Delta PLC , HMI , VFD Uygulama Örnekleri

Ekteki örnekte 16 adet VFD sürücünün DVP serisi plc'lerle COM2 portu RS-485 üzerinden haberleşmesini sağlayan Fonksiyon Bloklarla yapılmış demosuna ulaşabilirsiniz.

NOT= SS2 gibi küçük hafızaya sahip modellerde kullanmadığınız kontrol bloklarını silerseniz programda daha fazla hafıza alanı kazanmış olursunuz.

Kullanılan Program versiyonu = ISPsoft v3.10

11.jpg

Örnek Görsel =

22.jpg

Ekli dosyalar

• Fonksiyon Blokları ile 16 Adet VFD Kontrolü.zip
    24.3 KB · Görüntüleme: 95
Son düzenleme:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Ekteki örnekte 16 adet VFD sürücünün DVP serisi plc'lerle COM2 portu RS-485 üzerinden haberleşmesini sağlayan Fonksiyon Bloklarla yapılmış demosuna ulaşabilirsiniz.

NOT= SS2 gibi küçük hafızaya sahip modellerde kullanmadığınız kontrol bloklarını silerseniz programda daha fazla hafıza alanı kazanmış olursunuz.

Kullanılan Program versiyonu = ISPsoft v3.10

Ekli dosyayı görüntüle 62499

Örnek Görsel =

Ekli dosyayı görüntüle 62501
Sayın ustam, yaptığın çalışmaları takip ediyorum güzel işler yapıyorsun. Rardan çıkardım klasörü, dop soft prgramın uzantısı normalde xxx.dps
Ama senin dopsoft un uzantısı . bak, gerçek kaynak dosya yüklenmemiş bir bakarmısın.

Sayın ustam, yaptığın çalışmaları takip ediyorum güzel işler yapıyorsun. Rardan çıkardım klasörü, dop soft prgramın uzantısı normalde xxx.dps
Ama senin dopsoft un uzantısı . bak, gerçek kaynak dosya yüklenmemiş bir bakarmısın.
Programı DOPsoft ile değil ISPsoft ile açmalısınız. Buradaki örnekte sadece ISPsoft programı var DOPsoft programı yok.

Programı DOPsoft ile değil ISPsoft ile açmalısınız. Buradaki örnekte sadece ISPsoft programı var DOPsoft programı yok.
Isp soft yüklü bende onla açtım klasör içinde dop ekran programı da çıktı da ondan sordum, ama hmı ile 16 tane sürücünün hız bilgileri, start-stop. ekran dan kontrol edilse ascii 485 üzerinden, çok şahane olurdu abi, hmı ekleme imkanınız varsa ilerde böyle bir kombine örnek yaparsanız hem benim için hemde başkaları için daha iyi olur.
Wpl softta kaldım ben, ısp editöre daha alışamadım.

HAYIRLI İŞLER

Isp soft yüklü bende onla açtım klasör içinde dop ekran programı da çıktı da ondan sordum, ama hmı ile 16 tane sürücünün hız bilgileri, start-stop. ekran dan kontrol edilse ascii 485 üzerinden, çok şahane olurdu abi, hmı ekleme imkanınız varsa ilerde böyle bir kombine örnek yaparsanız hem benim için hemde başkaları için daha iyi olur.
Wpl softta kaldım ben, ısp editöre daha alışamadım.

HAYIRLI İŞLER
Müsait bir zamanda onuda hazırlamaya çalışırım.
Dosya içerisinde DOp HMI programı yok bahsettiğiniz .bak uzantılı dosyalar ISPsoft tarafından oluşturulan backup dosyaları.ISPsoft ayarlar menüsünden ayarladığınız sürelerde program çalıştığınız dosyanın yedeğini oluşturur herhangi bir hata sonucunda program kapanırsa bu .bak dosyasının uzantısını .isp olarak değiştirip kaydederseniz ISPsoft tarafından kaydedilmiş şeklini açabilirsiniz ve programınıza en son kayıt edilmiş halinden devam edebilirsiniz.

SFC programla dilinde hazırlanmış 4 adet istasyonlu bir sistemin doluluk ve boşluk durumuna göre önce boşalan istasyonun işleme alınması ve bunun için gerekli şartların kontrolü ile oluşturulmuş akıllı sistem çalışması.
anlamadığınız yada takıldığınız yerleri sorarsanız fırsatım oldukça yardımcı olmaya çalışırım.
Prog_ver.jpg

SFC_Sıralı Çalışma.png

SFC_Sıralı_Çalışma.zip

Ekli dosyalar

• SFC_Sıralı_Çalışma.zip
    6.3 KB · Görüntüleme: 38
Shox hocam sfc ile programlama yaparken bir makinanın hem manuel kullanımı hemde otomatik kullanımını içeren bir programını nasıl yaparsınız siz olsanız. Basit bir örnek program ile açıklama şansınız var mı acaba ?

Shox hocam sfc ile programlama yaparken bir makinanın hem manuel kullanımı hemde otomatik kullanımını içeren bir programını nasıl yaparsınız siz olsanız. Basit bir örnek program ile açıklama şansınız var mı acaba ?
Öncelikle SFC sıralı çalışma için çok uygun bir yazım dilidir.
Siz manuel çalışmada neden SFC kullanmak istiyorum anlamış değilim ama yinede bir örnek olması açısından ufak bir program hazırladım.
Biraz düzenlemeyle daha iyi bir örnek hazırlanabilirdi ama fazla zamanım olmamasından dolayı ve size fikir vermesi açısından bu yeterli olacaktır diye düşünüyorum.
Simülasyonda denediğimde herhangi bir sorun görünmüyor takıldığınız yerleri yazarsanız fırsat buldukça yanıtlamaya çalışırım.

Screenshot_1.jpg

Ekli dosyalar

• Man-Oto SFC.zip
    3.2 KB · Görüntüleme: 19
  • Beğen
Tepkiler: huh
Çok teşekkür ederim zahmet verdim size. Manuel çalışmada ille de sfc diye bir ısrarım kesinlikle yok. Sfc konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bende öğrenmek adına sormuştum :)

Ekteki dosyadan SV2 plc ile DVP-04AD-S2 analog modül ile gelen analog sinyalin okunması örneğine ulaşabilirsiniz.

Örnekte ;
4 kanalın -10v.....+10v. olarak ayarlanması
4 kanalın -20mA-----+20mA olarak ayarlanması
2 kanalın -10v......+10v. olarak ayarlanması diğer 2 kanalın ise -20mA-----+20mA olarak ayarlanması
örneklerine ulaşabilirsiniz.
Ayrıca PLc içeriisnden DVP-04AD-S2 modülün resetlenmeside mevcuttur.

NOT= Hangi sinyal işlemesini yapacaksanız sadece o POU'yu seçin diğer sinyal türlerini silin yada devredışı bırakın.
Bütün modları aynı anda aktif etmeyin.
TEŞEKÜRLER İYİ CALİŞMALAR
Ekteki dosyada DVP plc ile VFD serisi 2 adet sürücünün RS-485 üzerinden MODBUS haberleşme protokolüyle sürücüye;

Frekans yazma
RS-485 üzerinden Start,Stop ve Yön bilgisi girme
Sürücü ekranında yazılmış Frekansı okuma
Çıkış Voltajını okuma
Çıkış Akımını okuma
DC Bara Volatıjını okuma

Ve bu işlemleri HMI üzerinden kontrol etmek

ile ilgili örnek uygulamaya ulaşabilirsiniz.

Klasör içerisinde uygulamayla ilgili DOP HMI programınıda bulabilirsiniz.

Klasör içerisinde NOT dosyasından kullanılan ürünler ve parametre ayarlarına ulaşabilirsiniz.
BU UYGULAMA ABB ACS 800 İCİN GECERLİMİ

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,963
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri