi msn de ateşleme istiyorsanız R1 ve C1 i değiştirerek ateşleme yaptırabilirsiniz

Ayni konu yaklaşık 1 hafta önce tartışıldı forumda, arayın.

Gördüm ama orda istediğimi bulamadım.

IR1=308sin(2pi50t)/R1
VC1=VDB2+1=21 volt olduğunu varsayalım.
Q=Ixt=CxV
Vc1=IR1xt/C1
Vc1=(308sin(2pi50t)) x t /R1xC1=21
Hangi msn de ateşleme istiyorsanız R1 ve C1 i değiştirerek ateşleme yaptırabilirsiniz

Allah razı olsun. Bi kaç sorum olacak:
IR1=308sin(2pi50t)/R1 formulunde 308 sabit değer mi, t sanırım zaman t ve db2 yi ne almamı önerirsiniz ve buradaki IR1 neyi temsil ediyor.
Bu arada yazdıklarınızı normal birine yazsanız büyük ihtimal olay bitmişti ama elektrik-elektronik bilgim hiç olmadığı için çok anlayamıyorum, kusura bakmayın. Tekrardan çok teşekkür ederim.

308 volt 220 voltun tepe değeri. yani 220x1,41
t, 0.5 ms ile 9.5 msn arasında olacak.
0,5msnde lamba tama yakın yanacak 9,5msn de lamba sönük olacak.
burada çıkan 2 direnç değeri bir maksimum biri minimum .
bu değer c1 e seri bağlı potansiyometrenin alt ve üst limit değerleri.

Çözüm galiba hatalı oldu.
şöyle de olabilir. bence bu doğru. çok zaman geçti böyle hesap kitap yapmayalı.
Ir1 akımı 308sin2pi50t /R1 0 dan t ye kadar integrali olması lazım.
Yani IR1= -(308/2pi50)(cos(2pi50t)) /R1
mesela 0 dan 1ms ye kadar geçen sürede Ir1 akımını hesaplamak istersek hemen yukarıdaki Ir1 förmülünde t yerine önce 1ms değeri sonra 0ms değeri verip farkını bulmak lazım.

kardeşim bu ödev mi? yoksa uygulumalı olarak kullanıcakmısın ona göre cevap vereyim

kardeşim bu ödev mi? yoksa uygulumalı olarak kullanıcakmısın ona göre cevap vereyim

Ödev, uygulamalı kullanmayacam sadece kağıt üstünde. Ödev 200w devre tasarımı istiyor, elemanların neden kullanıldığı ve değerlerinin sayısal hesabını istiyor. Sadece sayısal hesabı kaldı, gerisini hallettim, yardım edebilirsen çok sevinirim.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri