Denizaşırı Kıtalararası Telsiz Hakkında

Bu denli uzun haberleşme çok olası değildir.
Dünyanın yuvarlak olmasından dolayı, gönderilen sinyallerin sönümlenmesi belli mesafede olmaktadır. Ne kadar güç kullanırsanız kullanın dünyanın yuvarlaklığından dolayı belli bir mesafeden öteye ulaşamazsınız.
Buna rağmen başta MORS code olmak üzere ce SSB ikincil olarak alternatif gösterilebilir.
En önemli unsur ise anten olup, yüksek kazançlı ve keskin açılı anten kullanımı önem arzetmektedir.
Diğer bir husus ise iyonosferi her zaman lehinize kullanamazsınız. İyonosferin yüksekliği ve yoğunluğu hava durumu doğrultusunda değişeceği için herzaman iyonosferi yansıtıcı olarak kullanamazsınız.

Bir aralar amatör haberleşme uydusu vardı. Alma için FM gönderme için SSB modülasyon ve split frekanslar kullanılıyordu. Ancak bu uyduyu da yakalayabilmek belli zamanlarda mümkün olabiliyordu. Uydu yakalanabildiği takdirde kıtalararası haberleşme mümkün olabilmekte idi.
Edinmiş olduğum bilgilere göre uydu girdi süresi Türkiyede 20dk Almanyada 10dk idi.

Amatör telsiz sertifikası ve devamını getirmek için çabalamak istiyorum ha tabi açtığım konuya çocukluğumdan beri hevesliyim amatör telsiz haberleşmesi olduğu gibi uydu frekansı da kiralanabiliyormuş TAMSAT uydu var onlar yapıyor bu işi şimdi telsizciler watsap grubuna girdim prosedürü öğrenmeye çalışıyorum

Bir zamanlar 24db kazançlı anten tasarlamıştım.
Ankara amatör telsizciler yenimahalle repater'ına 160Km uzaktaki köyümden 1W lık bir çıkış gücü ile ulaşabiliyordum.
Ancak amatör telsizciliği bıraktığım için tüm çalışmalarım da ÇÖP oldu :D

İnşallah muhabbeti ilerletiriz şimdi uyumam lazım duramıyorum

Bu denli uzun haberleşme çok olası değildir.
Dünyanın yuvarlak olmasından dolayı, gönderilen sinyallerin sönümlenmesi belli mesafede olmaktadır. Ne kadar güç kullanırsanız kullanın dünyanın yuvarlaklığından dolayı belli bir mesafeden öteye ulaşamazsınız.
Buna rağmen başta MORS code olmak üzere ce SSB ikincil olarak alternatif gösterilebilir.
En önemli unsur ise anten olup, yüksek kazançlı ve keskin açılı anten kullanımı önem arzetmektedir.
Diğer bir husus ise iyonosferi her zaman lehinize kullanamazsınız. İyonosferin yüksekliği ve yoğunluğu hava durumu doğrultusunda değişeceği için herzaman iyonosferi yansıtıcı olarak kullanamazsınız.

Bir aralar amatör haberleşme uydusu vardı. Alma için FM gönderme için SSB modülasyon ve split frekanslar kullanılıyordu. Ancak bu uyduyu da yakalayabilmek belli zamanlarda mümkün olabiliyordu. Uydu yakalanabildiği takdirde kıtalararası haberleşme mümkün olabilmekte idi.
Edinmiş olduğum bilgilere göre uydu girdi süresi Türkiyede 20dk Almanyada 10dk idi.

Biz japonya ile irtibat kurabiliyoruz.

Nasıl mümkün oluyor derseniz literatüre CODAN telsiz diye girmiş HF telsizler var.Bunların sinyalleri (yanlış bilmiyorsam) iyonosferden yansıyıp tekrar yeryüzüne ordan tekrar iyonesfere derken dünyayı dolaşabiliyor.

Lakin bu iş için amatör kullanım olarak buna müsade edilir mi onu bilmiyorum.Zira genel itibarı ile bu tür telsizler afet ve acil durumlarda diğer sistemlerin çökmesine alternatif olarak tutuluyorlar.

Bir zamanlar 24db kazançlı anten tasarlamıştım.
Ankara amatör telsizciler yenimahalle repater'ına 160Km uzaktaki köyümden 1W lık bir çıkış gücü ile ulaşabiliyordum.
Ancak amatör telsizciliği bıraktığım için tüm çalışmalarım da ÇÖP oldu :D
Ben de yaklaşık 15 yıl işlerim nedeni ile pasif kaldım. Hatta TGM den almış olduğum belgem bile kegm ne devir nedeni ile iptal olmuştu. Daha sonra kıyı emniyeti ile yazışma yolu ile hallettim.
Yani yeniden dönüş mümkün ve çok basit. Örnek yazışma ve dilekçelerim halen bilgisayarımda kayıtlı.
Vakıfbank a 50 tl lisans yenileme ücreti ve postane dışında evden bile çıkmadım. Sabıka kaydı vs. herşeyi e-devletten hallettim. Sizde isterseniz amatör telsizciliğe lisanslı olarak dönersiniz.
Bekleriz. 73

İnşallah muhabbeti ilerletiriz şimdi uyumam lazım duramıyorum
Gördüğüm kadarı ile Whatsapp gurubunda arkadaşlar size sınav sorularını cevaplı olarak vermişler.
Yani kegm sitesinde vs. aramanıza gerek kalmamış.
Aynı sorular çıkıyor zaten.Yazıcı çıktısını alıp az çalışmanız ve takıldığınız hususlarda guruba sormanız yeterli.
Hayırlı olsun diyelim

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri