Denizaşırı Kıtalararası Telsiz Hakkında

cmlsnkl

Üye
Denizaşırı kıtalararası bir telsiz yapmayı planlıyorum lakin şimdiki kafa karışıklığından kurtulmak için burada konuyu paylaşacağım.Telsizin özelliği genlik modülasyonuyla çalışması dağları tepeleri almaktansa atmosferdeki iyonosferi kullanarak dünyanın yuvarlaklığından faydalanarak iyonosfer yansımasıyla alışveriş yapacak.2. Aşaması ise şu bu frekans ile birde yazışma görsel ve yazı yollayıp PC’den çıktı alma yeteneğide eklenebilir.Fikri olan var mı?

Bahsettiğiniz özelliklerde bir verici saatte en az 100 kW güç harcar.
Farkındasınız umarım.

Madem meraklısınız.
Sizi doğru yönlendireyim. Genlik modülasyonlu vericileri dünyada bir kaç kurum dışında sadece devletler çalıştırıyor.
Yok ben telsizci olacağım diyorsanız bu konuda amatör telsizciliği imcelemenizi ve Kıyı emniyeti genel Müdürlüğü nün muhtemelen mart-nisan ayında açacağı " amatör telsizci lik" lisans sınavına hazırlanmanızı öneririm.
HF bandı telsiz lisansı almak için epey yüksek puan almanız gerek.
Örnek soruların Kıyı emniyeti genel Müdürlüğü sitesinde olduğunu bir yerlerde okumuştum.
İsterseniz sizi bu konu ile ilgili whatsapp gurubuna üye olmanızı da sağlarım.
Oradan yardım alırsınız
Başarılar

Bu konuda uzman mısınız?
Amatör telsizciyim ve istasyonumda HF telsiz işletiyorum.

Çok merak ettiğim uygulamalar bir ara bende hobi için amatör telsiz sertifikası almak istedim

Kıyı emniyeti genel Müdürlüğü nün yılda 2 kere açtığı sınav var.
Sınavda lisans alıp telsiz satın alır veya yapar, izinli frekanslarda kullanırsınız

Ayrıca amatör telsizcilik lisansı almak isteyen herkes için whatsapp gurup linki gönderirim.
Memnun oluruz

Be zaman olur acaba
Ekim sınavı yeni bitti
Yeni sınav nisan ayında
AYRICA ELEKTRİK ELEKTRONİK BÖLÜM MEZUNLARI SANIRIM SINAVIN TEKNİK KISMINDAN MUAF

Size whatsapp gurubu linkini mesaj ile gönderdim.
Sınav mevzuat cihaz edinme vs. her konuda
Yardım ederler.

Bu denli uzun haberleşme çok olası değildir.
Dünyanın yuvarlak olmasından dolayı, gönderilen sinyallerin sönümlenmesi belli mesafede olmaktadır. Ne kadar güç kullanırsanız kullanın dünyanın yuvarlaklığından dolayı belli bir mesafeden öteye ulaşamazsınız.
Buna rağmen başta MORS code olmak üzere ce SSB ikincil olarak alternatif gösterilebilir.
En önemli unsur ise anten olup, yüksek kazançlı ve keskin açılı anten kullanımı önem arzetmektedir.
Diğer bir husus ise iyonosferi her zaman lehinize kullanamazsınız. İyonosferin yüksekliği ve yoğunluğu hava durumu doğrultusunda değişeceği için herzaman iyonosferi yansıtıcı olarak kullanamazsınız.

Bir aralar amatör haberleşme uydusu vardı. Alma için FM gönderme için SSB modülasyon ve split frekanslar kullanılıyordu. Ancak bu uyduyu da yakalayabilmek belli zamanlarda mümkün olabiliyordu. Uydu yakalanabildiği takdirde kıtalararası haberleşme mümkün olabilmekte idi.
Edinmiş olduğum bilgilere göre uydu girdi süresi Türkiyede 20dk Almanyada 10dk idi.

Ayın belli günlerinde aydan yamsıtma yolu ile EME (earth moon earth) kıtalararası görüşme mümkün.
Ağustos ayının ilk yarsı perseid göktaşı kalıntıları ile kıtalararası mümkün
Türk uydusu ubakusat ile de bağlanarak kıtalararası görüşme yapılabiliyor.
HF bandında, dijital mod ft8 ve cw (mors) ile de kıtalar arasında ssb moda göre daha sağlıklı görüşmeler mümkün.
Amatör telsizlikte kıtalararası olarak bildiklerim bunlar.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri