Devre Yardım

Arkadaşlar yardımıza ihtiyacım var. Bilimsel bir deney yapmaya çalışıyorum. Rüzgar enerjisini doğrudan ısıya çevirmek konulu bir deney. Görseldeki gibi devreyi kurduğumda kısa devre olduğu için devre çalışmıyor. Pervanenin dönüp elektrik üretip rezistansı ısıtması gerekiyor. Bu devrenin çalışması için ne yapmam gerekiyor ?

Ekli dosyalar

• dc.jpg
    dc.jpg
    131.1 KB · Görüntüleme: 29
kullandıgın motor kaç wat
pervane ölçüsü ve kanat sayısı , rüzgar şiddeti
kullanılan rezistans direnç watı gibi faktörler çok önemlidir.

en basit şekilde motoru yeterli büyüklükte pervaneye bagladın mil salınım yapmadan düzgün şekilde çalıştıgını ve çıkışta voltaj aldıgını farz edelim ama bu voltaj ,motor küçük ise ancak küçük bir ampulu yakabilecek güçte olur. bence senin amacını uygulayabilmen için araba şarj motoru gibi güçlü motora ihtiyacın vardır.

kullandıgın motor kaç wat
pervane ölçüsü ve kanat sayısı , rüzgar şiddeti
kullanılan rezistans direnç watı gibi faktörler çok önemlidir.

en basit şekilde motoru yeterli büyüklükte pervaneye bagladın mil salınım yapmadan düzgün şekilde çalıştıgını ve çıkışta voltaj aldıgını farz edelim ama bu voltaj ,motor küçük ise ancak küçük bir ampulu yakabilecek güçte olur. bence senin amacını uygulayabilmen için araba şarj motoru gibi güçlü motora ihtiyacın vardır.
Motor 5V. Rezistans 12V luk ampulün içinden aldım. Anlık olarak ısı elde etmem yeterli. Motoru döndürdüğümde rezistans kısa devreye sebep oluyor. kısa devreyi engellemem gerek hocam

5v lık motor resistansı ıstmaz. akımı ampermetreyle ölçün.

Hocam rezistans çok küçük. Anlık olarak ısı elde etmem lazım. Amacım deney yapmak bir yeri ısıtmaya çalışmıyorum.
Motoru döndürdüğümde kısa devre olduğu için motor kitlenip kalıyor. Ürettiğim elektriği depolayıp sonra rezistansa gmndermem gerekiyor galiba. Ama nasıl yapacağımı bilmiyorum

elektrik mototlarına yabancıyım. belkide motor elektrik üretmeye başladığı için zorlanıyordur.

motorun çok zayıf oldugu için , kısa devreyi engeleyebilmen için en basitinden çıkışta yük olmaması gibi bir şey olması gerek . elektrik sobalarındaki rezistanslar ın tel uzunlugu elektrikli bataniyelerdeki
tellerle kıyaslanmayacak kadar kısadır. rezistans telleri ne kadar kısa olursa ısınma okadar çabuk olur ve çok akım çeker direnç ne kadar yüksek olursa ısınma daha geç olur ama çekilen akımda ona göre düşük olur .
şimdi sen başka bir motor tedarik edemez ve illede bu şekilde çalıştırmak istiyorum dersen 1mohm gibi dirençlerden başlayarak deneye deneye çıkışa baglarsın çok rüzgar esince onda hafif bir ısınma görebilirsin .

5 voltluk motor yerine bisiklet dinamosu kullan yok bulamam dersen de yazıcılardan çıkma step motor kullan elektrik verimi yüksektir, pervaneyi de dikey kanat kullan verimi yüksek olur, okul dönem ödevlerinde öğrencilere yapıyordum.

motorun çok zayıf oldugu için , kısa devreyi engeleyebilmen için en basitinden çıkışta yük olmaması gibi bir şey olması gerek . elektrik sobalarındaki rezistanslar ın tel uzunlugu elektrikli bataniyelerdeki
tellerle kıyaslanmayacak kadar kısadır. rezistans telleri ne kadar kısa olursa ısınma okadar çabuk olur ve çok akım çeker direnç ne kadar yüksek olursa ısınma daha geç olur ama çekilen akımda ona göre düşük olur .
şimdi sen başka bir motor tedarik edemez ve illede bu şekilde çalıştırmak istiyorum dersen 1mohm gibi dirençlerden başlayarak deneye deneye çıkışa baglarsın çok rüzgar esince onda hafif bir ısınma görebilirsin .
Teşekkürler. Aradığım cevap buydu.
5 voltluk motor yerine bisiklet dinamosu kullan yok bulamam dersen de yazıcılardan çıkma step motor kullan elektrik verimi yüksektir, pervaneyi de dikey kanat kullan verimi yüksek olur, okul dönem ödevlerinde öğrencilere yapıyordum.
Teşekkürler

bir de bilmen gereken bir şey rezitansın üzerinden elektrik geçerse (yani kısa devre konumu) ısı verecektir gerekli olan (voltaj ve amper) sayesinde ısı verir. yine de beceremezsen çıkışı doğrult ve kondastörle besle. örnek 6-7 volt alıyorsun 18 volt kondanstör yap

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri