Dikiş makinesi arızası

Ustalar merhaba
Singer dikiş makinesi(ev için) bugün çalışmadı, fişi buzzer konumunda kontrol ettim sağlam fakat pedala elektrik gelmiyor motorda mı arıza var devreyi motor mu tamamlıyor? Arıza motorda mı?.

yardımcı olmaya çalışayım, fişi kontrol etmekten anladığım ölçü aleti ile kablonun iki ucundan sağlamlık kontrolümü yaptınız.

ayak pedalının foto sunu yükleyebilirseniz ona göre ilerleyelim, eski model kara makine dediğimizdenmi yoksa yeni modelmi 301 yada 302 gibi

Usta, model 301, şimdi fişin makineye takılan ucuna lamba bağladım yandı motora doğrudan 220 veriyorum yine çalışmıyor.

genellikle motor arızasını nadiren yapar, ben pedal içindeki dimmer devresine ait tristörden şüphelenmiştim, hatırladığım kadarıyla BT136 olması lazım, eğer pedal sağlamsa motora giden kabloların sağlamlık kontrolü yapılmalı, sağlamsa motorun kömürleri kontrol edilmeli, bir ihtimal de bu makineler evlerde yıllarca kullanılmadan bi köşede durur, sonra kullanmaya karar verildiğinde çalışmaz, bunun sebebi içindeki plastik dişlilerin etrafındaki gres yağı sertleştiğinden dönemez ve kırılır yada mekanizma kilitlendiği için sıkışır ve motor döndüremez, bu dediğim noktaların kontrolünü yaparsanız arızayı çözebilirsiniz.

Bu söylediklerin doğru usta öyle de oldu dişlileri değiştirdim bir kaç ay önce, motoru söktüm sağlam gözüküyor kömürler küçülünce motor çalışmaz mı? Kömürlere bir bakalım boyutlarına ne kadar.
Kömürler 6mm kalmış usta.

Son düzenleme:
Hayırlı günler. Evimizde Anker Phoenix marka alman malı bir eki dikis makinası var. Babam pedaldan dolayı tamire götürdüğünde tamirci motor ölmüş deyip motoru sökmüş yerine çıkma bir motor vermiş, o da hiç çalışmadan bozuldu....
Makinenin orjinalinde takılı motor özellikleri 220 volt 72 watt 50hz 4500 RPM .. şimdi orijinalini bulamıyorum, piyasada pedal+motor şeklinde satılan motorlar 100/130/150 watt ve 6000/7000 RPM
PİYASADA SATİLAN BU MOTORLAR MAKİMEMİZDE SORUNSUZ ÇALIŞIR MI? Bilgi verebilir misiniz??

Hayırlı günler. Evimizde Anker Phoenix marka alman malı bir eki dikis makinası var. Babam pedaldan dolayı tamire götürdüğünde tamirci motor ölmüş deyip motoru sökmüş yerine çıkma bir motor vermiş, o da hiç çalışmadan bozuldu....
Makinenin orjinalinde takılı motor özellikleri 220 volt 72 watt 50hz 4500 RPM .. şimdi orijinalini bulamıyorum, piyasada pedal+motor şeklinde satılan motorlar 100/130/150 watt ve 6000/7000 RPM
PİYASADA SATİLAN BU MOTORLAR MAKİMEMİZDE SORUNSUZ ÇALIŞIR MI? Bilgi verebilir misiniz??
Yüksek devir mekanik parçaların ömrünü hatırı sayılır şekilde kısaltır uzun vadede bozabilir.
Sanayi tipi makinelerde bu biraz daha toleranslıdır , kasnak benzeri varsa motorda sökülebilen deviri azaltabilirsiniz.

İnternet sitelerinde 300-500 TL arasında satılan motorlar senin işini görür alıp kendin takabilirsin

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,460
Son üye
erdemakbulut

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri