demirdöküm şohbende saç yoldurtan sorun

feyizu

Üye
Sevgili dostlar; Benim 20 yaşında demirdöküm (D 250H III C model)
bir şohbenim var,hermetik denilen tip yani temiz hava da atık gaz da içli dışlı
10X15 cm ve 25X30 cm dikdörtgen kesitli;bir boru vasıtasıyla sokaktaki büyük kutuya(bacaya) bağlanıyor böylece mutfak odasından
bağımsız çalışıyor.. çok güzel kaliteli bir şohben ve bu kadar süredir arada bir
diyafram değiştirerek ya da söküp iç parçalarını temizleyip yağlayarak kullandım
ve çok da memnunum.Ancak geçen kışdan başlayarak bir sorun yaratmaya başladı:
şohben normal harlı bir şekilde yanarken vede sıcak su sağlarken birden yanan
alevin rengi normal maviden sarı-yeşil bir renge sonra da turuncuya dönüyor
yanma sesi kayboluyor alev sönecek gibi oluyor ve nihayetinde sanki oksijensiz
kalmış gibi boğulup sönüyor.Sanırım yukarıda anlattığım olay olurken sanki su
aşırı ısınmış gibi emniyet ventili gazı kesiyor (tık diye sesini duyabiliyorum)
ama bu olay olurken de su giderek soğuyor, bunu sıcak su borusuna elleyerek
anlayabiliyorum (oysa aşırı ısınma olsa suyun kaynama derecesine yaklaşması
gerekmez mi,yani birbirine tezat iki durum var gibi)..forumlarda bazı şikayetleri
okurken öğrendiğim baca sensörü diye bir parçanın arızasından
bahsediliyor,şohbenin dış kabını söktüm baca civarında aradım bu sensörü ama kesinlikle benim şohben modelinde baca sensörü yok..şohbende çakmak var manyetolu...sol tarafta sıcak su borusu üzerinde emniyet
ventili var üzerinde fişler olan,sorun bu termikte olabilir diye fişleri
birbirine bağlayıp sensörü devre dışı bırakarak test yaptım şohben yine aynı
şekilde söndü.Bu arada diyafram yeni ve iç parçalarda da gözle görünür bir
anormallik göremediğimi de belirtmek isterim.Bu anlattıklarım çerçevesinde
sorunun ne oalabileceği hakkında yorum verebilirseniz çok minnettar olacağım
sevgili dostum.İlginiz için teşekkürler.

sanırım atık gaz ile oksijen karışıyor bacayı kontrol et flaşları

Atık gaz bacasının eşanjöre geçtiği flanş deforme olmuş orada is gördüm ve sökünce iç kısımdaki sızdırmazlık malzemesinin de sertleştiğini gördüm..flanşı birazcık el ile düzelttim birazcık da aradaki açıklığı amyant ile doldurdum kapattım..şimdilik boğularak sönme kesildi ancak yeni bir şey dikkatimi çekti, eşanjörün altındaki yanma odası duvarlarındaki beyaz amyant plakalar eskiden kızarmazdı şohben yanarken şimdi nar gibi kızarıyor..yanma daha kaliteli ondan mıdır acaba?

Atık gaz bacasının eşanjöre geçtiği flanş deforme olmuş orada is gördüm ve sökünce iç kısımdaki sızdırmazlık malzemesinin de sertleştiğini gördüm..flanşı birazcık el ile düzelttim birazcık da aradaki açıklığı amyant ile doldurdum kapattım..şimdilik boğularak sönme kesildi ancak yeni bir şey dikkatimi çekti, eşanjörün altındaki yanma odası duvarlarındaki beyaz amyant plakalar eskiden kızarmazdı şohben yanarken şimdi nar gibi kızarıyor..yanma daha kaliteli ondan mıdır acaba?
dostum....
öncelikle cihazın brulörü kirli gibi gözüküyor brülorü komple söküp tel fırça ile temizleyin sonrada tazyikli su ile yıkatın burülördeki memelerin yuvalarını özellikle kontrol edin ki içine örümcek ağ yapmış olmasın ..son olarak da pilot alevinin yandığı kısım olan pilot brülörüne aynı işlemi yapın memesi filtresi temiz olmaz ise sönme yapabilir sevgiler
hakan

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri