Delta ss2 veya se modeli ile 3 tane inverteri haberleşmesi

rhnx

Üye
Öncelikle selam benim şöyle bir sorum var delta ss2 veya se plc elimde mevcut ve 3 adet omron mx2 inverter mevcut benim istediğim operatör paneli uzerinden bu 3 invertere start stop ve frekans müdahalesi yapmak istiyorum asekron motor modbus mı yoksa DA modülü kullanıp 4~20ma le mi kolay olur ayrica onca araştırmama rağmen hiç bir yerde bulamadim kısacası hangi yolla ve nasıl yapabilirim şimdiden çok teşekkürler.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Öncelikle selam benim şöyle bir sorum var delta ss2 veya se plc elimde mevcut ve 3 adet omron mx2 inverter mevcut benim istediğim operatör paneli uzerinden bu 3 invertere start stop ve frekans müdahalesi yapmak istiyorum asekron motor modbus mı yoksa DA modülü kullanıp 4~20ma le mi kolay olur ayrica onca araştırmama rağmen hiç bir yerde bulamadim kısacası hangi yolla ve nasıl yapabilirim şimdiden çok teşekkürler.
Haberleşme daha kolay olur ama hataya düşme ihtimali çok olur. Ondan dolayı analog modül ile çözmeni tavsiye ederim

Frekans bilgisi sürekli değişmeyip ekran üzerinden ayarladıktan sonra sürekli o değerde çalışacaksa modbus üzerinden göndermeniz daha kolay olur. Ama hız başka yerlerden aldığı bilgiye göre sürekli değişecekse AD modül kullanmanız daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.
Start-stop işini de sürücü terminallerinden yapmanız daha iyi olur. Haberleşmeden yaptığınızda haberleşme koparsa çalışan bir motoru durdurmak olumsuzluklara neden olabilir.

Soru üzerinden 20 gün geçmiş ama yazalım yine de…

Eğer elinizdeki inverterlerde Modbus desteği varsa haberleşme kullanarak ek masraf yapmadan sürücüler üzerinde daha fazla kontrol sahibi olursunuz. Ama haberleşme ile kontrol, analoğa göre oldukça karmaşıktır.

Analog kontrol ile sadece devir kontrolü yapabilirsiniz.
Ayrıca SS2 ve SE serilerinde analog çıkış olmadığından analog modül için ek masraf yapmanız gerekir.

herkese merhaba, elimde ss2 plc mevcut. bir adet vfd-l(0.75kW) sürücü ve bir adet vfd-el(1.5kW) mevcut. plcden rs485 kablosu ile invertere frekans değeri yolluyorum. fakat ikinci inverteri rs485 kablosu üzerinden bağladığım zaman yine ilk invertere frekans yollarken ikinci invertere frekans değeri yollayamıyorum. bu işlemi modbus üzerinden nasıl yapabilirim?

herkese merhaba, elimde ss2 plc mevcut. bir adet vfd-l(0.75kW) sürücü ve bir adet vfd-el(1.5kW) mevcut. plcden rs485 kablosu ile invertere frekans değeri yolluyorum. fakat ikinci inverteri rs485 kablosu üzerinden bağladığım zaman yine ilk invertere frekans yollarken ikinci invertere frekans değeri yollayamıyorum. bu işlemi modbus üzerinden nasıl yapabilirim?
Birinci invertere gönderdiğin komutun aynısını 2. inverter içinde yazmalısın, sürücü üzerinden modbus ayarlarını yapmalısın. 2. invertere hız göndeririken adres tanımlamasını ayarına göre vermelisin.

Birinci invertere gönderdiğin komutun aynısını 2. inverter içinde yazmalısın, sürücü üzerinden modbus ayarlarını yapmalısın. 2. invertere hız göndeririken adres tanımlamasını ayarına göre vermelisin.
bu dediklerinizi zaten yapmıştım. istasyon numaraları farklı idi parametre ayarlarını girmiştim. istasyon numaralarını değiştirdiğim zamanda yeni bağladığım invertere değer gönderirken ilk invertere değer gönderemiyorum.

Eğer sakıncası yoksa yazmış olduğunuz program kısmını resim veya dosya olarak görebilirsek daha aydınlatıcı olur.

İki sürücüye de aynı anda bilgi gönderemezsiniz. Arada küçük bir zaman farkı bırakın. Hız gönderildi biti aktif olduğunda bunu resetleyip aynı programı 2. sürücü içinde yazmalısınız. Ben kendi programımdan bir parça ekliyorum. Benim programımda M301 ile 2. sürücüye hız gönderme biti aktif olup T200 timeri ile 5ms lik bir gecikme verip ondan sonra M1122 ile gönderme isteğini setleyip 2. sürücünün adresine bilgi göndermelisiniz.

Ekli dosyalar

• hiz gonder.png
    hiz gonder.png
    146 KB · Görüntüleme: 41
  • Beğen
Tepkiler: huh

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye