Devre Kesicilerde A ve B Kategorisi Nedir?

Katılım
29 Tem 2019
Mesajlar
40
Puanları
31
Yaş
28
Konum
Sakarya
Merhabalar,

Elektrik üzerine yazılar yazarak alan ile ilgilenen insanları bilgilendirmek amacıyla teknik yazı dizileri sizlerle.

Yazı: Devre Kesicilerde A ve B Kategorisi Nedir?

devre-kesicilerde-a-ve-b-kategorisi-nedir.jpg


Alçak gerilim devre uygulamalarında kullanılan devre kesiciler; yüklü ve yüksüz durumda açma-kapama yapabilen, kısa devre ya da aşırı yük durumunda ürün karakteristiklerine uygun olarak bağlı bulunduğu devrenin enerjisini kesen mekanik anahtarlama ve koruma elemanlarıdır.

IEC 60947-2 Standardı kapsamında devre kesiciler kullanım alanlarına göre iki gruba ayrılmaktadır. Devre kesiciler bağlı bulundukları devrede önceden ayar edildikleri akım değerine ulaşınca devreyi hemen veya gecikmeli olarak açarlar. Devreyi açma karakteristikleri termik ya da manyetik olabilmektedir.

Kategori A tipi devre kesicilerde, seçicilik esası amaçlanmamış olup, kısa devre koşullarında anlık açma yaparak, enerjiyi gecikmesiz olarak keserler. Talep edilmesi durumunda, yükün durumu ve projenin koşulları göz önüne alınarak, selektif açma yapmaları da sağlanabilmektedir.

Kategori B tipi devre kesicilerde, seçicilik esası amaçlanmış olup, kısa devre koşullarında seçiciliği ve istenilen kısa süreli gecikmeyi sağlamaları beklenmektedir. Bu nedenle kategori A tipi devre kesicilere göre gecikmeli olarak devreyi açarlar.

Bu tip devre kesicilerin kısa devre akımına belirlenen sürede dayanmaları beklenir. (Beyan kısa süreli dayanım akımı Icw değeri, B tipi kategoride bulunan devre kesiciler için tanımlanan bir değerdir.)

IEC 60947-2 uyarınca B tipi devre kesiciler kısa devre akımına belirli bir süre boyunca dayanmalıdır. Federal Devre kesiciler standart olarak A kategorisinde üretilmekte olup talebe göre B kategorisinde üretim yapılmaktadır.


Ürün kataloğumuzu inceleyebilirsiniz;
http://bit.ly/federal-kompakt-tip-devre-kesiciler

Aklınıza gelebilecek tüm soruları sorabilirsiniz. Cevaplandırmak konusunda memnun oluruz.

Saygılarımızla;
Federal Elektrik
 
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.

Forum istatistikleri

Konular
126,751
Mesajlar
905,198
Kullanıcılar
447,615
Son üye
mhmmtgrl

Yeni konular

Geri
Üst